Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

Víte, kolik protopíte s různými typy kamen?

Info ikona
Víte, kolik protopíte s různými typy kamen?

Venku panuje podzim, což je předzvěst toho, že topná sezóna se blíží. Ruku na srdce, kdo z nás si letos ještě aspoň jednou nepřitopil? Večer už je doma poměrně chladno, ovlažení vzduchu tak je víc než příjemné.

Promotion | 7. 10. 2020

Spolu se začátkem topné sezóny ale přichází i starosti. Kde sehnat dříví, které nás nezruinuje? Jak vysokou platit zálohu za plyn nebo elektřinu, abychom se pak nezhroutili nad ročním vyúčtováním? Možná vám napoví následující řádky a odpověď na otázku, jak náročné jsou jednotlivé typy kamen.

Vyplatí se plyn, dřevo, nebo uhlí?

To záleží. A nejen na vaší peněžence, ale taky na tom, kolik času jste ochotni zajištění paliva věnovat.

Uhlí je náročné časově i zdravotně

Uhlí si musíte objednat, tatra vám ho doveze, někdo ho musí naházet do sklepa. Odtud ho pak v kýblech přenášíte ke kotli a přikládáte. Záda i ruce vás bolí, všude je prach. Orientační finanční náročnost na jednu topnou sezónu je u průměrné rodiny zhruba 7 315 Kč.

Dřevo nestačí jen naštípat

Dřevo musíte sehnat, možná si pro něj budete jezdit do lesa, možná si ho necháte dovézt už nařezané. Práce kolem něj je poměrně dost, každá kamna vyžadují jinou délku polínka. Navíc ho musíte nějaký čas sušit, aby dobře hořelo.

Následuje štípání a přenášení ke kotli nebo kamnům a pravidelné přikládáni. Tam vám zabere nějaké místo, odpadají z něj třísky. Orientační náklady na jednu sezónu jsou u průměrné rodiny asi 9 428 Kč.

Zemní plyn

Zemní plyn máte poměrně bez starostí, jen si musíte pohlídat pravidelnou revizi kotle a vybrat toho nejlepšího a nejlevnějšího distributora plynu. Náklady na jednu topnou sezónu jsou u průměrné rodiny orientačně asi 14 620 Kč.

Info ikona
Víte, kolik protopíte s různými typy kamen?

Už jste slyšeli o peletách?

To ale nejsou všechny možnosti vytápění. Poměrně nedávno se na našem trhu objevil ještě jeden typ kamen, peletová kamna.

Pelety si objednáte buď volně sypané, nebo v pytlích po 15 kg. Jednou za čas nasypete do zásobníku u kamen pelety a na dalších pár dnů máte vystaráno. Zatopit si můžete klidně i před odchodem z práce a přijít do vyhřátého domova. Finanční náklady? Pro průměrnou domácnost asi 11 210 kč za jednu topnou sezónu.

Víte, jaké jsou další výhody topení peletami?

Peletky jsou malé dřevěné slisované válečky standardizované velikosti, která si kamna mohou sama dávkovat. Vy si na termostatu nastavíte požadovanou teplotu, kamna ji pak budou udržovat a podle toho také přikládat. Nestane se tak, že když přiložíte, budete mít chvíli v místnosti vedro na padnutí a za chvíli vám bude zima.

Kromě toho z pelet vzniká minimum odpadu, nepráší a spalují se čistě. Šetří životní prostředí i vaši peněženku. Navíc můžete kamna díky WLAN modulu ovládat na dálku. Už nikdy se tak nebudete vracet do vymrzlého domova. U vás bude vždy teplo a příjemně