Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Deset rysů, podle kterých poznáte toxického rodiče

Při výchově vlastních dětí míváme tendenci chovat se tak, jak vlastní rodiče přistupovali k nám. Nebylo ale chování našich rodičů toxické? A jak ho teď nepřenášet na děti?

Iva Hadj Moussa | 29. 09. 2023

Jako toxické chování rodiče můžeme označit to, které vykazuje řadu destruktivních rysů škodících dětem. „Dítě, které je obětí toxického rodičovství, má neustále pocit, že je v pasti. Ať už jde o fyzické, verbální nebo emocionální zneužívání, dítě žije každodenně v tom, že je rodičům vydáno na milost i nemilost, a připadá si uvězněno,” uvádí psycholožka Chivonna Childs z Cleveland Clinics, jejíž text o toxickém rodičovství uveřejnil server Health

Podle odbornice jde o naučené chování, které častokrát aplikujeme vůči vlastním dětem. A většinou si to vůbec neuvědomujeme. „Toxický přístup ve výchově však poškozuje nejen vztahy v rodině, ale negativně ovlivňuje i budoucí vztahy vašeho dítěte,” varuje psycholožka. Pokud nerozumíme tomu, jak se cítí ostatní, neumíme respektovat hranice druhých lidí, nedokážeme přiznat vlastní chyby a naopak za ně viníme druhé, máme zaděláno na velké problémy ve vztazích.  

Chivonna Childs proto rodiče, kteří jsou schopni sebereflexe a všímají si u sebe toxických rysů, nabádá, aby vyhledali pomoc. „Najděte si dobrého terapeuta, který vám pomůže zpracovat vaše pocity,” radí. Je důležité si uvědomit, že nejste pouhým produktem svého prostředí, že se můžete změnit a uzdravit nemocné způsoby myšlení a chování. Zcela zásadní je stanovení si hranic, a to i vůči vlastním rodičům. „To, jaké chování nyní praktikujete vůči dětem, nemusí být vaše chyba a vždy můžete pracovat na tom, abyste byli lepšími rodiči či partnery.”  

Mohlo by se vám líbit

Když se ze vztahu vytrácí radost a nastupuje strach. Terapeut Daniel Baumruk o toxickém vztahu

Slovo "toxický" je poslední dobou poměrně nadužívané. V jakých souvislostech ale mluvíme o toxicitě ve vztahu? A dá se tento problém řešit? Nejen o tom jsme si povídali s terapeutem Danielem Baumrukem.
marianne.cz

Jak poznat toxického rodiče?  

1. Nemá dostatek empatie. Toxický rodič postrádá schopnost vcítit se do emocí svých dětí. Tím pádem ignoruje jejich potřeby a nerozumí jim. Dětské obavy a úzkosti má sklon zlehčovat, nebo se jim vysmívá. Negativní emoce dítěte jako vztek nebo smutek zásadně odmítá, reaguje na něj prudce, naštvaně a vyčítavě. Častokrát své děti hodnotí jako přecitlivělé. Stává se například, že brečícího chlapce či dívku označí za bábovku nebo máslo.

2. Kontroluje a manipuluje. Je samozřejmé, že rodič chce mít nad dítětem určitou kontrolu, ale v případě toxického rodiče je tato touha velmi intenzivní a neustálá: pravidelně mluví dítěti do zájmů, vztahů a do všech rozhodnutí. Zároveň v dítěti často vyvolává pocit viny. 

3. Je příliš kritický. Toxičtí rodiče své děti přehnaně kritizují. Ať už za vzhled, chování, názory, výběr oblečení, účesu… Nezřídka mají tendenci děti ponižovat a srážet jim sebevědomí. Dítě si pak připadá nejen bezmocné, ale také bezcenné. 

4. Tlačí na výkon. Běžný je nadměrný tlak na děti, aby dosáhly určitých výkonů a naplnily jejich očekávání. Děti může tento neustálý tlak velmi stresovat a vyvolat různé úzkosti, například ze selhání a nesplnění očekávání.

5. Nerespektuje hranice. Toxický rodič neuznává, že i dítě má nějaké své osobní hranice. Proto bez zaklepání vstupuje dětem do jejich pokoje, pročítá jejich zprávy, neustále je kontroluje. V okamžiku, kdy je dítě příliš autonomní, toxický rodič zbystří a zasáhne. 

Mohlo by se vám líbit

8 typů toxických matek, které ničí dětskou duši

Říká se, že ženy jsou ze své podstaty uzpůsobeny k tomu, aby své potomky bezpodmínečně milovaly, ujišťovaly a podporovaly. Existují ale i matky, které to neumí.
marianne.cz

6. Je nepředvídatelný. Náladovost rodičů vytváří u dětí nejistotu. Rodič, který je chvíli milý, ale za deset minut zase zlostný či chladný bez zjevného důvodu, pro děti představuje velký stres.

7. Neumí přijmout vlastní odpovědnost. Toxický rodič se vyhýbá odpovědnosti ze své chování či chyby. Naopak svádí vinu na děti, případně jiné členy domácnosti. 

8. Srovnává své dětí s ostatními. Typická je tendence porovnávat vlastními dětmi s jinými dětmi, a dávat jim je za vzor.

9. Má nevyřešené problémy. Typický toxický rodič je zatížený problémy, se kterými se sám dosud nevypořádal. Mohou mít původ v dětství a být důsledkem výchovy rodičů. Tato situace se pak negativně odráží na vztahu s dětmi.

10. Dělá scény kvůli maličkostem. Dalším poměrně obvyklým rysem toxických rodičů je to, že na drobnosti a malichernosti reagují přehnaně, dělají scény. Častokrát dítě kvůli naprosté banalitě zahrnou výčitkami, litují se, staví se do role oběti. Problémy jsou nic, zato oni jsou středem světa.

Mohlo by se vám líbit

Jak rozpoznat, že jste v zajetí toxického vztahu

Vztahy jsou komplikované. Páry mohou vypadat naprosto šťastně, přitom si v nich partneři ubližují navzájem. Jindy připadají perfektní i vám samotným a pak se přistihnete, jak usínáte s brekem. Otázkou je, kdy je láska zcela ztracená a zbyla jen nenávist. Máme pro vás tipy, jak to zjistit.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Všechno nejlepší! Princezna Charlotte slaví 9. narozeniny. Podívejte se, jaká z ní vyrostla půvabná slečna

Všechno nejlepší! Princezna Charlotte slaví 9. narozeniny. Podívejte se, jaká z ní vyrostla půvabná slečna

Rodina a děti
Hudba v těhotenství: Jak mohou zvukové vjemy prospět miminku v břiše?

Hudba v těhotenství: Jak mohou zvukové vjemy prospět miminku v břiše?

Rodina a děti
Jako umění žonglovat: Jak skloubit kariéru s mateřstvím?

Jako umění žonglovat: Jak skloubit kariéru s mateřstvím?

Rodina a děti
Slavné ženy, které se rozhodly nemít děti. Jaké důvody je k tomu vedly?

Slavné ženy, které se rozhodly nemít děti. Jaké důvody je k tomu vedly?