Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Šestičlenná rodina přestavěla normalizační montovanou dřevostavbu v moderní stavbu v alpském střihu

Info ikona
Šestičlenná rodina přestavěla normalizační montovanou dřevostavbu v moderní stavbu v alpském střihu

Venku se šlape na kole, doma to musí šlapat bez zbytečného výdeje energie. Přízemí je pro domácí, podkroví pro hosty. Stav utkání: Vítězství pro všechny.

Terezie Benoni | 31. 07. 2023

Milují sport, přírodu, volnost a je jich hodně. Lucie je maminkou čtyř dětí a celá rodina i s tátou se do chalupy v Harrachově přestěhovala před třemi lety z domu v Rudné u Prahy. „Naše starší děti závodně lyžují, tak jsme si tady drželi 1 + kk jako nezbytné zázemí a pořád jsme přejížděli sem a tam. Pak nám známí nabídli k prodeji tuhle chalupu a my jsme se rozhodli udělat si v Krkonoších definitivní domov,“ říká Lucie. „Je nám tu hezky, já miluju hlavně zahradu za domem a taky pocit, že můžu kdykoli kamkoli děti vypustit – na kolo, skateboard, do školy, na trénink. Nemusím je vozit a mám o ně menší strach než v Rudné.“ Přestavbu si vzal pod křídla tým z Mooza Architecture: Klára Kuncová, Petra Kocourková a Štěpán Svejkovský. Bylo nutné mírně rozšířit půdorys chalupy. Ve spodní části zařídit plnohodnotné bydlení pro rodinu a v podkroví tři apartmány na pronájem. Oddělit vchod do domu pro domácí a hosty, aby měla rodina stále plné soukromí a změnit normalizační design montované dřevostavby na moderní chalupu lehce alpského střihu.

Galerie: Domov v horách
Mohlo by se vám líbit

Dokonalé soukromí

„Střecha je z falcované plechové krytiny a venkovní dřevěné obložení nechává rodina přirozeně stárnout, což stavbě dodává na autentičnosti,“ pochvaluje si architektka Klára. Díky rozšíření půdorysu se podařilo i oddělit vchody: vstup po schůdkách náleží rodině, z druhé strany do přistavěné chodby vcházejí hosté. „Dostali jsme od rodiny zadání navrhnout stěnu, kam by se ukládaly knihy a dřevo. Nejdřív jsme byli trochu zaskočení, ale nakonec jsme problém vyřešili vestavnou kovovou příčku na míru, kde vedle sebe knihy i polena do krbu fungují, aniž by celkové vyznění bylo nějak násilné,“ popisuje Klára Kuncová. Dřevěný nábytek na míru v domě vyrobila firma Woodface.cz, obklady a dlažby jsou od Proceram.cz.


V ČEM JE PROMĚNA VÝJIMEČNÁ

„Chalupa stojí v řadě podobných více či méně rekonstruovaných domů podél potoka. Je to klasický okál z druhé poloviny minulého století. V ateliéru nás velmi bavilo – a tím je i celý projekt výjimečný –, že jsme mohli tvořit současný design, i když jde o chalupu v horách. Stavba neměla žádnou autentickou historii v podobě například starých dřevěných trámů, špaletových oken nebo kamenných zdí a majitelé si zde nepřáli vytvářet fiktivní tradici. Inspirovali jsme se jednoduše krásnými alpskými chalupami, které má rodina ráda. Exteriéru dominuje masivní dřevěný obklad bez barevného nátěru, kamenné podnoží a celkově spíš tlumená barevnost. Ve velkém souladu s vnějším pojetím domu je velmi jednoduše pojatý, moderní interiér s čistými liniemi.“
PETRA KOCOURKOVÁ, ARCHITEKTKA

PLÁNY, MOŽNOSTI, NÁPADY

„Musím říct, že na řešení exteriéru i vnitřních dispozic jsme se s rodinou shodli na první dobrou. Ani rozsah prací nebyl otázkou, chalupa nevyhovovala dnešním stavebně technickým požadavkům, bylo třeba udělat novou tepelnou izolaci, střechu, okna a přizpůsobit vnitřní dispozice. Výsledek je následující: v suterénu je malé spa a technické zázemí, v prvním nadzemním podlaží bydlí rodina a v podkroví jsou tři apartmány: z každého z nich vedou schůdky do vlastní spací kóje pod střechou. V původních návrzích jsme například měli výraznější barevné vyznění či více dřeva v ubytovacích prostorách. Ale výsledek se nám i bez těchto drobností moc líbí, je to čisté, jednoduché a hlavně praktické. Chápu, že Lucie se čtyřmi dětmi nebude leštit ani turistické známky, ani vázičky na policích.“
ŠTĚPÁN SVEJKOVSKÝ, ARCHITEKT, MOOZA-ARCH.CZ

TEXT: OLGA PROCHÁZKOVÁ | FOTO: VÁCLAV KAHOUN

Zdroj článku