Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Potraviny, které vám pomůžou urychlit spalování kalorií: Některé máte běžně doma

Leckde se můžete dočíst, že za přibírání na váze může zpomalený metabolismus, to ale není tak úplně pravda. Na spalování energie, nadbytečných kalorií, kvůli kterým se objevují nevítané tukové polštářky tam, kde je nechceme, se totiž podílí jiný proces. Seznamte se s ním a zjistěte, které potraviny ho podporují a pomůžou vám spalování kalorií zrychlit a tím i hubnout.

Liv Boková | 15. 03. 2024

Jde vůbec zrychlit metabolismus?

O některých jídlech se říká, že dokážou zrychlit metabolismus a přispívají ke spalování většího množství kalorií. „Zrychlení metabolismu“ ale není správné pojmenování. Metabolismus představuje buněčné procesy, které se podílejí na přeměně snědeného jídla, a ty ve skutečnosti změnit nemůžeme, tedy ani zrychlit. Pojem metabolická rychlost odkazuje na rychlost, jakou tělo spaluje energii nebo kalorie. K hubnutí a dosažení optimální váhy tedy přispívá zvýšení metabolické rychlosti. Pomůže vám k tomu pravidelný pohyb a také několik konkrétních potravin. Které to jsou?

7 potravin, které zrychlují spalování kalorií

1. Luštěniny

Hlavně fazole a čočka obsahují hodně bílkovin, které jsou základním stavebním kamenem svalů a buněk přispívajících ke spalování energie. Navíc mají málo tuku. Když nepřijímáte dostatečné množství bílkovin, ubývá svalová hmota a to vede k pomalejšímu spalování, respektive spalování menšího množství kalorií. Přidejte proto do jídelníčku luštěniny nejlépe několikrát týdně. Můžete jimi občas nahradit maso, jindy je k masu přidat.
Potraviny bohaté na bílkoviny obecně zvyšují spotřebu energie. Při trávení bílkovin spálíme 20 až 30 % energie získané jejich konzumací. Pro srovnání v případě sacharidů je to jen 5 až 10 % a u tuků pouhá 0 a 3 %.

Mohlo by se vám líbit

5 superpotravin z českých luhů a hájů, které můžete jíst namísto těch exotických

Když se řekne „superpotraviny“, možná si hned vybavíte chia semínka, kurkumu či mango, které jsou na živiny velmi bohaté. U nás ale rostou plody, které jsou pro středoevropský organismus mnohem přirozenější. Které to jsou?
marianne.cz

2. Brazilské ořechy

Brazilské, nebo též para ořechy, byste v tomto výčtu možná nečekali, protože jsou, jak známo, velmi tučné. Tuk ale není jen špatný, naopak, ke zdravému životu i při hubnutí ten z dobrých zdrojů v přiměřeném množství potřebujeme. Para ořechy obsahují hodně selenu a jódu, které jsou zásadní pro správné fungování štítné žlázy, jež produkuje hormony podílející se na látkové výměně v organismu a na trávení. Pouhých pět ořechů stačí k pokrytí téměř celé denní doporučené dávky těchto stopových prvků.

3. Plody moře

Také zinek je velmi podstatný pro normální fungování štítné žlázy a pomáhá řídit metabolické procesy v buňkách. Plody moře jsou na zinek velmi bohaté. K nejlepším zdrojům patří ústřice, dále krab, humr a mořský jazyk.

4. Kakao

Kakao posiluje buněčné struktury produkující energii – mitochondrie, což pomáhá spalovat energii. Kakao obsahuje flavonoidy, které chrání buňky a povzbuzují zpracování cukru v těle. Také přispívá k pocitu sytosti a tím pomáhá předejít různému mlsání a uzobávání mezi jídly.

5. Hnědá rýže

Hlavní složkou rýže jsou sacharidy představující pro tělo primární zdroj energie. Pokud jich nemáte dostatek, tělo začne jako zdroj energie využívat bílkoviny, ztrácíte svalovou hmotu a metabolická rychlost se snižuje. Celozrnné obiloviny jako je hnědá rýže dodávají energii, která se uvolňuje pozvolna a udržuje metabolismus v chodu.

 

Mohlo by se vám líbit

Na co je dobrý zelený čaj? Pomáhá nejen s hubnutím

Po celém světě patří čaj k nejoblíbenějším nápojům. Hlavně ten zelený má významný přínos pro zdraví, když pomáhá chránit a bojovat proti řadě nemocí. A to zdaleka není všechno. Nabízí i méně známé výhody, které oceníte třeba při teplejším počasí nebo v náročných dnech, kdy toho potřebujete hodně stihnout.
marianne.cz

6. Chilli papričky a koření

Fungují na principu termogeneze, to znamená, že produkují teplo, jež spaluje energii. Týká se to i jiných druhů koření, která nutně nemusí být pálivá. Pokud vám nevyhovují příliš pálivá jídla, zařaďte místo chilli papriček zázvor, skořici, kurkumu, kardamom či kmín. Například si můžete každý večer užít siestu, při níž si vychutnáte zlaté mléko z kurkumy.

7. Káva a čaj

Podle studie odborníků z Maastrichtské univerzity v Holandsku, může několik šálků kávy denně zvýšit energetický výdej přibližně o 100 kalorií. Optimální jsou tři až čtyři, více by mohlo mít opačný efekt, protože když se to s příjmem kofeinu přežene, hrozí narušení spánku a nedostatek spánku zpomaluje metabolickou rychlost.

Tip na závěr:

Zkuste se takzvaně „předzásobit“ jídlem. Co si pod tím přestavit? Využijte skutečnost, že metabolická rychlost je nejvyšší ráno a směrem k večeru klesá. Proto směřujte většinu jídla, které chcete za den sníst, na začátek dne s postupným snižováním množství směrem k večeru. Jak ukazuje studie španělských vědců, například když si dáte oběd ve 12 hodin, spalování kalorií z jídla půjde rychleji a snadněji, než pokud ho sníte o tři hodiny později.

Zdroj článku

Související články

Zdraví
Zatočte s jarním nachlazením: Stačí si pomoct těmito překvapivými potravinami

Zatočte s jarním nachlazením: Stačí si pomoct těmito překvapivými potravinami

Zdraví
Oprah Winfrey nestačilo jen držet dietu a cvičit. Zhubnout jí pomohla jedna překvapivá věc

Oprah Winfrey nestačilo jen držet dietu a cvičit. Zhubnout jí pomohla jedna překvapivá věc

Zdraví
Jak zlepšit sexuální život po porodu? Odborníci doporučují jeden účinný trik

Jak zlepšit sexuální život po porodu? Odborníci doporučují jeden účinný trik

Zdraví
Pro lepší hubnutí a pevné zdraví: 5 benefitů kokosové vody, kvůli kterým byste ji měla pít každý den

Pro lepší hubnutí a pevné zdraví: 5 benefitů kokosové vody, kvůli kterým byste ji měla pít každý den