Křehká krása Vánoc v Rožmberském paláci: Popelčiny šaty jako inspirace ozdob z Vysočiny
Poprvé v historii si letos mohou letos návštěvníci Pražského hradu během adventu a vánočních svátků prohlédnout vánočně vyzdobené interiéry Rožmberského paláce. Patnáct urostlých stromečků v Rožmberském sále ozdobili skláři z českých firem.
Výstava Křehká krása Vánoc: tradiční ručně foukané ozdoby, která se koná v Rožmberském paláci, potrvá do 5.ledna a k vidění je zdarma. Správa Pražského hradu tak nabízí domácím i zahraničním návštěvníkům příležitost kochat se nádherou foukaných a ručně malovaných skleněných vánočních ozdob. Rožmberský sál zdobí foukané kulaté baňky, volné tvary, formy a figurky z dílen českých výrobců, kteří patří mezi poslední nositele této tradice. Celkem je možné vidět téměř 4 000 ozdob. Sklárny Rautis, Koulier, Glassor a Han-design, které na výstavě se Správou Pražského hradu spolupracovaly, jsou zástupci řemesla, které bylo v roce 2023 společně s dalšími sklářskými technikami zapsáno na reprezentativní seznam Unesco.
Popelčiny stromečky ze sklárny Koulier
„Každý z návštěvníků této unikátní výstavy se tady může kochat bohatě zdobenými stromečky a posoudit, jak se nám povedlo pohádkové motivy ztvárnit. Ze sklárny Koulier v Oflendě na Vysočině jsme zvolili naše již klasické popelkovské ozdoby. Máme tu takové „trojstromí“ s kolekcemi Čarostřelec, Červánkovou a Svatební. Jsou inspirovány šaty, které filmová Popelka vyloupla ze tří oříšků“, vysvětluje Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka ze sklárny Koulier. „Mně osobně se nejvíce líbí stromeček Čertovský, který reprezentuje vánoční pohádku S čerty nejsou žerty. Většinu stromečků si zdobila každá sklárna individuálně, ale tento patří k těm, na jejichž ozdobení se podíleli skláři z různých firem společně. Jsem nadšená, jak krásně nám ozdoby dohromady ladí, a to jsme je poprvé viděli pohromadě až tady, když jsme začali zdobit," dodává Kateřina Šrámková.
Mladá sklárna nabitá prastarou tradicí
Sklárna Koulier je výsledkem rozhodnutí energické Kateřiny Šrámkové zachránit tradiční a světově proslulou řemeslnou výrobu skleněných vánočních ozdob na Vysočině. V roce 2021 po pětasedmdesáti letech totiž zkrachovala výrobna vánočních ozdob v Horním Bradle, poslední ze tří sklářských manufaktur na Chrudimsku. V malé vísce Oflenda na Vysočině založili manželé Šrámkovi sklárnu a nabídli pracovní uplatnění foukačům a malířkám z uzavřené výroby v Horním Bradle. Aby široké veřejnosti ukázali, jak vzniká tato foukaná křehká vánoční krása, otevřeli na jaře 2022 své prostory pro návštěvníky. Na prohlídku výroby navazuje tvůrčí dílna, ve které si každý může svoji ozdobu domalovat základními technikami, používanými v Koulieru. „Jsme hrdí, že většina naší produkce nachází své místo přímo v naší zemi a naši zákazníci umí ocenit ruční práci. České vánoční ozdoby z Oflendy ale například ozdobily v roce 2022 i první ryze český vánoční strom v Evropském parlamentu v Bruselu v rámci českého předsednictví. Najdete nás také na zámku Loučeň, zejména při každoročním Příběhu vánočního stromečku,“ upozorňuje Kateřina Šrámková.
Ojedinělá služba: Ozdoby k zapůjčení
Sklářská manufaktura Koulier skleněnou krásu nejen vyrábí, ale doslova jí žije a do svého příběhu zasvěcuje i okolní svět. Pořádá například výtvarné dílny nebo nabízí teambuildingy s výrobou ozdob. V loňském roce přišla také s ojedinělým nápadem půjčování ozdob na vánoční stromky coby službou všem, kteří si teprve hledají svůj styl nebo chtějí každý rok jiný, moderně vyzdobený strom. Zapůjčení jedné ozdoby vyjde klienta na padesát korun. Tento servis velmi vítají firmy nebo hotely, sklárna Koulier totiž případně zajistí také vánočního dekoratéra, který na strom umístí až dvě stovky ozdob. Výhodou služby je i to, že zákazník po skončení svátků ozdoby vrátí a nemusí je celý rok skladovat, neřeší ani jejich dokupování a má každý rok novou a trendy výzdobu.
- Zdroj článku
-
Muniga