Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Svatba

Nejžhavější trendy ve svatební fotografii

Nedovolte, aby bylo vaše svatební album plné kýče a nudy. Inspirujte se fotografiemi těch nejlepších!

Veronika Hong | 29. 06. 2018

Vkus ve fotografii se vyvíjí s dobou, stejně jako je tomu u módy, designu, nebo gastronomie. Mezi ty nejdynamičtější fotografické obory patří svatební fotografie, protože právě svatby odrážejí do velké míry postoje novomanželů. Proto oslovila značka Nikon několik renomovaných svatebních fotografů, aby se podělili o svůj pohled na současné trendy v zachycování této jedinečné události.

Vznikl tak soubor současných fotografií a profesionálové také popsali, na co se jejich obor aktuálně nejvíce zaměřuje. Ze všech trendů, které se v posledním desetiletí objevily, se některé staly poklady, které se budou dále vyvíjet, zatímco jiné nás rozesmějí tím, jak zachycují náladu a módu dané doby. Které jsou tedy ty současné?

Klasické trendy

Zlatá hodina


Tento klasický přístup, zpravidla používaný pro portrét novomanželů, přichází na řadu, když se den chýlí ke konci a obloha je jasná. Slunce před západem zaplaví novomanžele měkkým zlatým světlem.

„Nezapomeňte si předem ověřit, kdy přesně slunce zapadá, a prohlédnout si okolní prostor, protože na zachycení zlatého světla budete mít jen chvíli. Použili jsme objektiv AF-S NIKKOR 20 mm f/1,8G ED, abychom zachytili celou nádhernou krajinu spolu s párem zalitým romantickou zlatou aurou,“ říkají fotografové Simona Smrčková a Kamil Saliba.

nikon
Rakousko, fotografové Simona Smrčková a Kamil Saliba, fotoaparát D750 a objektiv AF-S NIKKOR 20 mm f/1,8G ED

Komplexní úpravy


V posledních letech je populární fotografie výrazně upravovat. Oblíbené jsou třeba vinětace, tedy nižší jas na okrajích fotografie, selektivní vybarvování nebo falešné světelné odlesky. Těmito styly úprav lze vytvořit idylický opar, bělejší šaty nebo zářivější úsměv. Čas strávený upravováním fotografií můžete zkrátit, když využijete technické schopnosti svého vybavení na maximum. Pro dramatický efekt se snímek často převádí do černobílé.

nikon
Česká republika, fotografové Simona Smrčková a Kamil Saliba, fotoaparát D850 a objektiv AF-S NIKKOR 20 mm f/1,8G ED

Reportážní styl


V rámci tohoto trendu fotograf svatbu zachycuje jako kompletní příběh, který se fotografiemi snaží odvyprávět. Často zachytí drobné detaily, jako je stylizovaný snímek kytice nevěsty, jejích bot, pozvánek, svatebního dortu a dokonce i jídla.

nikon
Česká republika, fotografové Simona Smrčková a Kamil Saliba, fotoaparát D850 a objektiv AF-S NIKKOR 85 mm f/1,8G

Současné trendy

Kreativní práce s bleskem

Blesk je běžnou a nutnou součástí každé svatby, fotografové ho ale v poslední době používají kreativněji, ať už pro zakomponování pohybu do jinak statického snímku nebo vytvoření protisvětla u zvláštního okamžiku.

„Když prodloužíte čas závěrky a obrazový snímač vystavíte většímu množství světla, můžete být velmi kreativní, co se týče pohybu svatebčanů. Nastavil jsem čas závěrky na 1 s, odpálil blesk stisknutím spouště a s otevřenou závěrkou pohnul fotoaparátem. To mi umožnilo kolem tancujícího páru „malovat“ pomocí okolního světla,“ přibližuje svoji práci s bleskem Ross Harvey z Velké Británie.

nikon
Capri, fotograf Ross Harvey, fotoaparát D750 a objektiv AF-S NIKKOR 24–70 mm f/2,8G ED

Neformální reportáž

Trend více uvolněné, neformální reportáže je v poslední době populárnější a častější než běžný reportážní styl fotografií. Drobné detaily se stávají přirozenou součástí scény a je kladen důraz na lidi, okamžiky vyjádření citů a na reakce.

nikon
Česká republika, fotografové Simona Smrčková a Kamil Saliba, fotoaparát D750 a objektiv AF-S NIKKOR 24–70 mm f/2,8G ED

Kontrastní osvětlení

Problematické světlo uprostřed léta a ne zcela ideální místa svateb mohou představovat problémy, se kterými je třeba se vypořádat. Svatební fotografové dnes vysoký světelný kontrast rádi využívají, aby dosáhli velmi výrazných fotografií.

„Využijte zdroje přirozeného světla ve svůj prospěch – když světlo protne stíny, může vám poskytnout jedinečnou příležitost, jak zachytit přirozený kontrast,“ říká Ross Harvey.

nikon
Itálie, fotograf Ross Harvey, fotoaparát D750 a objektiv AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G

Dramatické snímky

Dnešní páry často chtějí dramatické svatební fotografie, na kterých je vidět, jak zářivý jejich velký den byl. Tyto snímky jsou méně aranžovanou verzí pózovaných snímků, které se objevovaly v minulých letech, a mohou obsahovat dramatické prostředí i akci.

„Nefoťte pouze dramatická místa a akci, zaměřte se na emoce, které snímek v člověku vzbudí,“ radí Chloé Lapeyssonnie z Francie.

nikon

Nastupující trendy

Fashion styl

V duchu inspirace špičkových módních časopisů a stále většího zaměření na módu u kampaní designérů a výrobců svatebních šatů mohou páry do svých fotografií vnést stylizovaný moderní vzhled. Stejně jako si nevěsta obléká umělecké svatební šaty, bude také chtít, aby i fotografie měla „umělecký“ styl.

nikon
Itálie, fotograf Ross Harvey, fotoaparát D750 a objektiv AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G

Jednoduchost

Počínaje soustředěním se na příliš velké množství detailů a konče nadměrným používáním svatebních rekvizit jsou některé styly fotografování zkrátka už za hranou a fotografové očekávají, že dojde k naprostému „zresetování“ trendů. Předpovídají, že v roce 2018 se některé páry zaměří na návrat ke kořenům, s obrácením pozornosti k nadčasovým fotografiím, které zdůrazňují a vyzařují jednoduchost, čistotu a skromnost.

nikon
Řecko, fotografka Nadia Meli, fotoaparát D750 a objektiv AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G

Jen profesionálové

Sociální média jsou již pevnou součástí našeho každodenního života. Fotografové se stále častěji setkávají s páry, které požadují, aby jejich hosté během svatebního obřadu nefotili momentky a zdrželi se okamžitého sdílení na sociálních sítích. Díky tomu se dá očekávat ještě silnějšé tendenci ke spolehnutí se na profesionální svatební fotografování, což fotografovi umožní snadno zachytit všechny okamžiky a emoce přirozeněji. Hosté tak mohou být plně soustředění a neroztěkaní.

nikon
Francie, fotografka Chloé Lapeyssonnie, fotoaparát D750 a objektiv AF-S NIKKOR 24–70 mm f/2,8G ED

ČTĚTE TAKÉ: Na co si dát při výběru svatebního fotografa pozor?

Související články

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Zábava
Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Dům
Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu