Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Tipy, jak prožít šestinedělí co nejvíc v klidu a pohodě

Období šestinedělí je pro ženu i dítě krásné, ale taky náročné. Zvykají si společně na novou životní roli, což obnáší velké množství energie. Součástí tohoto období je taky pořádný hormonální koktejl. Aby pro vás bylo šestinedělí co nejvíc pohodové, zkuste si projít naše tipy a připravit se na něj předem.

Nikola Salvetová | 27. 10. 2022

Tip č. 1: Řekněte si o pomoc

Zní to jako klišé, ale opak je pravdou. V období šestinedělí je žena velmi zranitelná. Měla by především odpočívat a nabírat zpět síly. Rodina a přátelé by v tomto období měli být ženě co nejvíce nápomocní, například by mohli pomoct s chodem domácnosti, přípravou jídla či nákupem. Pokud se vám sám nikdo nenabídne, nestyďte se říct si o pomoc. Vaše rodina se možná nechce vnucovat a čeká, až se sami ozvete s tím, co byste od nich mohli potřebovat. Uvidíte, že síly načerpané odpočinkem namísto úklidu zúročíte někde jinde.

Ženy mají mnohdy tendenci být hrdinky a o pomoc si příliš neříkat. Snadno jim tak mohou dojít síly. V porovnání s minulostí to mají dnešní maminky o něco složitější, dříve totiž ženy na výchovu a starost o děti nebývaly samy, naopak měly okolo sebe mnoho lidí, kteří jim pomáhali. O dítě se tak starala celá tlupa a matka mohla čerpat síly a energii z odpočinku či jiných aktivit.

Tip č. 2: Nastavte si hranice

Ještě před porodem si určete vaše hranice, kam nikoho nepustíte. Například pokud nestojíte o návštěvy během šestinedělí, řekněte to rodině a přátelům již před porodem, abyste pak nemusela vy či váš partner vyřizovat odmítavé telefonáty. Pokud se však na návštěvu cítíte, tak rodinu pozvěte, nejlépe pak s tím, aby vám přinesli něco dobrého na zub či se nabídli s výpomocí v domácnosti. Hranice se také mohou vztahovat na kontakt s dítětem. Pokud nechcete, aby vaše čerstvě narozené miminko kdokoli jiný nosil, nebojte se vyjádřit svůj názor. Toto období je pro vás i vaše dítě jedinečné a máte právo jej prožít podle svých představ.

Mohlo by se vám líbit

Šťastný rodič, spokojené dítě aneb Proč rodiče nesmí zapomínat na vlastní potřeby?

„Mateřská, ale rozhodně ne dovolená“ stojí u spousty žen na facebookovém profilu v kolonce profese. Mimochodem, ze všech zaměstnaneckých pozic je péče o dítě nejvíc podobná práci terapeuta.
marianne.cz

Tip č. 3: Nemusíte být za každou cenu produktivní

Dítě vám konečně spinká a vy stojíte před volbou, zda jít uklízet, či si odpočinout? V klidu si vyberte druhou možnost. Uklizený byt totiž nemusí vždy znamenat spokojenou mámu a tou vy určitě být chcete. Pokud vám domácnost dává zabrat a nestíháte se o ni starat, zkuste se vrátit k prvnímu bodu a požádat o pomoc.

Tip č. 4: Nebuďte na sebe přísné

Ačkoli se říká, že je žena přirozeně nastavená na starost o děti, nemusí to být vždy tak přirozené a jednoduché. Obzvlášť hned po porodu. Role mámy je pro vás při prvním porodu zcela nová a musíte si zvyknout na nový životní styl, který s sebou mateřství přináší. Tak jako pro vás, tak i pro vaše miminko je všechno nové. I dítě si zvyká na nový svět, což často vyžaduje čas a trpělivost. Zářným příkladem může být kojení. Říká se, že je zcela přirozené, ovšem jeho začátky mohou být velmi náročné jak pro maminku, tak pro dítě.

Tip č. 5: Buďte shovívavé ke svému tělu

Vaše tělo přivedlo na svět dítě, které v něm rostlo devět měsíců. Buďte na něj trpělivá a neočekávejte, že budete porodnici opouštět s plochým bříškem. Naopak těhotenské oblečení ještě nějakou dobu neuklízejte, a naopak využijte toho, že je vám nyní volnější a můžete si jej tak ještě nějakou dobu užít.

Mohlo by se vám líbit

Instagram jako nástroj vzdělávání aneb 5 profilů o mateřství, které je dobré znát

Instagram již není pouze sociální sítí, kde lidé sdílí svoje životní okamžiky pomocí fotek a videí. Stává se z něj i místo, kde se člověk může dozvědět spoustu kvalitních a podstatných informací na různá témata. Takovým tématem je i těhotenství a starost o miminko.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Rodina a děti
Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací