Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zahrada pro umělce aneb Jak vnést do zahrady život

S podobou zahrady u svého zrekonstruovaného domu na Lounsku si manželé Čásovi dlouho lámali hlavu. Nakonec se obrátili na zahradního a krajinného designéra Ferdinanda Lefflera, a zde je výsledek.

Jana Kantorová | 18. 05. 2023

Text: EVA VŠETÍČKOVÁ 

Když se Čásovi rozhodli pro návrat do rodného kraje na Lounsku a bydlení ve svém, museli vhodný objekt hledat dlouho. Do té doby žili na hradě Rožmberk, kde byl Jaroslav Čása kastelánem. „Nakonec jsme objevili zpustlý památkově chráněný statek ve vsi Obora,“ vzpomíná na dobu zhruba před osmi lety Jaroslav Čása. Místo však pro něj mělo nostalgický půvab, a tak manželé nakonec ‚rozdýchali‘ rozsáhlou rekonstrukci, jejíž průběh zahrnoval zhruba stovku kontejnerů všemožného odpadu a po dvou letech už tu mohli začít bydlet.  

Galerie: Jak vnést do zahrady trochu uměleckého ducha
Mohlo by se vám líbit

Zahrada: Sbírka dřevnatých pokladů

Stromy fascinují. Život většiny z nich trvá déle než lidský a neletí tak rychle. To v minulosti oslňovalo hlavně zdejší aristokraty, proto cizí, exotické stromy vozili na svá panství, kde se jimi chlubili. Osvícenější tvořili cenná botanická zákoutí – arboreta.
marianne.cz

Zahrada jako umělecké dílo 

V bývalém chlévě vznikl dokonce malířský ateliér pána domu. Co ale stále zůstávalo nedořešené, byla zahrada, ve kterou se měl proměnit dvůr. „Chtěli jsme prostor, na němž bychom mohli trávit co nejvíc času, jehož údržba by neznamenala jen pot, krev a slzy, a přitom vypadal hezky. Venkovsky, tradičně, tak, aby pěkně ladil s domem,“ shodují se manželé. Pak náhodou viděli v televizi rozhovor se zahradním architektem Lefflerem a rozhodli se jej oslovit.

„Myslel jsem, že to, co po něm chci, ho nebude zajímat, ale zaujalo. Tak započal náš nejen lidský, ale také pracovní dialog. Díky němu se náš neutěšený dvůr proměnil v od jara do podzimu krásně kvetoucí oázu, ve které je libo posedět, ať už ve dřevěném altánu se saunou, nebo jen tak pod širým nebem a voňavou mladou lípou u kovového ohniště. Kocháme se kvetoucími kytkami a keři a jedna z kamenných obvodových zdí slouží jako venkovní galerie mých obrazů,“ pochvaluje si pan Čása. Ke stařičké meruňce, která tu zbyla po původních majitelích, manželé zasadili ještě pár jabloní, slivoň a kdouli. Když se tu o víkendech sejde celá rodina, včetně dětí s partnery, mohou si lebedit v zahradě, která ladí s místem a duší. 

Mohlo by se vám líbit

Hezčí zahrada? 6 tipů, díky kterým bude doslova zářit

Chcete mít letos zahradu jako ze žurnálu? Pak určitě neváhejte a začněte plánovat. Některé květiny a rostliny vyžadují čas. Máme pro vás hned několik zahradnických tipů, ze kterých budete ve výsledku nadšeni. Využijte nadcházející sezónu a inspirujte se při úpravě své zahrady.
marianne.cz

Jak vylepšit zahradu  

1. V objetí květin 

Stejně jako celý pozemek, také kamenná studna poblíž vchodu do statku je doslova utopená v kvetoucí zeleni. Tulí se k ní modrofialové levandule i žlutě kvetoucí kontryhel. Své místo tu má i několik rostlin chmele otáčivého, který je připomínkou zdejší pivovarnické tradice. 

2. Kdo to tady obývá? 

Mladá jablůňka, kterou sem Čásovi vysadili, ještě nedosahuje výšek, do nichž se vyšplhal loubinec neboli psí víno. ‚Kotníky‘ jí chrání žlutě kvetoucí denivky s kopretinami, nedaleko kterých čekají na svou chvíli slávy ještě nerozkvetlé pivoňky. Bokem, u vápnem nabílené zdi, rostou keře angreštu a rybízu. I ty do venkovské zahrady patří. 

3. Pichlavé dárky 

Kromě uměleckých předmětů rozmístěných po zahradě všude tam, kde je to možné, dávají na odiv neokázalou krásu také různé druhy sukulentů a kaktusy. „Dostávám je darem od přátel a dopřávám jim pobyt na čerstvém vzduchu Ústeckého kraje tak dlouho, jak jsou ochotné to vydržet,“ směje se Jitka Čásová, která je na zahradu náležitě pyšná. 

Mohlo by se vám líbit

Zahrada v Českém ráji pro radost své paní i kohokoliv, kdo ji navštíví

Lída Vondrová zasvětila svůj život bylinkám a jako mávnutím kouzelného proutku proměnila odlehlý kout Českéhéo ráje ve svět netušených krás.
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • Zarostlý zelení, nachází se v zahradě také moderní altán z borovicového dřeva. Kromě zastřešeného letního posezení ukrývá také saunu, po které Čásovi toužili. V zákoutí s dřevěným molem se dá cvičit třeba jóga. 
  • Rozkvetlé záhony od jara do podzimu doplněné o zdejší typickou flóru – chmel a vinnou révu. Kdo by uvěřil, že tu ještě před pár lety byl zpustlý hospodářský dvůr?   
  • Kamenná zídka porostlá loubincem a za ní letní posezení s možností něco dobrého si připravit na grilu.  
  • Náruč květů plných slaďoučkého nektaru nabízí všemožnému hmyzu nejen bylinkové záhony u domu, ale také pestrý šál z levandulí, denivek, kopretin, šanty, orlíčků a metlice. Ten lemuje prakticky celý pozemek. Vchod do zahradní kůlny střeží rozložitá prastará meruňka. 
  • Hortenzie, kaliny, oleandry, stejně jako popínavé růže nebo vistárie, potřebují ukáznit jen občas. I tak je zdejší zahrada jakýmsi druhým obývákem, kde je opravdu milo trávit čas... 
Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Zahrada, odkud je jen pouhých pár kroků do lesa

V náručí Liščího lesa oddechuje klidným spánkem zahrada, ve které se zabydlela pohoda s celou řadou domácích i cizokrajných rostlin.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Zahrada
Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Zahrada
Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Zahrada
Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité

Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité