Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Mužské trauma z porodu a jak ho zvládnout

Porod je bezpochyby náročnou životní událostí pro ženy, ale není snadný ani pro muže. Britské studie prokázaly, že je i pro muže náročný na psychiku a může u nich vyvolat až posttraumatickou stresovou poruchu.

Tereza Čaladi | 19. 01. 2023

Muži nemají dělohu, nerodí, tudíž logicky netrpí porodem fyzicky jako ženy. O tom žádná. Ovšem to neznamená, že je pro ně porod snadný psychicky.

90 % mužů je u porodu a jsou vystaveni riziku, že budou svědky i určitých komplikací, což v nich může vyvolat strach, že přijdou o matku a dítě. Ten se na nich může podepsat a vést až k PTSD, což je zkratka pro posttraumatickou stresovou poruchu.

Jedná se o úzkostnou poruchu způsobenou nějakými stresujícími děsivými událostmi, které se často vrací prostřednictvím náhle vyskakujících vzpomínek a nočních můr. Nejprve byl termín spojovaný pouze se zážitky mužů z války, kde byli svědky nepředstavitelných hrůz. Ovšem později byla definice zformulována tak, aby zahrnovala i události, kdy osoba „byla svědkem vážného fyzického ohrožení nebo zranění sobě nebo jiným a při které tato osoba reagovala pocity strachu, bezmoci nebo hrůzy“.

Tato definice tak může zahrnovat i porod. Obvykle se postnatální PTSD týká rodiček, které se setkaly s obtížným porodem, se špatnou péčí a podporou během porodu či s nedostatkem empatie a soucitu ze strany nemocničního personálu. Může se ale stejně tak týkat i mužů, kteří se báli, že je ztratí. Zároveň se může vyskytnout u mužů, kteří trpí úzkostí, mají menší počet dětí, setkali se s neplánovaným těhotenstvím či mají pocit menší jistoty při zvládání porodu.

Že se s PTSD po porodu setkali i muži, prokázal nejeden výzkum. Dle britské studie Susan Ayersové a studie Rachel Bradleyové a jejich spolupracovníků se vyskytuje až u 8% mužů. Projevuje se podle nich konkrétně pocitem strachu a úzkosti, vyskakováním vzpomínek na porod, nočních můr, potížemi ve vztahu s partnerem i se sexuální intimitou a problémy v navázání vztahu s dítětem.

Mohlo by se vám líbit

Při porodu dejme ženám možnost volby, říká Lilia Khousnoutdinova

Renesanční žena Lilia Khousnoutdinova (33) má k tématu porodů hodně co říct. Nejen že je sama trojnásobnou matkou, ale zároveň se intenzivně snaží o zlepšení porodní a poporodní péče v Česku a přívětivější vnímání profese porodní asistentky.
marianne.cz

Jak se s poporodním traumatem vyrovnat a jak se mu dá předejít

Muži si málokdy přiznají, že se s něčím takovým setkali. Pokud jste ovšem u sebe, či u vašeho partnera, zaznamenali výše zmíněné symptomy, je dobré vyhledat odbornou pomoc. Optimálně najít terapeuta speciálně vyškoleného v podpoře duševního zdraví a traumat otců.

V případě, že jste se vy, či váš partner, s traumatem nesetkali, ale obáváte se ho, jsou tu cesty, jak se na něj připravit. Při porodu vždy existuje riziko komplikací, ty vám ovšem může pomoci zvládnout porodní dula, která rodičce a partnerovi poskytuje nepřetržité informace a fyzickou i emocionální podporu. Otcové se navíc mohou účastnit porodních kurzů, aby si zvýšili sebevědomí při porodu a novém rodičovství.

Mohlo by se vám líbit

Nejhorší člověk na světě? Bezdětná žena přes 30

Víte, že představitelka Sam ze Sexu ve městě, herečka Kim Cattrall, se z vlastního rozhodnutí nestala matkou? Ani nyní ve svých 65 letech rozhodnutí nelituje. Říká, že to pro ni byla vědomá volba, když si jako mladá herečka řekla, že chce veškerou svoji energii a čas věnovat kariéře. Odsuzujete ji za to? Můžete, připravte se ale na to, že fenomén bezdětnosti bude stále častější.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Zdraví
Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno