Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

7 tipů pro lepší spánek vašeho dítěte

Každý z nás se potřebuje vyspat do růžova. A u dětí a dospívajících to platí dvojnásob. Přinášíme vám sedm tipů, jak spánek dětí zlepšit.

Iva Hadj Moussa | 30. 04. 2023

1. Bojí se? Mluvte o tom a povzbuzujte.

Některým dětem ve spánku brání nejrůznější strachy: ze tmy, strašidel, zlodějů, pavouků… Podle klinické psycholožky Anny Loiterstein by rodiče měli s dětmi o jejich obavách mluvit. Nejprve by měli pochopit, z čeho je dítě nervózní. Jsou to známky ve škole, konflikty s přáteli, nebo bubáci pod postelí? Ať už je starost dítěte jakákoliv, nesnažte se ji vyvrátit a říkat, že "to nic není".

Zkuste se do dětského strachu vcítit a místo toho, abyste jej bagatelizovali, řekněte: „Chápu, že se bojíš a je to opravdu těžké. Rozumím tomu, že se bojíš tmy, ale můžeme spolu postupně nacvičovat, jak se bát méně. Jsem si jistá, že to časem zvládneš.”

2. Trénujte rituály

Rituály jsou uklidňující a dítěti pomohou dobu před usínáním lépe kontrolovat. Potvrzuje to i terapeutka Monika Zajíčková z organizace Zemědary. „Výhodou rituálů je, že dětem do života přinášejí předvídatelnost a klid. Snižují úzkost a nejistotu a mohou dobře zafungovat jak u malých, tak i větších dětí. A koneckonců i u dospělých,” upozorňuje terapeutka. Vymyslete si tedy plán svého večera: například večeře v šest, poté koupel, čištění zubů, povídání si o uplynulém dni, čtení pohádky, zhasnutí světla. Každý den ideálně ve stejný čas. Neměnný sled činností před spánkem a důslednost je základ.

Mohlo by se vám líbit

Šest způsobů, jakými snižujete sebevědomí svého dítěte

Sebevědomí je základním stavebním kamenem osobnosti. Tvoří se v raném dětství a jako rodiče ho můžeme do velké míry ovlivnit. Čeho se vyvarovat, když chcete, aby si vaše dítě více věřilo?
marianne.cz

3. Bez mobilu, tabletu a sladkostí

O tom, že "modré světlo" z displejů je nepřítel kvalitního spánku, protože v mozku potlačuje produkci melatotoninu, a tím pádem má negativní vliv na přirozený cirkadiánní rytmus, vyšlo spoustu studií. Před spaním by se dítě mělo vyhnout i náročnější pohybové aktivitě nebo cvičení.

4. Pozor na "šlofíka" během dne

Dítě, které má potíže se spánkem, by se mělo vyhnout spaní během dne, například po návratu ze školy. A když je únava opravdu veliká, neměl by odpolední "šlofík" přesáhnout dvacet minut. Jinak hrozí, že dítě bude večer hůře usínat, nebo se v noci budit.

5. Nechte starosti na další den

Je pochopitelně důležité svému dítěti naslouchat, pokud se vám chce svěřit. Obecně by ale měla být doba před usnutím dobou, kdy si společně povídáte o příjemných věcech: třeba o tom, co vám za uplynulý den udělalo radost a na co se těšíte zítra. Jde o to, aby dítě neusínalo s hlavou plnou starostí.

Mohlo by se vám líbit

Pomoc, zase se vzteká! Jak přežít záchvaty dítěte a neztratit hlavu?

Rodiče malých dětí, kteří oplývají nadpozemskou trpělivostí, by měli mít kolem hlavy svatozář. Ale co my ostatní?
marianne.cz

6. Postel je jenom na spaní

Postel je místo, kde se spí. K jezení, hraní si nebo psaní úkolů opravdu neslouží. Postel by měla být příjemná (některé děti si stěžují například na materiál povlečení), a v místnosti by rozhodně nemělo být přetopeno. Před spánkem vždy místnost důkladně vyvětrejte.

7. Nevyčítejte. Uklidňujte

Spánek je citlivá záležitost. Dítě, které špatně spí, za to nemůže a nedělá to "naschvál". Proto dítěti nikdy nevyčítejte, že se kvůli němu nevyspíte a budete unavení v práci. Uklidnit vás může to, že období nespavosti častokrát pomine, ale vzpomínky na výčitky rodičů mohou přetrvat. Takže: žádné výčitky ani tresty, ale podpora a trpělivost.

Pokud problémy se spánkem přetrvávají delší dobu, objevuje se zvýšená denní únava a nesoustředěnost, podrážděnost, poruchy nálady, agresivní chování nebo plačtivost, případně problémy s dýcháním nosem nebo opakované stížnosti například na bolest břicha či hlavy, je na místě poradit se s dětským lékařem.

Mohlo by se vám líbit

Za maminku, za tatínka aneb Jak „naučit“ dítě jíst?

Možná i vy patříte mezi rodiče, kteří jsou zoufalí z toho, že mají doma malého nejedlíka. Třeba i vy se strachujete, aby vám dítě "neumřelo hlady", snažíte se ho odměňovat za každé snědené sousto, a naopak trestat, když jíst nehodlá. A možná i vy zjišťujete, že to nejde po dobrém ani po zlém.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti

<span>Jako umění žonglovat: Jak skloubit kariéru s mateřstvím?</span>

Jako umění žonglovat: Jak skloubit kariéru s mateřstvím?

Rodina a děti

<span>Slavné ženy, které se rozhodly nemít děti. Jaké důvody je k tomu vedly?</span>

Slavné ženy, které se rozhodly nemít děti. Jaké důvody je k tomu vedly?

Rodina a děti

<span>Nechat spát mazlíčka s dítětem v posteli je podle veterináře nevhodné z mnoha důvodů</span>

Nechat spát mazlíčka s dítětem v posteli je podle veterináře nevhodné z mnoha důvodů

Rodina a děti

<span>3 způsoby, jak zvednout u dětí emocionální inteligenci</span>

3 způsoby, jak zvednout u dětí emocionální inteligenci