Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Chalupu na Vysočině, která málem spadla, se podařilo zachránit

Info ikona
Zachráněná vysočinská chalupa

Je tomu už tři roky, co si cenu za Památku roku odnesla chalupa v Daňkovicích, kterou se podařilo zachránit doslova za pět minut dvanáct. Byla zarostlá divokými keři a na střeše rostly náletové dřeviny.

Terezie Benoni | 10. 04. 2023

Chalupa nazvaná příhodně Památka stojí na návsi vesnice Daňkovice nedaleko obce Sněžné v samotném srdci Žďárských vrchů. Už od roku 1958 byla tato budova vedená jako kulturní památka, bohužel se na ni v posledních několika desetiletích poněkud zapomnělo.  „Dům jsme kupovali v roce 2014 v naprosto tristním stavu. Dvacet let předtím byl neobývaný. Do chalupy zatékalo, na obvodovém zdivu a na střeše rostly náletové dřeviny, někde měly až ke dvěma metrům,“ popsal jednatel společnosti Tradiční chalupy Dušan Pařil, který se s odvahou pustil do rozsáhlé rekonstrukce. Stáří chalupy je téměř dvě stě let. Postupná rekonstrukce byla zahájena hned v roce 2014. Musel být kompletně opraven poškozený krov, do kterého dlouhodobě zatékalo. Jen díky tomu, že objekt nebyl v minulosti upravován podle rostoucích požadavků na bydlení, přežil do dnešních dnů takřka beze změn. 

Galerie: Zachráněná vysočinská chalupa
Mohlo by se vám líbit

Unikátní černá kuchyně

Ojedinělá je černá kuchyně, která se prakticky nezměněná dochovala do dnešních dnů. Dříve se zde pekl chleba pro celou vesnici, dnes slouží hlavně jako spižírna. Ale i dnes jsou kamna na chleba plně funkční. V přízemí najdeme velikou světnici s kamny a jídelním stolem, nechybí rozkládací kanape. Kuchyň je oddělená. Hospodářská část, kde byl dřív chlív se proměnila v praktickou koupelnu, kde je místo i pro menší saunu. Nechybí tu místnost se dvěma postelemi v duchu tradičních vejminku. V patře jsou pak dva velkoryse řešené apartmány, každý z nich má svou koupelnu. Většina původních prvků byla citlivě repasovaná –  okna, dveře a původní kování. Chybějící kousky nahradily repliky. Při obnově se používaly tradiční materiály. Za pomoci zkušených řemeslníků firma dodržela i původní technologie. Dochované zdivo bylo opatřeno hliněnými a čistě vápennými omítkami. Celková obnova byla dokončena v roce 2018 a o rok později obdržela ocenění Památka roku. Dům nyní slouží jako rodinné sídlo, je také možné si chalupu pronajmout.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku