Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Co se odehrávalo v porodnicích za dob našich prababiček: Ukazování novorozenců z okna a žádné návštěvy

Od dob, kdy rodily naše prababičky, se zdravotnický systém posunul hned v několika různých směrech – a pravděpodobně můžeme souhlasit s tím, že k lepšímu. Pojďme si ale připomenout, jak to tehdy v porodnicích vypadalo. Například návštěvy byly zakázané a novorozeňata se tatínkům běžně ukazovala z oken porodnice. Umíte si takové podmínky představit dnes?

Aneta Akgül | 7. 02. 2024

V současné době poskytuje zdravotnický systém budoucím maminkám velkou škálu možností a pohodlí. Maminkám a jejich dětem je poskytnut větší komfort, lepší lékařské vybavení, péče a podobně. Pokud nenastanou žádné zdravotní komplikace, je maminka se svým miminkem v neustálém kontaktu, u porodu může být přítomný i tatínek, který následně může svou partnerku a miminko navštěvovat kdy se mu jen zlíbí. Maminka si zároveň může vybrat nadstandard ve smyslu soukromého pokoje a, pokud to zdravotní stav dovoluje, i cestu, jakou své dítě přivede na svět. V době, kdy rodily naše prababičky, byly všechny tyto standardy ale zcela jiné. Pojďte se společně s námi podívat zpátky do minulosti.

Mohlo by se vám líbit

20 současných nejoblíbenějších dětských jmen: Nejsou tak neobvyklá, jak byste čekali

Jméno bude mít dítě na celý život, a tak se nad jeho volbou rodiče důsledně zamýšlejí. Někteří volí originální jména, jiní ta tradiční. Která jsou ale ta nejčastější?
marianne.cz

Maminky dostávaly novorozence jen na kojení

Dnes už si jen těžko dokážeme představit, že své novorozené miminko nemáme po narození u sebe. Dříve se ale jednalo o zcela standardní postup. Maminky nemohly mít svá miminka u sebe, sestry jim je nosily jen na kojení v pravidelných čtyřhodinových intervalech bez ohledu na to, zda miminko bylo vzhůru, spalo, mělo hlad nebo naopak nemělo. Maminky byly na pokojích společně s několika dalšími, zatímco jejich děti byly na zvláštním oddělení pro novorozence. Pokud měly děti mezi kojením hlad, dostaly napít cukrové vody.

Novorozence ukazovaly maminky tatínkům z okna

Pro spousty z nás je to dnes naprosto nepochopitelná situace, ovšem tehdy bylo naprosto normální, že tatínci novorozených dětí nemohli přijít do porodnice na návštěvu. A nejen tatínci, ale ani nikdo jiný. Na květiny od partnerů se personál také netvářil zrovna mile, v lepším případě je maminkám nechával na chodbách nemocnice. A jak se tedy tatínci dozvěděli, jak vůbec jejich dítě vypadá? Nebylo nic neobvyklého, že maminky ukazovaly své děti z oken porodnice.

Mohlo by se vám líbit

Jak vypadal život prvního dítěte z umělého oplodnění na světě?

Umělé oplodnění je dnes volbou pro mnoho rodičů. Před 50 lety to tak ale ještě nebylo. Až v 70. letech se doktorům podařilo oplodnit vajíčko v Petriho misce a narodila se Louise Brown. Skutečnost, že byla prvním dítětem z umělého oplodnění, měla obrovský vliv na její život a velkou roli hraje v jejím životě i nyní, po 45 letech.
marianne.cz

Porod v nemocnici, nebo doma?

Možnost rodit v porodnicích a ne doma byla ženám nabízena přibližně od 50. let 20. století. Předtím byly domácí porody běžnou praxí. V každé vesnici byla k dispozici zkušená porodní asistentka, která se starala o těhotné ženy a ženy v období šestinedělí po porodu. Budoucí maminky také pravidelně navštěvovaly místní poradnu, kde se prováděly potřebné lékařské vyšetření jako odběr krve, měření tlaku a kontroly dítěte. V dnešní době je velmi populární návrat k domácím porodům přirozenou cestou. Je tak zcela běžné, že některé ženy rodí doma za přítomnosti své porodní asistentky, duly, partnera a v některých případech i svých ostatních potomků.

Ženy po porodu měly nařízeno zůstat 2 týdny v posteli

Toto nařízení by možná bylo pro některé rodičky v dnešní době příjemné. Dle lékařů bylo ideální, aby po porodu ženy zůstávaly v posteli po dobu dvou týdnů, konzumovaly lehkou stravu a věnovaly se především kojení dítěte. Zajímavostí je, že bylo ženám poměrně často doporučováno pít pivo, což bylo běžné i v porodnicích na začátku 20. století. Pravděpodobně to bylo pro posílení, uklidnění a díky chmelu i pro podporu tvorby mateřského mléka. Na to, že by se maminky v šestinedělí měly alkoholu spíše vyhýbat, zřejmě tehdy nikdo nehleděl.

Zdroj článku

Související články

Rodina a děti

<span>Hudba v těhotenství: Jak mohou zvukové vjemy prospět miminku v břiše?</span>

Hudba v těhotenství: Jak mohou zvukové vjemy prospět miminku v břiše?

Rodina a děti

<span>Jako umění žonglovat: Jak skloubit kariéru s mateřstvím?</span>

Jako umění žonglovat: Jak skloubit kariéru s mateřstvím?

Rodina a děti

<span>Slavné ženy, které se rozhodly nemít děti. Jaké důvody je k tomu vedly?</span>

Slavné ženy, které se rozhodly nemít děti. Jaké důvody je k tomu vedly?

Rodina a děti

<span>Nechat spát mazlíčka s dítětem v posteli je podle veterináře nevhodné z mnoha důvodů</span>

Nechat spát mazlíčka s dítětem v posteli je podle veterináře nevhodné z mnoha důvodů