Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Běhání či fitness aktivity, dříve spíše individuální, se stávají skupinovými

V poslední době stále častěji vidíme, že místo aby si šel člověk sám zaběhat, domluví se se skupinou kamarádů. Podobně to je také u fitness aktivit, populárnější jsou také skupinová cvičení nebo kruhové tréninky.

Jana Kantorová | 9. 08. 2023

„Na fotbal, basketbal nebo nohejbal se vždy musí potkat dostatečný počet lidí, aby mohli vytvořit nejméně dva týmy. Tam je sportování v partě dlouhodobým fenoménem. To, co sledujeme ale nově, je skupinové sportování u aktivit, které byly dříve zejména individuální,“ říká Petr Salomon, zakladatel platformy Týmuj.cz. 

Jedním z hlavních důvodů, proč se společné venkovní sportovní aktivity stávají stále oblíbenějšími, je sociální interakce. Ta vytváří prostředí, ve kterém je přirozeně přítomná motivace a podpora, což pomáhá každému z účastníků, když se mu zrovna nechce, anebo když by chtěl předčasně skončit.

Mohlo by se vám líbit

Léto přímo vybízí ke sportu: Koloběhem k lepší figuře

Stresujete se, protože se blíží plavková sezóna, a vy nemáte postavu podle svých představ? Nevěste hlavu, máme pro vás tip na zábavný a účinný pohyb, při kterém navíc budete moci čerpat energii na sluníčku. Vyzkoušejte koloběh.
marianne.cz

Sdílet je zábava 

„Při skupinovém běhu si jeho účastníci chválí, že si s kamarády při fyzické aktivitě popovídají, často vyřeší věci, kterým by jinak museli věnovat extra čas navíc. Pozitivně také hodnotí skupinovou motivaci k dosažení předem daného výkonu. Když se na začátku řekne, že se poběží desítka, pro většinu účastníků je snazší 10 km dosáhnout a nezkrátit si běh o nějaký ten kilometr,“ říká Aryna Levchenko z českého zastoupení značky minimalistické obuvi Xero Shoes.

Důležitým aspektem společných sportovních aktivit je zábava a její sdílení s rodinou nebo přáteli. Když totiž sportujete ve skupině, můžete si vytvořit příjemnou atmosféru plnou smíchu, soutěžení a radosti.

Mohlo by se vám líbit

Když se sport potká s elegancí. Už nosíte trendy athleisure módu?

Máte náladu na tenisky, legíny a kšiltovku, ale zároveň byste si k této kombinaci klidně vzala i sako? Žádný problém! Coby dozvuk pandemie módě stále vládne hlavně pohodlí, a tak se ve velkém uchytil takzvaný athleisure styl, který kombinuje sportovní oblečení s ležérními až elegantními kousky. Poradíme, jak takovou hybridní módu nosit.
marianne.cz

Kruháč jako motivace

Podobnou motivaci a trendy vykazují také společné fitness aktivity. Ty jsou v posledních letech stále častější v outdoorové formě, kdy se parta kamarádů sejde v parku a společně si zacvičí. Jedná se různé typy cvičení, buď pouze na trávníků bez pomůcek, či s využitím okolního vybavení jako například lavičky až po využití venkovních posiloven. Stále populárnější jsou zde i kruhové tréninky.

„Nedílnou součástí skupinových sportovních aktivit také je, že se lidé baví také při domlouvání nebo následném sdílení výsledků či fotografií na sociálních sítích nebo ve specializovaných aplikacích. To vše pak posiluje motivaci a radost ze sportu,“ říká Petr Salomon. 

Mohlo by se vám líbit

Paddleboarding jako nenáročný vodní sport pro všechny

Surfy, kánoe a rafty jsou fajn. Ale už jste zkoušeli paddleboard, prkno, na kterém jedete za pomoci pádla? Marianne vyrazila do terénu a zjišťovala, co přesně vás čeká. Jak vybrat to pravé prkno, jak se netopit každých pět minut a na kolik vás tahle letní zábava vyjde?
marianne.cz

Jógou ku společnému zdraví

Oživením prochází v posledních letech i cvičení jógy. Ta se sice cvičí ve skupinách tradičně, novinkou je však posilování popularity skupinového cvičení pod širým nebem. Na čerstvém vzduchu cvičení dělá dvojnásobnou radost. Člověk tak může hezky začít nebo ukončit den, protáhnout se na čerstvém vzduchu a vzhledem k tomu, že jóga není jen o provádění cviků, ale především o správném dýchání, venkovní prostředí je ideální. 

V posledních letech a s velkou oblibou paddleboardů přichází na řadu také jóga přímo na vodě. Paddle jóga vychází z tradičních jógy, ale je obohacena o větší rozvoj rovnováhy a stability. A to právě díky prknu na vodě. I ta se cvičí ve skupinkách. A navíc je to opravdu zábava, protože spadnout můžete jen do měkkého. 

Galerie: Proč je skupinový sport tak oblíbený?
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Móda
Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Zábava
Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role