Přejít k hlavnímu obsahu
Dobrý nápad

Recepty podle Marianne: Voňavé jahodové řezy se smetanou vás dostanou svou nadýchaností

Jahodová sezóna se blíží. Možná vám přijde vhod recept na výborné jahodové řezy. Nadýchaný piškot, lahodný smetanový krém, čerstvé voňavé jahody a navrch želé, to je to pravé nejen k odpolední kávě.

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách
Jana Soukupová | 18. 05. 2025

Pro většinu z nás je průhledná tuhá vrstva na dortech prostě želatina. Profesionálové z potravinářských oborů by nás ovšem opravili: želé a želatina nejsou jedno a to samé. Želé je rostlinného původu, vyrobené na bázi výtažků z mořských řas. Díky složení dokáže nabýt hustší konzistence a jednotného pevného tvaru po ztuhnutí. Musí přejít varem minimálně po dobu 1 minuty. Je ideální pro přípravu krásně tuhých a průhledných ovocných želé jako z cukrárny. Jiného zabarvení lze dosáhnout například pomocí zahuštění šťávy z kompotu nebo propasírované ovocné šťávy v kombinaci s čirým želé. Želatina je přírodní rozpustná bílkovina živočišného původu. Má vynikající tuhnoucí vlastnosti a drží tvar. Rozpouští se ve vodě při mírném přihřívání a chlazením tuhne. Na rozdíl od želé nesmí projít varem. Využívá se nasladko a naslano na krémy a náplně, do dezertů, aspiků či tlačenek.

Mohlo by se vám líbit

Tento dezert chutná opravdu všem! Jahodová panna cotta, která mizí ze stolu jako první

Panna cotta je ideální „dezert na lžičku“ pro každé roční období, a to i díky nekonečnému množství vhodných příchutí: od karamelu a čokolády až po čerstvé sezónní ovoce. A právě teď přichází ten správný čas zkusit panna cottu s jahodami.
marianne.cz

Trocha želatinové historie

Želé či agar se získává z mořských řas, známých také jako čínská tráva. S praktickým využitím přišli na počátku našeho letopočtu právě obyvatelé Číny a Japonska. Agar začali používat především v potravinářském průmyslu. Legenda ale vypráví, že agar začal v kuchyni využívat už v polovině sedmnáctého století Mino Tarōzaemon, hostinský z Kjóta. Nazval ho kaku kanten, což byl japonský překlad názvu agar agar, odkazující na malajské pojmenování červené mořské řasy. Agar slouží jako dochucovadlo, stabilizátor, zahušťovadlo a želírovací prostředek. Jeho velikou výhodou pro moderní gastronomii a cukrářství je, že je kompletně přírodního původu a je také vhodný pro vegetariány a vegany. Zatímco želatina, která je živočišného původu, se začala používat v evropské kuchyni v raném středověku, hlavně pro zahušťování pokrmů. V období renesance se stala oblíbenou mezi evropskou šlechtou. Ta ji používala k výrobě aspiků a želé, které byly považovány za luxusní pokrmy. Během průmyslové revoluce došlo k novým metodám ve zpracování želatiny. Ty umožnily její masovou výrobu a její zpřístupnění širším vrstvám. Vznikla i první komerční želatinová prášková směs, která usnadnila přípravu želatinových pokrmů v běžných domácnostech.

Mohlo by se vám líbit

Jahodové řezy Mrož chutnají stejně jako jeden z nejoblíbenějších nanuků: Přinášíme další ze skvělých jahodových receptů

Jahody jsou voňavým a sladkým poslem léta i elixírem zdraví. Navíc existuje bezpočet způsobů, jak je využít v kuchyni. Můžete zkusit například řezy Mrož, inspirované chutí známé mražené pochoutky.
marianne.cz

Recept na jahodové řezy se smetanou a želatinou

Seznam potřebných surovin

Těsto:

  • 250 g cukru krystal
  • 150 g hladké mouky
  • 0,5 sáčku kypřicího prášku do pečiva
  • 5 vajec
  • 5 lžic horké vody

Krém:

  • 400 g zakysané smetany
  • 200 g smetany ke šlehání
  • moučkový cukr (podle chuti)

Na zdobení:

  • jahody (dle potřeby)
  • 2 sáčky dortového želé (20 g)

Dále:

  • tuk na vymazání formy
  • hrubá mouka na vysypání formy

Jak na to:

Z bílků ušleháme pevný sníh. Cukr, žloutky a horkou vodu ušleháme do pěny. Opatrně a po troškách přisypáváme mouku smíchanou s práškem do pečiva. Nakonec opatrně vmícháme pevný sníh z bílků. Těsto vylijeme do předem vymazaného a moukou vysypaného plechu s vyšším okrajem. Vložíme do vyhřáté trouby na 180 °C a pečeme do zrůžovění asi 10 minut. Po upečení necháme piškot vychladnout. Mezitím připravíme krém. Smetanu ušleháme do tuha, pomalu do ní vmícháme kysané smetany a osladíme moučkovým cukrem podle chuti. Krém natřeme na vychladlý piškot a ozdobíme jahodami. Nakonec moučník přelijeme želatinou, kterou jsme připravili podle návodu na sáčku. V lednici necháme ztuhnout do druhého dne.

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ - MARIANNE VENKOV A STYL + FILTRAČNÍ KONVICE LAUBEN + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ - MARIANNE VENKOV A STYL + FILTRAČNÍ KONVICE LAUBEN + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit