Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Bydlení: Poslední chalupa na kopci

Info ikona
Chalupa

Místo, kde stojí nový domov rodiny strojního inženýra, se historicky nazývá Winterflur. Jakási „zimní pláň“. Na kopci v Čermné pravda protahuje, v zimě je frišno, ale z horské chalupy nevyzařuje chlad, nýbrž útulnost. Od jara do zimy.

Jana Kantorová | 28. 08. 2023

Text: MICHAELA ŠMERGLOVÁ  

Změna života byla počátkem hledání nového obydlí. „Jezdili jsme s manželkou po Krkonoších, Broumovsku, a nakonec skončili u tohoto stavení. Bylo ve strašném stavu, ale na druhé straně fantastické místo,“ popisuje Petr Novotný cestu k domu č.p. 100 v Čermné u Hostinného. Opravy začaly na jaře 2012. Zprvu vše navrhoval sám majitel, jeho paní dodala pohledovou „šťávu“, nakonec vstoupil do kola architekt z ateliéru GEBAS. Manželé mají další rekonstrukční plány, ale základ stojí. A místní je vzali mezi sebe, což je další plus. Navíc se v koutě na vršku inženýr cítí lépe než dřív, fyzicky i duševně. Jeho paní venkovu zvolna přivyká. Nejsložitějším zásahem byla zatím úprava terénu. Podhůří je krásné, ale má úskalí. „Svahy se musely výrazně rovnat, ale hlína se zase využila, nic se neodváželo,“ ukazuje „dosídlenec“ okolí domu, kde trvale bydlí už devět let. Z oken se dívá do údolí, na ves i začínající kopečky. Taky na vodní biotop, který na staré zahradě vybudovali a kam se chodí koupat. Ve stavení původně žili němečtí obyvatelé, o kterých se Petr Novotný snažil zjistit vše i v matrikách, směroval též výzvu do Němec... Bez odezvy. 

Galerie: Chalupa schovaná na kopci
Mohlo by se vám líbit

Bydlení: V náruči lesní roubenky

Chalupu, která je hned po otevření dveří „obejme“ a bude hýčkat v zimě i v létě, hledali Klára a Karel tři roky. Vlídné stavení kousek od obce Chřibská jim zkřížilo cestu náhodou. Právě tam získali svůj... vejminek.
marianne.cz

MY ČEKALI SNÍH, A ON NIKDE 

Drsnější než městské podmínky manžele nepřekvapily. „Od chvíle, kdy jsem koupil sněžnou frézu, tady moc nechumelí,“ doznává s úsměvem bývalý majitel automotive konstrukční kanceláře. Dnes tu vlastní chalupu, garáž, kůlnu, 11 hektarů půdy (něco propachtovali), vodní biotop, sad... V budoucnu chystají zřídit tepelné čerpadlo i fotovoltaiku. Bez obalu přiznává, že tohle není levná věc. „Užívám si chvíle, kdy nikam a nic nemusím. To zalezu a mám pyžamkové dny,“ připouští Novotný s tím, že jich ale moc není. Zahrada, hlavně zeleninová, lenost netolerují. Navíc on moc lenošivý typ není. Stále pracuje, buduje, vymýšlí. V prvopočátku se měl dům stát rodinným sídlem; tak, aby za rodiči mohly kdykoli přijet i jejich děti s vnoučaty a všichni měli dost soukromí. „Zatím apartmánovou část v patře, která má svůj vstup, pronajímáme. Hlavně v létě sem jezdí rodiny s dětmi. Což neznamená, že naše nepřijedou,“ dozná bytostný optimista. V podkroví je tak prostor až pro osmnáct nocležníků. À propos, místní jeho vychytané haciendě říkají orlí hnízdo. 

Mohlo by se vám líbit

Chata na kolech jako laciné bydlení pro všechny, kteří milují přírodu, minimalistický design a maximální soběstačnost

Únik do klidu a přírody vyhledává stále víc lidí. Pořídit si ale chatku je nejen ekonomicky náročné, ale čeká vás s ní spousta starostí. Jako ideální kompromis se tak ukazují miniaturní dřevostavby, které mají jen samá pozitiva.
marianne.cz

EXKLUZIVNÍ JARA A PODZIMY 

„Krásné je tu hlavně jaro a podzim,“ tvrdí majitel nemovitosti a hladí zrzavého kocoura Vaška, jediné zvíře u domu. Domu, s jehož rekonstrukcí rychle pomáhaly šikovné firmy i řemeslníci hlavně z Bydžova, Smiřic, Milovic... Oba manželé – stejně jako jejich známí a příbuzní – sem dojíždějí autem, veřejná doprava není místu nakloněna, a každý není cyklofanda za všech okolostí. Dá se pravda jít pěšky, ale na takovou romantiku není čas a síla pokaždé. Třeba po velkém nákupu. „V interiéru po starých majitelích nic nezbylo, ani poklad na zahradě,“ vtipkuje padesátník. Za poklad ale považuje cihlový strop v sednici. Ten je původní, doznal jen odstranění omítky a prošel výraznou očistou. Taky tu na radu statiků postavili podpůrný sloup, pro jistotu. „Máme podlahové topení, tak je tu i nová dlažba, ale ve starém stylu,“ naznačuje Petr Novotný. Vůbec celý dům ladili manželé zařízením do let minulých. Čímž se nezříkají nejnovějších technických vymožeností. Naopak. „Venku máme altánek, kde není signál. Místo svobody!“ míní inženýr. Někdy je selhání vymožeností zkrátka vítané. 

Mohlo by se vám líbit

Došková chalupa tu stojí už 400 let

Vydejte se na cestu pár století zpátky. Idylická chata s doškovou střechou je vybavená staroanglickým nábytkem, přesto nechybí moderní technické vychytávky.
marianne.cz

JAK SE HLEDÁ HISTORIE? 

Údajně jak kdy. Někdy se stará poklička najde v antiku náhodou, jindy se musí dlouze shánět. Občas se požádá řemeslník, aby vyrobil přesnou repliku. Historické vybavení je i jistý boj. „Na co se tu těším? Až budu dělat dědečka vnoučatům. Já sám štěstí v podobě prarodičů v chalupě neměl,“ říká Novotný otevřeně a hned se zase nadšeně pouští do vyprávění, kde co v domě vymýšlel, kde co předpokládal... I z toho je zřejmé, že tenhle objekt je jeho dítě se vším všudy, včetně tří zdrojů topení. „Elektřinou ideálně temperujeme, ale když má v zimě nebo už v podzimních chladnech přijet manželka, pochopitelně zatopím klasicky v kachlákách, aby ji vítal kouř z komína,“ uvádí. Sychravé a deštivé počasí, které tu vládne od listopadu do dubna, drží obyvatele doma. Přesto spolu často chodí na zahřívací procházku, v zimě na běžky, když nasněží... „Manželka chodí i v zimě venku bosa a koupe se tam, to já jsem spíš zpovykaný,“ uzavírá s úsměvem majitel. 

 

Mohlo by se vám líbit

Nově postavená chata měla za cíl přizpůsobit se okolní přírodě a také měnícím se potřebám jejích obyvatel

Jednoduchost a zdrženlivost charakterizuje vzhled jednoduché stavby, použité materiály i technologie. Interiér je minimalistický, ale rafinovaný.
marianne.cz

Zajímavosti:  

 • Domov, bezpečí. Takový dojem vyvolává velká obytná kuchyň v přízemí. Tady se členové rodiny setkávají nejvíc. 
 • Pohledné stavení, kouzelné okolí, krásné výhledy... co chtít víc? „Škoda, že přes pozemek ještě neteče potůček,“ zasní se inženýr. Ale záhy přiznává, že přílišná dokonalost ho netěší.  
 • Byvší černá kuchyně, dnes nepřehlédnutelná pec na chleba. 
 • Rodištěm Petra Novotného je Dvůr Králové nad Labem. Z Čermné půlhodina cesty. Do této chalupy se zamiloval, když sháněl nové bydlení a měnil svůj život.  
 • Stylově, hezky, prakticky a s novými technickými vychytávkami. S takovou vizí manželé úspěšně měnili obydlí z 18. století. 
 • Jako v dobách babiček se koření, luštěniny, sušené houby, sůl, cukr uchovávají ve skle na speciálních poličkách. 
 • Ze staré chalupy moderna nevyčuhuje, ale nenápadně přítomna je. Ulehčí život, dodá pohodu, čas... „Suchá toaleta venku není podle mne tím, co má při -30 stupních Celsia vyvolat nostalgii starých časů,“ usmívá se strojař-vývojář. 
 • Část obytné kuchyně vznikla na zakázku. Část majitelé pořídili v běžných obchodech, ale vše nakonec dokonale sladili. U sporáku se s nadšením vyskytuje více pán domu. 
 • Soukromé vzpomínky. Fotografie jsou památkami dnešních majitelů, na snímcích členové jejich rodin. 
 • Antiky a bazary u nás i v zahraničí se staly cílem zájmu paní domu. Doplňky tu shání někdy cíleně, někdy jen tak náhodou... Zkrátka domov dotváří. 
 • Chalupa na konci vsi chce pro trvalé bydlení specifický životní styl. Tomu je třeba osobně přivyknout a přizpůsobit se i prací. 
Mohlo by se vám líbit

Chalupa v Českém ráji nutně potřebovala novou koupelnu, komoru, a hlavně zmodernizovat zastaralou kuchyni

Původní roubené stavení pravděpodobně z počátku 19.století je již několik desetiletí užíváno jako rekreační objekt. Vzhledem k stále častějšímu pobytu majitelů a delším časovém intervalu od posledních zásahů bylo zapotřebí několika stavebních úprav. V interiéru proběhla rekonstrukce koupelny s komorou a modernizace a rozšíření kuchyně.
marianne.cz
Zdroj článku