Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Tradice

Vánoční klenoty české kultury: Tradice, které nám zpříjemňují Štědrý večer

Vánoce v České republice jsou plné jedinečných tradic, které odrážejí bohatou historii a kulturu země. Proč v Česku nacházíme šupinku pod talířem? A kde začala tradice lití olova? A proč zdobíme stromeček? Podívejme se na tyto půvabné rituály z blízka.

Jana Kantorová | 24. 12. 2023

Zdobení stromečku, vánoční kapr, medovina a lití olova. To je jen pár tradičních aktivit z mnoha, které Češi na Štedrý den dodržují. Kde se ale vzaly? Zvonky, medovina a zdobení stromečku hrají klíčovou roli při vytváření atmosféry teplého a rodinného svátku. Procházka českými Vánocemi je jako vstup do pohádkového světa. Od světýlek na hradech po Ježíška a vánoční polévku – každý detail má svůj význam a tvoří barevný kaleidoskop tradičních českých svátků. Připojte se k nám na cestě tímto nádherným vánočním světem. 

1. Šupinka pod talířem  

Na Štědrý večer má každý člen rodiny pod svým talířem malou šupinku. Tato tradice s sebou nese vzrušení a očekávání. Podle pověry předpovídá tvar šupinky, co nám přinese nadcházející rok. Je to jako pohádka, která se odvíjí z každého kousku šupiny. Rodinný člen, který má šupinku s nejvíce zlatými odlesky, má prý největší šanci na štěstí. Navíc šupinka pod talířem věští hojnost v novém roce. Takže si ji nezapomeňte pod talířek schovat i vy. 

Galerie: Tradice, které se na Vánoce neomrzí
Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Jak dobře znáte vánoční zvyky, tradice a pranostiky? Zvládnete správně 10 otázek?

Vánoce, Vánoce přicházejí! Už jsou doslova za rohem. A kromě rodinné pohody jsou i časem, kdy se vracíme do minulosti a děláme některé z vánočních zvyků a tradic, které jsme převzali od našich předků. Zjistěte, jak dobře je znáte, v našem kvízu.
marianne.cz

2. Kapr na vánočním stole  

Štědrovečerní večeře je klíčovým momentem Vánoc v Česku. Obvykle se podává po západu slunce a začíná jedním nebo dvěma předkrmovými jídly. Tradiční hlavní chod je kapr, který se často podává s bramborovým salátem. Místo kapra však některé rodiny volí i jiné ryby nebo druhy masa. Proč jíme kapra během Vánoc? Tato otázka má v České republice hluboké kořeny spojené s historickými a kulturními tradicemi. Kapr na vánočním stole symbolizuje hojnost a prosperitu. Je to gastronomický rituál spojený s rodinným spojením a vkusem tradiční české kuchyně. 

3. Zdobení stromečku  

Tradičně se na Štědrý den zdobí vánoční stromeček. Rodiny společně ozdobují stromeček různými ozdobami, od tradičních kuliček a svíček po moderní LED světýlka. Tradice zdobení vánočního stromečku má svůj původ v Německu a je spojena s několika historickými a kulturními vlivy. Jedním z prvních záznamů o zdobeném vánočním stromě pochází z Freiburgu v roce 1419, ale praxe zdobení stromečku se více rozšířila v 16. století v Německu. České země byly dlouho součástí Habsburské monarchie, a tak některé tradice a zvyky byly sdíleny s dalšími německy mluvícími regiony. Proto se praxe zdobení stromečku postupně rozšířila i do českých domácností. 

Tip redakce:  

Strom byl dlouhou dobu považován za symbol života a v křesťanské tradici byl spojen s rájem a stromem poznání dobra a zla. Zdobení stromu během Vánoc mohlo být vnímáno jako spojení s těmito symboly a připomínka narození Ježíše Krista. 

Mohlo by se vám líbit

Skromné Vánoce ve stylu hygge. Použijte, co máte doma!

Odolejte komerčním svodům po horečnatém nakupování. Vánoce mohou být skromné a decentní. Ty nejkrásnější dekorace totiž najdete v přírodě.
marianne.cz

4. Lití olova 

Tato tradice je rozšířená v několika evropských zemích, včetně Česka a Německa. Lidé roztavují malé kousky olova nad plamenem svíčky. Když olovo vylijete do studené vody, rychle tuhne a tvoří různé tvary. Interpretace těchto forem olova se používají k věštění. Například, pokud se olovo tvaruje do podoby koule, to může znamenat štěstí nebo pravdivost. Jiné tvary mohou symbolizovat různé události nebo situace v nadcházejícím roce. 

5. Házení bačkorou, zavírání dveří, zvonění zvonků 

Házení botou má svůj původ v některých částech Střední a Východní Evropy, včetně Česka a Slovenska. V noci na Štědrý den nebo na Silvestra lidé hází botu za svátečně prostřený stůl nebo před dům. Házení botou bylo původně zamýšleno jako způsob přitáhnutí štěstí a ke zjistění, jaký bude budoucí rok. Pokud botou ukáže špička směrem ke dveřím, předpovídá se odchod, zatímco špička směrem dovnitř by měla znamenat, že rodina zůstane pohromadě. 

Na Štědrý den se také tradičně zavírají dveře sklepů a chlévů. Tímto způsobem se má zadržet štěstí, aby rodinu provázelo celý následující rok. 

Večer na Štědrý den, před půlnoční mší, se mnoho kostelních zvonků v Česku rozezní. To je symbolické zvukové pozvání k půlnoční mši, kterou mnoho rodin navštěvuje jako součást vánočních tradic. 

Mohlo by se vám líbit

Pravé skandinávské Vánoce v přestavěné dřevěné chatce

Nejdřív se zamilovali do kouzelného místa u jezera a poté sem začali z jiného místa přesouvat kousek po kousku jednoduchou dřevěnou chatku. Jakou proměnou prošla?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Tradice

<span>KVÍZ: Zábavná květomluva mnohé prozradí. Vyzkoušejte, zda víte, co květiny vypovídají</span>

KVÍZ: Zábavná květomluva mnohé prozradí. Vyzkoušejte, zda víte, co květiny vypovídají

Tradice

<span>Velikonoční pečení na poslední chvíli: Hrnkový beránek vám nezabere příliš času</span>

Velikonoční pečení na poslední chvíli: Hrnkový beránek vám nezabere příliš času

Zábava

<span>Horoskop od 29. dubna: Váhy mají zbystřit, Štíři najít toleranci a Býci se zklidnit</span>

Horoskop od 29. dubna: Váhy mají zbystřit, Štíři najít toleranci a Býci se zklidnit

Móda

<span>Nejlepší sukně letošního léta: Do módy se vrací kousek, který jsme nosili v roce 2000</span>

Nejlepší sukně letošního léta: Do módy se vrací kousek, který jsme nosili v roce 2000