Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Víkendový dům na okraji vesnice na Berounsku nazvali Plechovka s dřevěným srdcem

Info ikona
Víkendový dům na okraji vesnice na Berounsku nazvali Plechovka s dřevěným srdcem

Chata nemá klasické dělení na místnosti, propojený prostor pomalu plyne z místnosti do místnosti tak, aby rodina mohla žít společně, a přitom měl každý dostatek soukromí. Hlavnímu obytnému prostoru dominuje velké okno s výhledem a velkorysým sezením.

Terezie Benoni | 31. 10. 2023

Víkendový dům je celý zahalený pod antracitový plášť z plechu. Voda místo do okapů a kanalizace stéká ze střechy po fasádě na zem, kde se vsakuje do půdy stejně, jako by se vsakovala bez přítomnosti stavby. Dlouhá vstupní fasáda orientována směrem k sousedovi, je kvůli intimitě zcela bez oken. Štítu naopak dominuje velké okno s občerstvujícím dálkovým výhledem přes vesnici do krajiny. „Chata není klasicky rozdělena na místnosti, ale naopak propojený prostor pomalu plyne a postupně proplouvá z jednoho do dalšího. Splnilo se tak přání rodiny, aby cítili, že zde tráví příjemný společný čas a zároveň, aby měli všichni své soukromí. Interiér se odehrává v různých výškových úrovních, které kopírují venkovní terén. Vykopaná hlína se použila na plynulé dotvarování terénu,“ vysvětlují autoři projektu z ateliéru UNDER-CONSTRUCTION ARCHITECTS.

Galerie: Plechovka s dřevěným srdcem
Mohlo by se vám líbit

Pokoje v dutinách dřevěné konstrukce

Do plechové slupky je vložena dřevěná dužina, která plní funkci nosnou, dělící, pohledově estetickou, haptickou i příjemně aromatickou. Ukrývá v sobě také dutiny jednotlivých pokojů, niku s kuchyňskou linkou, vestavěné skříně i úložný prostor pod postelemi. Spaní rodičů je účelně vyřešeno podobně jako v lodní kajutě na ploše šesti metrů čtverečních. Podobnou plochu zaujímá i dětský pokoj s palandou. Do střechy se otevírá prostorná galerie přisvětlená střešním oknem. Nosné betonové tvárnice se neschovávají pod omítky, keramický obklad je pouze ve sprchovém koutu, štít je ztužen přiznanými ocelovými táhly. Hlavnímu obytnému prostoru dominuje velký zarámovaný dálkový pohled, okno s velkorysým sezením. V ose otevřeného prostoru visí z hřebene otočná krbová kamna, která zahřejí po těle i po duši.

 

Zdroj článku