Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Emoční inteligence u dětí: 6 kroků, jak rozvíjet EQ u vašich dětí

To, jak s emoční inteligencí u dětí pracujeme, nejlépe rovnou od narození, je zásadní pro kvalitu celého pozdějšího života. Proto je důležité EQ kultivovat už u maličkých dětí. Jsou pak lépe připravené na veškeré výzvy, které život přináší. Z emocionálně inteligentních dětí vyrůstají vyrovnaní dospělí schopní racionálně a s klidem zvládat složité situace. Inspirujte se, jak na to.

Liv Boková | 13. 02. 2024

Emoční, nebo také sociálně-emoční inteligence je schopnost propojit pocity a myšlenky tak, aby to vedlo k dobrému vztahu se sebou samým i s ostatními. Emoce, nikoli pozitivní a negativní, ale příjemné a nepříjemné, nám dávají informace o nás i o druhých. Pomáhají nám se správně rozhodovat. Všechno začíná v rodině, protože právě tam se dítě učí vzorce chování a způsoby zvládání emocí. Kopíruje chování rodičů, proto je důležité nezapomínat, že dětem jdeme příkladem.

Mohlo by se vám líbit

18 známek, že máte vysokou emoční inteligenci

Změřit emoční inteligenci je obtížné, ale díky analýze dat od více než milionu lidí, kterou zpracoval Dr. Travis Bradberry, lze alespoň rozpoznat hlavní zámky toho, že máte vysokou emoční inteligenci. Přečtěte si osmnáct těchto hlavních znaků a zjistěte, kolik z nich sedí právě na vás.
marianne.cz

Praktické výhody EQ u dětí

Emoční inteligence vypěstovaná v dětství výrazně zlepšuje kvalitu celého života. Děti, které ji mají na vyšší úrovni, dosahují lepších výsledků v testech a mívají lepší známky ve škole, kvalitnější vztahy, dobře zvládají konflikty a rozvíjí hlubší přátelství. Dokonale to dává smysl. Dítě, které se dokáže uklidnit, když je naštvané, si totiž vede dobře v obtížných podmínkách. A dítě, které dokáže vyjádřit emoce zdravým způsobem, si pravděpodobně udrží zdravější vztahy než to, které brečí nebo křičí, když se zlobí.

Dospělí s vysokou úrovní emoční inteligence mají lepší vztahy v osobním i pracovním životě. Studie odborníků z amerických Pennsylvania State University a Duke University přímo potvrzuje, že úroveň sociální a emocionální inteligence v mateřské škole předurčuje celoživotní úspěch. Vyšší úroveň emoční inteligence dále souvisí s lepším duševním zdravím, snižuje náchylnost k depresi a dalším duševním chorobám.

Rozvoj emoční inteligence stojí na rodičích

Schopnost získat emoční inteligenci mají úplně všechny děti. Potřebují k tomu ale dospělé, kteří je to musí naučit. Jít jim příkladem, přizpůsobit řeč a celkově komunikaci jejich věku, aby byly schopné chování rodičů napodobovat a nestyděly se mluvit o tom, co cítí. Naslouchejte jim a pomozte jim dělat ta nejlepší rozhodnutí. Zkoušejte si různé životní situace a při nich je učte, jak reagovat. Nesuďte a nehodnoťte jiné lidi. Zapojte děti do domácích prací i do rozhodování o některých důležitých rodinných záležitostech. Dáte jim tak pocit, že jsou důležité. Děti se potřebují socializovat a hrát si, dopřejte jim co nejvíc takových příležitostí.

