Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Mužské trauma z porodu a jak ho zvládnout

Info ikona
Muž

Porod je bezpochyby náročnou životní událostí pro ženy, ale není snadný ani pro muže. Britské studie prokázaly, že je i pro muže náročný na psychiku a může u nich vyvolat až posttraumatickou stresovou poruchu.

Tereza Čaladi | 19. 01. 2023

Muži nemají dělohu, nerodí, tudíž logicky netrpí porodem fyzicky jako ženy. O tom žádná. Ovšem to neznamená, že je pro ně porod snadný psychicky.

90 % mužů je u porodu a jsou vystaveni riziku, že budou svědky i určitých komplikací, což v nich může vyvolat strach, že přijdou o matku a dítě. Ten se na nich může podepsat a vést až k PTSD, což je zkratka pro posttraumatickou stresovou poruchu.

Jedná se o úzkostnou poruchu způsobenou nějakými stresujícími děsivými událostmi, které se často vrací prostřednictvím náhle vyskakujících vzpomínek a nočních můr. Nejprve byl termín spojovaný pouze se zážitky mužů z války, kde byli svědky nepředstavitelných hrůz. Ovšem později byla definice zformulována tak, aby zahrnovala i události, kdy osoba „byla svědkem vážného fyzického ohrožení nebo zranění sobě nebo jiným a při které tato osoba reagovala pocity strachu, bezmoci nebo hrůzy“.

Tato definice tak může zahrnovat i porod. Obvykle se postnatální PTSD týká rodiček, které se setkaly s obtížným porodem, se špatnou péčí a podporou během porodu či s nedostatkem empatie a soucitu ze strany nemocničního personálu. Může se ale stejně tak týkat i mužů, kteří se báli, že je ztratí. Zároveň se může vyskytnout u mužů, kteří trpí úzkostí, mají menší počet dětí, setkali se s neplánovaným těhotenstvím či mají pocit menší jistoty při zvládání porodu.

Že se s PTSD po porodu setkali i muži, prokázal nejeden výzkum. Dle britské studie Susan Ayersové a studie Rachel Bradleyové a jejich spolupracovníků se vyskytuje až u 8% mužů. Projevuje se podle nich konkrétně pocitem strachu a úzkosti, vyskakováním vzpomínek na porod, nočních můr, potížemi ve vztahu s partnerem i se sexuální intimitou a problémy v navázání vztahu s dítětem.

Mohlo by se vám líbit

Jak se s poporodním traumatem vyrovnat a jak se mu dá předejít

Muži si málokdy přiznají, že se s něčím takovým setkali. Pokud jste ovšem u sebe, či u vašeho partnera, zaznamenali výše zmíněné symptomy, je dobré vyhledat odbornou pomoc. Optimálně najít terapeuta speciálně vyškoleného v podpoře duševního zdraví a traumat otců.

V případě, že jste se vy, či váš partner, s traumatem nesetkali, ale obáváte se ho, jsou tu cesty, jak se na něj připravit. Při porodu vždy existuje riziko komplikací, ty vám ovšem může pomoci zvládnout porodní dula, která rodičce a partnerovi poskytuje nepřetržité informace a fyzickou i emocionální podporu. Otcové se navíc mohou účastnit porodních kurzů, aby si zvýšili sebevědomí při porodu a novém rodičovství.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku