Pomoc, zase se vzteká! Jak přežít záchvaty dítěte a neztratit hlavu?
Rodiče malých dětí, kteří oplývají nadpozemskou trpělivostí, by měli mít kolem hlavy svatozář. Ale co my ostatní?
marianne.cz
Různé typy nestability v rodině se na psychickém zdraví podílejí různými způsoby. Velkou roli hrají například při utváření dětského sebevědomí.
Obecně vzato se dětem nejlépe daří ve stabilních domácnostech, kde vědí, co mohou očekávat a kde se cítí v bezpečí. Pokud je v životě dětí příliš mnoho stresu a změn, pocit bezpečí se zmenšuje a u dětí se může rozvinout úzkost. Dá se tak říct, že stabilita rodiny pozitivně podporuje zdravé emocionální i sociální chování u dětí a dospívajících, zatímco nestabilita vede nejen k úzkostným poruchám, ale také k nepřizpůsobivému chování, agresi vůči vrstevníkům, rodičům a dalším autoritám, a také k nízkému sebevědomí a sebeúctě. Co vše můžeme označit jako příčinu nestability?
Bez ohledu na věk dítěte je rozvod obrovskou změnou v rodinném životě. U mladších dětí může mít za příčinu zvýšení jejich závislosti na rodičích a způsobit regresivní reakci. Adolescenti se naopak mohou začít chovat více nezávisle. Mají tendenci se od rodiny odpoutat a žít si „po svém”, aniž by respektovali pravidla. Teenageři z rozvádějících se rodin mohou vykazovat agresivní chování, vzdorují autoritám. Mohou se u nich vyvinout úzkosti a deprese.
V rodinách s finančními potížemi jednak panuje obava, že rodiče nejsou schopni náležitě uspokojit materiální potřeby dětí, a také obrovský strach z budoucnosti. Starosti s penězi vedou k neustálému napětí a častým konfliktům mezi rodiči a dalšími členy rodiny. Tato vypjatá atmosféra může způsobit emocionální nestabilitu u dětí. Nervozita, která finanční problémy v domácnosti doprovází, mívá vliv na komunikaci a vzájemné vztahy. Do rodinného života přináší každodenní stres a nervozitu, takže dětem způsobuje úzkost a nepohodu.
Děti, které vyrůstají v domácnosti se závislým rodičem, jsou více zanedbávány a zneužívány než v rodinách bez závislostí. Závislý rodič se významně podílí na vytváření nestabilního rodinného prostředí a jeho dítě má častěji sklon k problémům s chováním, které přetrvají až do dospělosti. Podle výzkumů se děti, které vyrůstají v rodině alkoholiků nebo rodičů, kteří se potýkají s drogovou závislostí, budou pravděpodobně s nějakým typem závislosti také potýkat.
Podle National Library of Medicine se na vytváření zdravého dětského sebevědomí a sebeúcty podílí především vřelost a dohled rodičů, ekonomické zabezpečení a přítomnost otce. Vřelost se nejlépe projeví náklonností a péčí, přijetím dítěte, povzbuzením a chválou. Péče a ochrana dítěte je pro rozvoj sebeúcty přitom stejně důležitá jako podpora autonomie a nezávislosti.
Fyzické, emocionální nebo sexuální zneužívání v rodině způsobuje vysoce nestabilní a nebezpečné prostředí zejména pro děti. Následky takového chování ze strany rodičů nebo sourozenců má zásadní negativní dopad na budoucnost dítěte.
Rodiny, které se často stěhují (a samozřejmě ty, které musí uprchnout ze země například v důsledku války) mohou zažívat citelnou ztrátu bezpečí, což způsobuje emocionální nestabilitu zvláště u dětí.