Přejít k hlavnímu obsahu
Zahrada

Krása, která vydrží i bez každodenní zálivky. Květiny, co zvládnou sucho levou zadní

Sucho. Slovo, které poslední roky v létě slýcháme častěji než déšť. A zatímco trávník se v srpnu mění v prašné hřiště a rajčata volají o pomoc, některé květiny zůstávají krásné, jako by se jich klimatická změna ani netýkala. A právě tyhle nenáročné druhy si zaslouží zvláštní pozornost. Protože co si budeme povídat – zalévání každý den není žádná romantika, zvlášť když máte zahradu velikosti menšího parku.

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách
Nikola Zatloukalová | 10. 06. 2025

Suchomilky: Rostliny s respektem k přírodě i k vaší konvi

Některé květiny se přizpůsobily tvrdým podmínkám tak dobře, že by mohly učit kurz přežití. Mají silné kořeny, které si umí najít vodu hluboko v půdě, často voskovité nebo plstnaté listy, aby se jim voda tak rychle neodpařovala, a navrch spoustu osobité krásy. Jsou to takové zahradní partyzánky. Nenápadné, odolné a se silnou vůlí. Když jim jednou najdete správné místo, nemusíte už dělat skoro nic. Nepotřebují denní zálivku, nehrozí jim plísně z přemokření a často si vystačí i bez hnojiva.

Které květiny to zvládnou? Inspirace z přírody i skalek

Pokud máte sušší záhon, jihozápadní svah nebo část zahrady, kde se voda prostě neudrží, vsaďte na květiny, které to nejen přežijí, ale přímo zbožňují. Taková levandule je královnou suchomilných záhonů. Voňavá, dekorativní a nenáročná. Stejně tak šalvěj, která kvete celé léto a přitahuje včely i motýly. Velmi vděčné jsou i rozchodníky, které se hodí do skalek i moderních suchých koryt. A pokud chcete něco s dramatickým efektem, zkuste okrasné trávy, třeba třtinu, kostřavu nebo ozdobnici. S pohybem větru vytvářejí nádhernou dynamiku. Dobře snášejí sucho i rostliny, které znáte z prázdninových dovolených – janovce, devaterníky, zápleváky nebo třapatky. Většina z nich pochází ze stepních nebo středomořských oblastí, kde prší dvakrát do roka a přesto tam všechno kvete jak o život. Tyhle druhy mají silné stonky, pevné listy a dokážou využít každou kapku. Navíc skvěle fungují i jako součást přírodní zahrady, kde chcete podpořit biodiverzitu a zároveň ušetřit vodu.

Mohlo by se vám líbit

Petunie? Děkuji, nechci. Tato nenáročná kráska kvete až do podzimu a pěstovat ji zvládne každý

Záplava květů, co přežije i zapomnětlivé zalévače a lenivější zahradníky. Zní to jako zázrak? Kdepak. Jen jste možná ještě nepoznali sporýš argentinský. Zatímco petunie se musí hnojit, vyštipovat a ne vždy přežijí prudší liják, sporýš vás podrží i v tom největším letním úpalu. A jako bonus? Na rozdíl od balkonových princezen přiláká i motýly.
marianne.cz

Jak jim pomoct, aby se jim dařilo ještě víc

Suchomilné rostliny sice zvládnou leccos, ale při výsadbě jim můžete trochu pomoct. Základem je dobře propustná půda – těžký jílovitý základ rozbijte štěrkem, pískem nebo jemnou drtí. Když je zasadíte do hutné hlíny, voda v ní zůstane stát a místo odolné trvalky budete mít za pár dní shnilý pahýl. Ideální je také přidat do půdy trochu kompostu a kolem rostlin dát mulč z kamínků, který udrží vlhkost a zabrání růstu plevele. První rok po výsadbě zalévejte víc, dokud si rostlina nenatáhne kořeny dost hluboko. Pak už si poradí sama. A co je důležité. Nepřehánějte to s hnojením. Suchomilky rostou pomaleji, ale stabilně, a příliš živin by jim spíš uškodilo. Méně je víc.

Krásná zahrada i bez hadice? Jde to

Možná si říkáte, že bez každodenní péče bude vaše zahrada vypadat jako zapomenutá stráň. Ale opak je pravdou. Zahrada plná suchomilných květin je barevná, živá a překvapivě pestrá. Navíc vás zbaví stresu z dovolené. Nebudete muset volat sousedku, aby dvakrát denně běhala s konví. A bonus? Tím, že sázíte druhy, které neplýtvají vodou, jdete s dobou. Sucho se totiž stává normou a udržitelnost už není trend, ale nutnost. Takže jestli letos plánujete nový záhon nebo rekonstrukci starého, dejte šanci květinám, které přežijí i letní výheň. Až všude kolem budou listy schnout a trávníky hnědnout, ony budou pořád kvést, vonět a připomínat vám, že příroda ví, co dělá.

Mohlo by se vám líbit

Zapomeňte na túje: Co pěstovat kolem zahrady, aby to chutnalo vám i včelám?

Máte plot? No jasně. A co kolem něj? Prázdný pás trávy nebo túje z hobby marketu? Jestli ano, je to škoda. Prostor kolem plotu totiž může být mnohem víc než jen hranicí pozemku. Může vonět, kvést, chutnat, chránit soukromí a ještě lákat včely i ptáky. Stačí vědět, co do něj zasadit. A že těch možností není málo!
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×
  • Marianne Venkov & styl
  • 499 Kč
  • PŮLROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + VŮNĚ BETTY BARCLAY + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu PŮLROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + VŮNĚ BETTY BARCLAY + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit