Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Děti a domácí práce: proč jsou pro ně dobré a kdy by s nimi měly začít

Mytí nádobí, vynášení odpadků, uklízení pokoje...nejspíše se jedná o činnosti, které vás jako děti otravovaly a možná tak teď přemýšlíte nad tím, zda je vyžadovat po vašich dětech. Rozhodně ano! My vám přinášíme proč a jak na to.

Tereza Čaladi | 8. 11. 2022

Jaké domácí práce může mít na starosti pětileté dítě? A co desetileté? V jakém věku by vůbec měly začít pomáhat s domácími pracemi? Jak z nich vytvořit zvyk? A jak je třeba naučit prát?

Když přijde na domácí práce, vyvstává zde celá řada otázek. Nejprve je však důležité zmínit, že je dobrý nápad, aby je děti dělaly, jelikož se díky nim učí samostatnosti, zodpovědnosti i si budují sebevědomí. Pomáhají jim zjišťovat, jak se jednou budou starat o svůj vlastní domov. Navíc dle výzkumů mají i celkově pozitivní dopad na jejich pohodu.

A kdy začít? Už v batolecím věku. Ale činnosti přidávejte postupně.

Předškolní věk

Malé děti rády pomáhají s domácími pracemi, i když jejich pomoc nemusí být vždy tak užitečná, jak byste doufali. V tomto věku je pro ně důležité vytvářet pozitivní návyky, aby si našly cestu k domácím pracím a celkově k pomáhání ostatním. Zvládnou tak již uklízet hračky (například je dávat do koše na hračky), to stejné s prádlem a věcmi z nákupu (2-3 roky); ve straším předškolním věku si již zvládnou ustlat postel, prostřít stůl i uklidit po sobě nádobí a pomoci s krmením domácích mazlíčků (4-5 let).

První stupeň

Děti zde už možná nechtějí tak extrémně pomáhat, jako spíše být soběstačné. A vy jim to můžete dopřát. Zvládnou již pomoci s uklízením (mytí nádobí, utírání prachu, třídění prádla, vysávání…), vynášením odpadků, je dobré je naučit i to, jak se používá pračka, sušička či myčka (ty nad 9 let), starší mohou pomoci už i s přípravou jídel a zvládnou i větší zodpovědnost, jako je například venčení psa či hlídání mladších sourozenců (pokud jste ve vedlejší místnosti).

Od puberty dál

Většina teenagerů je schopna zvládnout téměř všechny domácí práce, pokud jste je to správně učili. Tedy kromě výše zmíněného i důkladnější úklid (například koupelny či lednice), vytvoření nákupního seznamu potravin, sekání trávy (celkově pomoc na zahradě), péči o mazlíčky, pomoc s mladšími sourozenci a podobně. Zde je ovšem potřeba dbát na jejich rozvrh, aby domácí práce k němu, ke koníčkům a ke kamarádům stíhaly. Jelikož přeci jen už jsou vytíženi i mimo domov.

Mohlo by se vám líbit

Prachovka a zdravý rozum aneb Proč se při stresu objevují tendence uklízet

Říká se, že kdo má pořádek doma, má ho i v hlavě. A jako mnoho slovních obratů, ani tenhle není úplně mimo. Srovnávání věcí a vytírání podlahy skutečně ovlivňuje váš mozek a může přinést mnoho benefitů.
marianne.cz

Na co si dát pozor při učení dětí domácích prací

Při přidělování domácích prací je důležité myslet na to, že každé dítě k nim má jiný přístup, tempo a vývoj. Proto na ně nespěchejte. Výše zmíněné domácí práce rozřazené podle věku jsou spíše orientační. Navíc k nim jistě můžete přidat řadu dalších, specifických pro vaši domácnost.

Při plánování domácích prací je však velmi důležité dát si pozor na to, abyste jim nedávali příliš složité úkoly; zkuste nedbat tolik na to, aby vše bylo perfektní – stále se učí a po časté kritice mohou mít pocit, že jim nic nejde; neměňte jim příliš jejich úklidové plány, potřebují vědět, co očekávat od každodenního života; je dobré jim poděkovat (budou vědět, že si jejich pomoci vážíte) a v neposlední řadě nikdy není příliš brzy začít, ve dvou letech je to optimální.

K jejich motivaci můžete zkusit využít nálepkové tabulky a tabulky práce skrz které jim ukážete, čeho dosáhly. Nálepková tabulka je skvělá pro mladší děti (zhruba 2-5 let), zatímco tabulka práce může fungovat lépe pro děti ve věku od 6 let výše.

Mohlo by se vám líbit

Svobodné děti aneb Jak vypadá respektující výchova

Dnešní svět prochází mnohými proměnami a ty se týkají i výchovy. Již dávno nejsou v pořádku fyzické tresty a přílišná autoritativní výchova, která mnohdy vede k traumatům. Ta respektující se soustředí zejména na vzájemnou důvěru, diskuzi a jasně stanovené hranice.
marianne.cz
Zdroj článku

Souvislející články

Rodina a děti

<span>Slavné ženy, které se rozhodly nemít děti. Jaké důvody je k tomu vedly?</span>

Slavné ženy, které se rozhodly nemít děti. Jaké důvody je k tomu vedly?

Rodina a děti

<span>Nechat spát mazlíčka s dítětem v posteli je podle veterináře nevhodné z mnoha důvodů</span>

Nechat spát mazlíčka s dítětem v posteli je podle veterináře nevhodné z mnoha důvodů

Rodina a děti

<span>3 způsoby, jak zvednout u dětí emocionální inteligenci</span>

3 způsoby, jak zvednout u dětí emocionální inteligenci

Rodina a děti

<span>Své děti rozhodně naučte těchto 5 hodnot. Vyrostou z nich dobří lidé a budou mít šťastnější život</span>

Své děti rozhodně naučte těchto 5 hodnot. Vyrostou z nich dobří lidé a budou mít šťastnější život