Mohlo by se vám líbit

O depresi se studentkou Melisou: „Pomýšlela jsem na sebevraždu, učitelé si mysleli, že jsem se rozešla s klukem“

Mladých lidí, které zužují nějaké psychické problémy, stále přibývá. My vám chceme ukázat, jak mohou vypadat jejich životy, co si myslí a co by jim v té chvíli mohlo pomoci. Nápomocni můžete být, ať už jste rodič, učitel, či někdo náhodný v jejich životě. Každý má sílu změnit něčí život k lepšímu.
marianne.cz

6 kroků, jak rozvíjet EQ u vašich dětí

1. Ukazujte pozitivní přístup

Je to jeden z nejlepších způsobů, jak dítěti pomoci rozvíjet emoční inteligenci. Ukažte, že může vyjadřovat své pocity, jak naslouchat druhým a že lze vyřešit všechny konflikty. Když uvidí, že na náročné situace reagujete trpělivě a s porozuměním, bude to dělat stejně. Také si s ním pravidelně promluvte o jeho pocitech a pomozte mu vyjádřit je zdravým způsobem.

2. Pozor na negativní hodnocení

Vyhněte se nálepkování. Negativní hodnocení totiž může poškodit emocionální zdraví dítěte a také bývá často kontraproduktivní. Například, když mu řeknete, že je líné nebo hloupé, nejspíš to v něm vyvolá pocit hanby a nedostatečnosti, což mu pak může ztížit učení.

Mohlo by se vám líbit

Psychologická studie z Harvardu: Emoční inteligence (EQ) hraje roli při dosažení úspěchu a spokojenosti

Harvardští výzkumníci zjistili, že se emoční inteligence dělí do čtyř sekcí. Zjistěte, na které z nich musíte zapracovat, abyste dosáhli nejenom pracovního úspěchu, ale i spokojenějšího života.
marianne.cz

3. Chvalte za snahu

Když dítěti dáte najevo uznání a oceníte jeho práci a snahu se zlepšit, posílíte tím u něj motivaci, aby pokračovalo a dál usilovalo o úspěch. Pochvala za pokrok a postupné zlepšování má větší efekt, než až za konečný výsledek.

4. Naslouchejte a buďte empatičtí

Věnujte pozornost jeho myšlenkám a pocitům a reagujte na ně promyšleným způsobem. Empatický rodič se umí vcítit do svého dítěte. Jeho potomek pak vnímá, že mu rodič naslouchá a rozumí mu. Buďte trpěliví a nechte dítě se vyjádřit, nehodnoťte. Povzbuďte ho, aby bylo upřímné. Učte ho také vnímat a respektovat pocity druhých.

5. Naučte ho řešit problémy

Když dítěti pomůžete rozvíjet kritické myšlení a přicházet s kreativními řešeními problémů, bude odolnější a lépe vybavené na budoucí nástrahy života.

6. Rozvíjejte sebeuvědomění

Veďte děti k tomu, aby mluvily o pocitech a přemýšlely o svém chování. Bez souzení a kritizování jejich pocitům naslouchejte. Hledejte společně možnosti, jak vyjadřovat pocity zdravým způsobem. A když to nejde slovy, ať se klidně vyjádří třeba kreslením, tancem nebo hudbou. Při společném čtení si zase dítě může vzpomenout na situaci, ve které si s pocity nevědělo rady. Může se k nim vrátit a s odstupem o nich popřemýšlet. Vytvořte k tomu zázemí, bezpečné a podporující prostředí.

Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Všechno nejlepší! Princezna Charlotte slaví 9. narozeniny. Podívejte se, jaká z ní vyrostla půvabná slečna

Všechno nejlepší! Princezna Charlotte slaví 9. narozeniny. Podívejte se, jaká z ní vyrostla půvabná slečna

Rodina a děti
Hudba v těhotenství: Jak mohou zvukové vjemy prospět miminku v břiše?

Hudba v těhotenství: Jak mohou zvukové vjemy prospět miminku v břiše?

Rodina a děti
Jako umění žonglovat: Jak skloubit kariéru s mateřstvím?

Jako umění žonglovat: Jak skloubit kariéru s mateřstvím?

Rodina a děti
Slavné ženy, které se rozhodly nemít děti. Jaké důvody je k tomu vedly?

Slavné ženy, které se rozhodly nemít děti. Jaké důvody je k tomu vedly?