Karolína Zoe Meixnerová: Je škoda, že se o nejzásadnějších momentech života Boženy Němcové ve škole nenaučíme
Během koronavirové pandemie začala natáčet vtipná videa představující významné osobnosti národního obrození. Dnes je na jejím Instagramu sleduje přes 45 tisíc lidí. Kromě toho napsala dvě knihy, pořádá literární besedy a vede knižní podcast.
Vystudovala jste žurnalistiku a bohemistiku na Karlově univerzitě. Zaujalo Vás národní obrození právě během studia, nebo už předtím?
Až během studií na vysoké škole a to ještě vůbec ne do takové míry, že bych si někdy pomyslela, že se z toho období stane moje největší vášeň. Troufnu si říct, že jsem byla úplně obyčejná studentka, která by Němcovou a Tyla ze školních osnov nejraději vyškrtla.
Jak Vás napadlo s vtipnými videy představujícími spisovatele a spisovatelky z této doby začít?
Během covidu jsem stejně jako většina z nás trávila mnoho času na sociálních sítích a narazila jsem i na Tiktok. Z počátku jsem mu nedokázala přijít na chuť, ale nakonec mě všechny ty trendy tanečky a scénky chytly a mě napadlo je zkusit natáčet taky, ale se vzdělávacím přesahem. K literatuře jsem měla blízko vždy a k postavám 19. století jsem se dostala především díky knižnímu podcastu, který jsme v té době nahrávaly s Lucií Zelinkovou.
Co jste chtěla dělat původně?
Vždy jsem chtěla být spisovatelkou. Ale v době před Literární hysterií jsem měla našlápnuto na kariéru televizní produkční.
Myslíte si, že se k tomu někdy vrátíte?
K produkci určitě ne, ale prostředí filmu a dokumentu mě stále láká.
Na svých sítích často mluvíte o Boženě Němcové. Je právě ona pro Vás inspirativní ženou?
Ona je pro mě velmi inspirativní ženou a přijde mi velká škoda, že o těch nejzásadnějších momentech jejího života se ve škole nenaučíme. Mnoho lidí o ní ve srandě prohlásí, jaká to byla rozhoďnožka, ale málokdo si dokáže uvědomit, jak těžký úděl měly ženy v 19. století. Musely se provdat za muže, kterého nemilovaly a byly nuceny v manželství setrvat do konce života. Božena ale řekla ne! Rozhodla se, že má právo na štěstí a ve svém životě hledala romantickou lásku. Někomu to přijde úsměvné, mně nesmírně inspirativní.
Co považujete za svůj největší úspěch?
Že jsem se do třiceti let stala autorkou dvou úspěšných knih. To by mě ani ve snu nenapadlo.
Máte Instagram @cojezoe s více jak 45 tisíci sledujícími, podcast, napsala jste dvě knihy a k tomu pořádáte besedy. Jaké máte vyhlídky do budoucna?
Setrvat a nadále pomáhat studentům, vyučujícím i široké veřejnosti s pochopením národního obrození.
Co Vás baví kromě literatury?
Jsem vášnivá sběratelka papírnictví. Miluju scrapbooking a vše kolem toho. Také mě baví vídat se s lidmi, pořádat různé kulturní akce a být hnacím motorem společenského dění.
Dokážete jmenovat knihu, která Vás nejvíce ovlivnila a případně říct jak?
Nejspíš to byl Básník v báglu od Ivony Březinové. Tuto knihu jsem přečetla, když mi bylo 12 a poprvé jsem se setkala s osobností Karla Hynka Máchy a motivem putování po Kokořínsku. Od té doby nevynechám příležitost tam zavítat a vydat se po Máchových stopách.
- Zdroj článku
-
autorský článek