Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

V obývacím pokoji rozdělávají otevřený oheň, nebo se koupou v bazénu

Info ikona
Dům s otevřenou střechou

Japonská rodina už ví, jaké to je spát přímo pod hvězdami. Hlavní obývací prostor v jinak vcelku klasicky řešeném rodinném domě je každý den vystaven slunci, dešti a větru.

Terezie Benoni | 13. 06. 2023

Rodinný dům v japonském Tokiu navrhli architeki ze studia YSAA. Dvoupodlažní domek má obytnou plochu pouhých pětapadesát metrů, zatímco ta polo venkovní plocha je pomalu dvojnásobná. Největší zvláštností a dominantou tohoto malého domu je otevřené střecha nad obývacím pokojem. Majitelé mluví o tom, že se nejedná pouze o bydlení, ale celkový životní styl, kdy jsou v dennodenním kontaktu s přírodou i rozmary počasí. Autor návrhu Yoshitaka Suzuki vysvětluje: „Užívají si svobody, kterou může poskytnout pouze tento dům. Děti za deště pobíhají doma s deštníky, v horkých dnech zase staví bazén a v létě se svými přáteli tráví čas ve spacáku pod noční oblohou. Můžete si tu rozdělat oheň a vařit.“ 

 

Galerie: Dům s otevřenou střechou
Mohlo by se vám líbit

Jednoduché řešení atypického domu

Malý domek klasické řešení. V přízemí najdete kuchyň, jídelnu a obývací část, v prvním patře jsou pak ložnice jednotlivých členů domácnosti. Ne vždy ale musíte být rozmarům počasí ponecháni napospas. Přes střechu je možné natáhnout jednoduchou plachtu, která zvládne interiér ochránit. Do ložnic v prvním patře vstoupíte z ochozu, který lemuje otevřený prostor. Dětské pokoje jsou koncipované jako miniaturní lofty se spacím prostorem pod střechou. I přes malou plochu půdorysu, má díky maximálnímu využití prostoru každý ze členů dostatek potřebného soukromí.

Zdroj článku