Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Venkov & styl

Seznamte se s bylinnou apatykou, pečující nikoli o ženské, ale mužské tělo

Pojďte s námi pootevřít dveře do tajuplné přírodní lékárny plné známých i méně známých bylin, které mají moc léčit mužské neduhy. Jejich použití však nejprve konzultujte se svým lékařem.

Eva Všetíčková | 3. 07. 2023

Ženské a mužské tělo se neliší pouze ve vnějších znacích, ale také směrem dovnitř – k prožívaným emocím. Muži daleko víc než ženy riskují, jsou vystaveni stresu a přejídají se. A jaké neduhy je většinou pálí? Jsou to hlavně srdeční infarkt, zánět prostaty, poruchy erekce, mužská neplodnost, rakovina varlat a tlustého střeva či padání vlasů. Příroda má ale pro ně naštěstí docela vlivné spojence proti jednotlivým nemocem. Pojďme si představit alespoň několik z těch, které by pozornosti pánů neměly uniknout.

Info ikona
Hloh posiující srdeční sval a Jinan dvoulaločný jako prevence infarktu

Posila pro srdce

Keře hlohu obecného rostou běžně při okrajích cest, lesů a remízků. Na jaře rozkvétají půvabnými, ale nepříliš voňavými okolíky smetanově bílých květů, které se do podzimu promění v červené malvičky jako korálky. Nálev z jeho květů nebo lépe tinktura – výluh v alkoholu, posiluje a prokrvuje srdeční sval a povzbuzuje jej, aby tepal ve správném rytmu. Reguluje krevní tlak, rozšiřuje věnčité tepny kolem srdce a blahodárně působí také při angině pectoris. Uvolňuje vápenaté usazeniny v cévách a je tak prevencí aterosklerózy a infarktu myokardu. Slabší účinek mají také plody. 

Mohutný strom Jinan dvoulaločný neboli Ginkgo biloba pochází z Číny, ale můžete na něj narazit už i v české kotlině. Jeho listy obsahují na šedesát aktivních látek, kterým se přičítá schopnost prokrvovat tkáně a zvyšovat pružnost cév. Čaj nebo tinktura z jinanu slouží jako prevence infarktu, aterosklerózy a mrtvice.

Info ikona
Rozmarýn s protirakovinnými účinky a vrbovka pro neduhy s prostatou

Protinádorová prevence

Aromatický Rozmarýn lékařský je sice domovem ve Středomoří, u nás ale už dávno zdomácněl. Díky obsahu éterických olejů a antioxidantů, zejmén kyseliny rozmarýnové  a karnosolové má silné protirakovinné účinky. Podporuje produkci trávicích šťáv a také detoxikuje játra. Účinně také povzbuzuje cirkulaci krve v těle a zlepšuje tím prokrvení končetin. Je doporučován i jako podpůrná léčba při plešatosti – vyživuje totiž vlasové folikuly a zpomaluje vypadávání vlasů. Kromě šamponu s rozmarýnem je dobré pravidelné omývání vlasové pokožky nálevem z rozmarýnu, kdy 5g bylinky spaříte litrem vroucí vody. Koupel chodidel ve stejném nálevu je pak umí zbavit zápachu.

Pro vytrvalou kvetoucí nať Vrbovky malokvěté budete muset vyrazit někam k potoku či rybníku – miluje totiž vlhké půdy. Na tuto bylinu nedala dopustit věhlasná rakouská bylinářka Maria Treben a používala ji u svých pacientů na všechny neduhy spojené s prostatou. Od zánětů způsobených nachlazením až po její nezhoubné zvětšení, které často přichází u mužů s věkem. Vrbovkový čaj je vhodné pít po čtyřicítce i preventivně.

Info ikona
Kopřiva vhodná pro krvetvorbu a snižování krevního cukru

Vitální plevel, ale také léčivka

Kopřivu dvoudomou najdete všude, i tam, kde byste ji nejradši neviděli. Dřív než se ji ale rozhodnete natrvalo vyhnat z vaší zahrady, měli byste vědět, že její účinky můžete využít ve svůj prospěch a ne malý! Pro vysoký obsah chlorofylu a minerálních látek, zejména hořčíku a železa, je vhodná k podpoře metabolismu a krvetvorby.. Krev také čistí a dokonce účinně snižuje hladinu cukru v ní. Posiluje též růst vlasů a omezuje jejich padání. Lze ji užívat čerstvou jako náhradi špenátu (pouze mladé lístky) nebo sušenou ve formě čaje, tinktury či sirupu. Nevíc účinných látek obsahuje na jaře. Její kořen je dokonce jedním z nejúčinnějších léků na zvětšenou prostatu, takže se vyplatí zaměřit svou pozornost i na něj.

Zdroj: Venkov a styl, kresby: Lukáš Paderta

Zdroj článku

Související články

Cestování
Dovolená v Brazílii: Tanečnice Veronika Lálová vybírá nejkrásnější místa, která stojí za návštěvu

Dovolená v Brazílii: Tanečnice Veronika Lálová vybírá nejkrásnější místa, která stojí za návštěvu

Dobrý nápad
Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!

Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!

Dobrý nápad
KVÍZ: Kolik toho víte o kávě, kterou možná právě vy pijete každý den?

KVÍZ: Kolik toho víte o kávě, kterou možná právě vy pijete každý den?

Dobrý nápad
Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli