Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Vytvořte si z balkonu zelenou oázu plnou zdravých plodů

Pamatujete doby, kdy byly balkony spíš odkladištěm pro nepotřebné věci nebo místem pro kuřáky? V mnoha domácnostech je naštěstí tenhle přístup minulostí a z balkonů se stávají malé oázy klidu nebo dokonce prostor pro pěstování vlastního ovoce, zeleniny a bylinek.

Jana Bitalová | 20. 04. 2024

Menší neznamená nepoužitelný. Naopak, balkon se může stát malou zahrádkou pro pěstování různých druhů plodících rostlin. Jen potřebujete vědět, jak ho zařídit. Odměna pak bude zdravá a chutná, navíc ušetříte a ještě si při zahradničení odpočinete, protože „hrabání se v hlíně“ má až terapeutické účinky. 

Zvolte správné nádoby

Říkáte si, že se na balkoně dají pěstovat jen cherry rajčata a jahody? To je omyl. Vyhýbat se nemusíte ani druhům, jako jsou brambory. V obchodech totiž pořídíte speciální pytle nebo květináče, které jsou k jejich pěstování určené. Jistě, nebudete jich mít tak velké množství jako na poli, ale každá brambora se počítá. 

Stejně tak se vyrábějí nádoby na rajčata a popínavé rostliny, například fazole, hrášek a okurky, které mají zabudovanou vyšší kruhovou konstrukci, jenž dodává oporu. Na bylinky se zase hodí vertikální květináče, které připevníte na zeď, a tak vám nebudou zabírat moc místa. 

Dobrý tip: Pokud je to možné, volte samozavlažovací nádoby, ušetří vám čas a zvláště na balkonech, kam svítí hodně slunce, předejdou rychlému vysychání půdy. 

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Vyzkoušejte své znalosti o květinách a inspirujte se pro výzdobu vlastní zahrady, balkonu, terasy nebo parapetu!

Petúnie, surfinie, lobelky… To jsou názvy květin, které už skloňují všichni, kdo na jaře zdobí svoji zahradu, balkon, terasu nebo i parapety oken, barevnými květy. Poznejte je blíže a zkuste také zábavný kvíz, který vám napoví, kolik toho o květinách víte.
marianne.cz

Rostliny vyberte podle světové strany

Při výběru rostlin se vyplatí zohlednit, na jakou světovou stranu je váš balkon situován. Pokud je na východ nebo západ, slunce na něj bude dopadat ráno a dopoledne nebo odpoledne a večer. V takovém případě se nemusíte nijak omezovat, jen se může stát, že rostliny, které potřebují hodně slunečního svitu, nebudou mít tolik plodů, kolik by měly na balkoně, kam svítí více. To je případ orientace na jih, kde se bude dařit paprikám, chilli papričkám, bramborám, fazolím, ředkvičkám, rajčatům a z bylinek například rozmarýnu a tymiánu. Dopřát si pak můžete také sladké jahody, které potřebují alespoň šest hodin slunce denně. Nevýhodou je, že za horkých letních dnů může být nutné zajistit stín, aby se rostliny nespálily.

Balkon, na nějž svítí slunce jen v malé míře, osázejte rostlinami, kterým stín nevadí. Jde třeba o hrášek, květák, fazoli, mátu, pažitku a petržel.

Vyberte správné druhy

Zajímejte se také o to, kolik konkrétní rostliny potřebují prostoru, aby se váš balkon neproměnil v nepřehlednou džungli nebo rostliny netrpěly tím, že se nemohou rozrůstat, jak potřebují.

U rajčat existují balkonové druhy, které se dorůstají asi 30 cm a stačí jim půda hluboká cca 20 cm, což znamená, že je můžete zasadit do truhlíků nebo květináčů. Při nákupu se tedy dívejte po označení balkonová, přičemž konkrétně může jít o odrůdy Rentita, Gartenperle, Mini a další. Zajímavě pak vypadají převislá rajčata do závěsných nádob, třeba odrůda Tumbling Tom Red.

Papriky jsou na místo nenáročné, proto je můžete dát do květináče. Zato u hrášku budete potřebovat oporu, aby se mohl plazit. Buď ji koupíte již hotovou v obchodě, nebo vyrobíte, k čemuž někdy stačí provázek, který upevníte na zábradlí balkonu. Případně hrášek pěstujte ve vyšší nádobě, do níž zapícháte čtyři delší větve, které ve vrchní části svážete k sobě provázkem. Vznikne tak konstrukce, po které se hrášku bude dobře šplhat.

Doporučit pak můžeme také mini lilky, cukety Easy Pick Green a mini okurky (tzv. svačinové). 

Oblíbené balkonové ovoce jsou bezesporu jahody. Vhodné jsou stáleplodící druhy, třeba menší a převislé Mara des Bois, které se hodí do truhlíků na vnitřní stranu zábradlí.

Nemusíte si dělat starosti se slimáky

Dobrou zprávou je, že vám odpadá velká starost, s jakou se zahrádkáři často potýkají. Na balkon vám nevlezou nevítaní slimáci, kteří se rádi pasou na mladých rostlinkách. Jiní škůdci se objevit můžou, ale díky pravidelné kontrole je určitě objevíte včas.
 

Marianne je i na sociálních sítích:
Mohlo by se vám líbit

Příliš vytažené sazenice budou pro další růst slabé. Vyhněte se těmto chybám!

Zasejete semínka, sledujete první náznaky toho, že klíčí, pak se konečně objeví stonek. Ten ale vyjede do nepatřičné délky, kvůli níž se ohýbá, polehává a je slabý. Přemýšlíte, co s tím a jak tomu příště předejít? Tak čtěte dál a vše se dozvíte.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Na jarní zahradu musíte myslet už teď. Vysaďte cibuloviny, aby zářila barvami

Na jarní zahradu musíte myslet už teď. Vysaďte cibuloviny, aby zářila barvami

Zahrada
Léčivky, které nám pomáhají už od starověku: Radost najdeme v oreganu a šalvěj nás doslova spasí

Léčivky, které nám pomáhají už od starověku: Radost najdeme v oreganu a šalvěj nás doslova spasí

Zahrada
Vřes je ideální do podzimních truhlíků: Pozor ale na záměnu s podobným druhem

Vřes je ideální do podzimních truhlíků: Pozor ale na záměnu s podobným druhem

Zahrada
Připravte zahradu na podzim: Rozzáří ji jiřiny, které jsou oblíbené už po generace

Připravte zahradu na podzim: Rozzáří ji jiřiny, které jsou oblíbené už po generace