Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Bezpečnost dětí na internetu: Zásady a nástroje, které je pomohou chránit

Info ikona
Dívka ve tmě s mobilem

Moderní technologie a internet jsou dnes v naprosté většině součástí mnoha dětských životů. Zejména u dospívajících. Nedá se, a ani není zrovna nejlepší, jim zabraňovat v jejich užívání. Rozumnější je jim vysvětlit, jak se na nich pohybovat.

Tereza Čaladi | 12. 07. 2023

Pro nás, co jsme vyrůstali bez smartphonů, je chvílemi náročné pochopit, že to je pro spoustu dnešních dětí nepředstavitelné. Ale doba se mění a u dětí v pubertě často dochází k tomu, že jejich reálný svět je propojený s tím na sociálních sítích. Pokud na nich tedy nejsou, mohou čelit vyloučení z kolektivu, což s sebou nese riziko různorodého trápení. Kromě benefitů, jako je například kontakt na dálku, prohloubení přátelství skrz zprávy či seznámení se s novými podobně smýšlejícímu lidmi, tu je ovšem i druhá stránka internetu, ta nebezpečná, která zahrnuje predátory, ukradení identity či kyberšikanu.

Každá mince má dvě strany. V tomto případě ale není zákaz sociálních sítí či technologií tou nejlepší cestou. Podle odborníků pomůže spíše správná edukace.

Mohlo by se vám líbit

Jak děti před nebezpečím internetu ochránit

Mluvte s nimi. Zde rozhodně není cestou pustit je do jámy lvové a čekat, až se spálí. Je nutné dětem představit, jak tento svět funguje a jaké nebezpečí je tam může potkat.

Zásady pro dodržování bezpečnosti na internetu, které je dobré dětem vštípit:

Odbornice z oboru doporučují následující bezpečnostní pravidla, která by se podle nich měla na internetu dodržovat a která je podle nich dobré předat dětem.

  • Hlídat si svou online identitu. Online identita je vlastně osobnost dětí v online prostoru. A aby ji měly pod kontrolou, měly by dbát na to, aby jim ji nikdo nemohl jen tak zcizit. Prvním krokem k tomu je silné heslo, dalším ho s nikým nesdílet. „Vyplatí se mít silné heslo – 12 a více znaků, nepředpověditelná slova kombinovaná se znaky a čísly – a unikátní heslo pro každou online službu, tedy nemít stejné heslo například na e-mail i na Instagram,“ vysvětluje klientská ombudsmanka a předsedkyně správní rady nadace Moneta Clementia a ředitelka Compliance společnosti Moneta Money Bank Stanislava Hejnová.

  • Pozor na to, co o nich kde a kdo vidí. Stejně jako ve fyzickém světe by děti neměly s cizími lidmi sdílet své celé jméno, adresu či telefonní číslo a dávají pozor na to, s kým se baví, to stejné by měly dělat i na internetu. Tedy dávat si pozor na to, jaké informace o sobě si někam dávají a kdo je vidí. To stejné platí i pro fotografie. Jedním ze způsobů, jak to učinit, je mít zamčené profily a pečlivě si vybírat, koho si do tohoto prostředí pustí.

  • Nedůvěřovat. Podle Hejnové je extrémně důležité dát si na internetu pozor na podvodníky a naučit děti kriticky přemýšlet. „Podvodnou online identitu si může vytvořit každý a vydávat se za někoho jiného je velmi jednoduché. Bohužel i kamarád na síti může o svoji identitu přijít, takže i divné chování kamaráda může signalizovat, že to není ten, koho dítě zná,“ říká. A to se netýká pouze profilů na sociálních sítích, ale i různých služeb. „Vždy je potřeba přemýšlet nad tím, proč stránka či služba vyžaduje nějaké informace. Pokud mi někdo pošle odkaz na 'hlasování v nějaké soutěži', než na něj kliknu, měl/a bych si říct, Proč chce hlasování moje osobní údaje? K čemu je potřebují?' Pokud to není běžné, tak to neudělám,“ dodává.

  • Navštěvovat pouze bezpečné stránky. V neposlední řadě je nutné s dětmi probrat a hlídat, jaké stránky a sítě na internetu jsou bezpečné, a jaké nikoliv. S tím může pomoci i rodičovská kontrola. Chytré telefony a tablety děti svádí k neustálému surfování na internetu, sledování videí či hraní her. Při tom se mohou dostat k obsahu, který pro jejich věk není vhodný, ať už jde o násilná videa, dezinformační portály či pornografii. Proto existují užitečné programy rodičovské kontroly, které umožní určité webové stránky zablokovat. Je třeba však myslet na to, že nejsou všemocné. U mladších dětí budou fungovat skvěle, u starších dětí je efektivnější vzájemná komunikace a domluva. Vysvětlujte jim, proč jim určité věci nechcete dovolit a dejte jim i možnost s ohledem na jejich věk tato omezení ovlivnit,” radí Vladimíra Žáčková, specialistka na kyberbezpečnost ve společnosti ESET.

Edukační videa

Kromě konverzace mohou se vzděláváním dětí o tom, jak se na internetu pohybovat, pomoci edukační videa, která vznikla za tímto účelem. Někdy jsou technologie přeci jen nápomocné. A zrovna v tomto případě mohou být videa, která děti zaujmou, i efektivnější.

  • Pohádky pro mladší děti

Za účelem, jak naučit děti, aby se chovaly v online prostoru, vznikl pětidílný seriál Hey Pug!, který je součástí celosvětové iniciativy Safer Kids Online. Za celým tímto projektem stojí ESET, firma působící v oblasti kybernetické bezpečnosti. Každý díl z animované série se zaměřuje na konkrétní oblast internetové bezpečnosti. Děti tak zjistí například, proč by neměly komunikovat v online prostoru s neznámými lidmi či co je to hoax. Tento seriál je vhodný zejména pro děti do 10 let.

  • Dokument pro starší

Starší děti možná zaujme spíše dokumentární snímek V síti, který ukazuje, že se na internetu pohybují i predátoři. A co se může stát, pokud nebudou opatrné.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku