Přejít k hlavnímu obsahu
Dobrý nápad

Bouřka na obzoru: Co dělat, když vás v přírodě chytne špatné počasí?

Slunce, pohoda, ptačí zpěv. A najednou to přijde. Mračna se zatáhnou, ve vzduchu to zvlhne a ozve se první hrom. Bouřka. A vy jste uprostřed lesa, na hřebeni kopce, na vodě nebo v otevřeném poli. Co teď? Nepropadejte panice, ale jednejte rychle a s rozumem. V přírodě je počasí pánem – ale s pár základními pravidly můžete riziko výrazně snížit.

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách

Nepodceňujte předpověď

Než vyrazíte ven, zkontrolujte si počasí. A ne jen tu ikonku sluníčka v mobilu. Mrkněte na aktuální radar, nechte si posílat bouřková upozornění nebo sledujte aplikace jako Windy nebo Aladin. Když už na obloze vidíte tmavé mraky, nedělejte hrdinu. Změnit plán výletu není ostuda, ale projev zdravého rozumu.

Mohlo by se vám líbit

Meteorologové z přírody: Podle kterých zvířat poznáme, jaké bude počasí?

Traduje se, že mnohá zvířata mají vrozený talent snadno předpovídat počasí. Pozorováním přírody dospěly k tomuto závěru už starověké národy, své mohou vyprávět lidové pranostiky, ale i celé generace farmářů či zahrádkářů.
marianne.cz

Bouřka vás překvapila? Zkuste najít úkryt. Ale správný

Nejbezpečnější je samozřejmě chata, auto nebo přístřešek s bleskosvodem. Jenže realita bývá jiná. Pokud jste v přírodě a žádný bezpečný úkryt není poblíž, pamatujte. Nezůstávejte na vrcholcích (kopce, hřebeny, rozhledny, skály). Vyhněte se osamělým stromům. Paradoxně přitahují blesky. Pod stromem sice nezmoknete, ale riskujete zásah. Nepolehávejte na zemi. Blesk se šíří i půdou. Raději si dřepněte na batoh nebo na karimatku, pokud máte. Neschovávejte se v jeskyních s úzkým vstupem. Blesk může přeskočit mezi stěnami. V lese je lepší být mezi nižšími stromy než v mýtině.

Na vodě? Pryč co nejrychleji

Pokud vás bouřka zastihne na vodě, okamžitě mířte ke břehu. Voda je výborný vodič elektřiny. A loď nebo paddleboard není místo, kde chcete blesk „přivítat“. Jakmile jste na souši, pokračujte podle pokynů výše. A co kolo? Kov vede elektřinu. Pokud máte u sebe hliníkové hole, kolo, stativ nebo jinou kovovou výbavu, odložte ji dál od sebe. Můžete ji nechat třeba 30 metrů od místa, kde se choulíte. Rozhodně ale nepodstrkujte nic kovového pod sebe jako izolaci.

Nevolte si skupinové objetí

Zní to smutně, ale když jste ve skupině, rozejděte se pár metrů od sebe. Pokud by blesk někoho zasáhl, ostatní mu pak budou moct pomoct. A zároveň nebudou ohroženi stejným zásahem. Co když se blíží úder? Říká se tomu „blesková fáze“ – vzduch je nabitý elektřinou, zježí se chlupy na rukou, slyšíte praskání. Tehdy už není čas na spekulace. Dřepněte si na izolaci (batoh, suchý kus oblečení), stáhněte hlavu mezi kolena a zakryjte uši. Cílem je být co nejmenším a nejméně vodivým terčem. Až bouřka skončí, vyčkejte alespoň 30 minut od posledního hromu, než se znovu vydáte na cestu. Blesky můžou udeřit i po zdánlivém klidu. Nepodceňujte to. Většina nehod se stává právě „po“ bouřce, kdy lidé myslí, že je už bezpečno.

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×
  • Marianne Venkov & styl
  • 499 Kč
  • PŮLROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + VŮNĚ BETTY BARCLAY + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu PŮLROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + VŮNĚ BETTY BARCLAY + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit