Přejít k hlavnímu obsahu
Dobrý nápad

Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Výroba domácího másla zažila renesanci už při výrazném zdražení másla před sedmi lety a v mnoha domácnostech se usídlila nastálo. Vyrobíte ho totiž neuvěřitelně snadno, potřebujete pouze jednu surovinu, celý proces zabera zhruba 15-20 minut času a výsledná chuť je vynikající.

Jana Soukupová | 19. 11. 2024

Pravda je, že domácí máslo většinou nevyjde výrazně levněji. Ale výroba je jednoduchá a rychlá a říká se, že když člověk ochutná domácí, kupované už chtít nebude. Další věc je, že výsledkem jsou rovnou dva produkty: máslo a pravé podmáslí. Podmáslí patří mezi zdravé potraviny s nízkým obsahem kalorií. Je bohaté na proteiny a vápník a mnohostranné využitelné. Může sloužit jako osvěžující nápoj, součást přípravy mnoha jídel, ale také jako kosmetický prostředek. K výrobě másla doma je potřeba jen smetana, ruční šlehač nebo kuchyňský robot a trocha šikovnosti.

Info ikona

Trocha máslové historie

Nejstarší důkazy o existenci másla sahají do doby zhruba před dvěma tisíci lety. Počáteční využití ale mělo spíše zdravotní a kosmetické, například jako základní složka různých mastí. Později našlo uplatnění v kuchyni, ale šlo hlavně o maštění kaší, polévek nebo těsta k pečení. Zvyk namazat si chleba máslem se v Evropě rozšířil až v 17. století. Mléko se často před výrobou másla nechávalo úmyslně zkysnout pro lepší chuť a delší trvanlivost másla. Sběračkou se sbírala smetana, která se usadila na hladině. Ta se pak stloukala, nejčastěji v dřevěné máselnici. Stloukání trvalo zhruba hodinu, pak následovalo praní másla ve studené vodě, jeho tvarování a na závěr pak balení.

S moderními přístroji vznikne máslo mnohem rychleji

Potřebujeme jen jednu ingredienci: vysokotučnou smetanu, ideálně s 33% (a více) tuku. Je dobré vědět, že šlehání smetany s obsahem stabilizátorů je zbytečně namáhavější. Smetanu nalijeme do nádoby na šlehání a na vysoké obrátky šleháme do podoby husté šlehačky. Pokračujeme, dokud se nadýchaná šlehačka nezačne měnit v nažloutlou hrudkovitou směs. V tuto chvíli se odděluje máslo od tekutiny (podmáslí). Zvolníme obrátky a šleháme (postupně vlastně už tuk v mléčné tekutině), dokud se podmáslí zcela neoddělí od másla. Přes jemný cedník, gázu či plátýnko přecedíme podmáslí do odpovídající nádoby. Máslo dáme do misky a přidáme studenou vodu. Rukou (raději v rukavici) máslo hněteme, abychom ho zbavili veškerého podmáslí. Postup opakujeme do té doby, než voda zůstává čistá. Nepropláchnuté a neprohnětené máslo by se dříve kazilo a mělo by po zatuhnutí horší konzistenci. „Vyprané“ máslo vytvarujeme a uložíme v dóze nebo fólii do lednice.

Radost udělají i ochucená másla a dobře využité podmáslí

V případě, že máte chuť na ochucené máslo, využijte fáze, kdy je ještě měkké a tvárné. Můžete ho prohníst s česnekem, jemnou solí, kořením nebo bylinkami podle vlastního výběru. Pro výrobu sladkého másla můžete použít například med (případně med s nasekanými oříšky), ovocný džem nebo kakao. Výrobou získané podmáslí můžeme konzumovat v surovém stavu nebo jako ovocný koktejl. Má ale i mnohostranné využití v kuchyni. Dá se přidávat do krémů, pudinků, sladkých těst, salátů, pomazánek, sladkých i slaných omáček apod. Zbývá dodat, že litr šlehačky je základem pro cca 350 g másla a jako vedlejší produkt vznikne kolem 600 ml podmáslí. Cena másla, na kterou se takto dostaneme, závisí na tom, jak levně pořídíme smetanu. Pokud ji seženeme v akci, můžeme být celkový proces cenově výhodnější.  Zaručit se ale rozhodně můžeme, že domácí výrobou získáme máslo vynikající chuti a podle svých představ.  

Čtěte také: Na návštěvě u Veroniky Arichtevy: Vila z konce 19. století prošla úchvatnou a náročnou rekonstrukcí

Dva roky byla tahle vila na prodej. Do chvíle, než si ji herečka Veronika Arichteva náhodně vygooglila na internetu. Teď už tu mají s manželem, režisérem Biserem Arichtevem, a dětmi domov. Jedním z jejich přání bylo vytvořit atmosféru s dotekem slow living, jak se jim to podařilo, můžete posoudit v exkluzivní reportáži Marianne Bydlení.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dobrý nápad
Něžná, ale velmi houževnatá kráska, která je mnohde symbolem Vánoc: Radost bude dělat i dlouho po svátcích

Něžná, ale velmi houževnatá kráska, která je mnohde symbolem Vánoc: Radost bude dělat i dlouho po svátcích

Dobrý nápad
Tento věnec nejen ušetří peníze, ale také místo na stole

Tento věnec nejen ušetří peníze, ale také místo na stole

Dobrý nápad
Rok stočený do kruhu pro potěchu oka a radost z tvoření

Rok stočený do kruhu pro potěchu oka a radost z tvoření

Dobrý nápad
Bylinkové čaje nemusí být jen pomocí při nachlazení: Zařaďte je mezi příjemnou prevenci

Bylinkové čaje nemusí být jen pomocí při nachlazení: Zařaďte je mezi příjemnou prevenci

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit