Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Už žádní slimáci na zahradě, a to bez použití chemie. Myslete včas na prevenci

Během zahradnické sezóny se mnohdy objeví problém se slimáky, kteří svůj apetit zahání na záhoncích. Už teď ovšem můžete udělat kroky, které by je měly od vaší úrody držet dál.

Jana Bitalová | 9. 04. 2024

Obchody nabízejí celou řadu prostředků proti slimákům, s nimiž se ale do půdy dostanou různé chemické látky, a navíc některé otravou ohrožují vaše domácí mazlíčky. Raději proto sáhněte po přírodních možnostech.

Právě takové jsou následující tipy, které by vám v boji proti nájezdům plžů měly pomoci, aniž byste však použili drastické metody, jako je solení těchto živých tvorů, kteří pak trpí dlouhé minuty.

Myslete na slimáky dřív, než se k vám nastěhují

Nečekejte, zda se slimáci u vás na zahradě objeví, ale snažte se tomu rovnou předejít, a to hned několika opatřeními, mezi která patří:

  1. Existují rostliny, které slimákům prostě smrdí. Konkrétně je to například šalvěj, levandule, lichořeřišnice a černucha. Když je vysadíte do těsné blízkosti zeleninových záhonů, rozhodně tím slimáky nepotěšíte.
  2. Kolem záhonů vytvořte písčité cesty, přes které se slimákům špatně poleze, takže se na ně buď vůbec nepohrnou, nebo je překoná jen velmi malé procento z nich.
  3. Nedopřejte jim ideální prostředí. Slimáci mají rádi stín, který vytvoří i vyšší tráva. Nenechávejte proto trávník na zahradě nebo její části, kde pěstujete to, co jim chutná, příliš vysokou. Naopak, sekejte ji tak, aby byla velmi nízká a neposkytovala slimákům příjemný přístup k hostině.
  4. Chraňte záhony převisem. Zvláště u vyvýšených to půjde snadno, protože na jejich hrany upevníte zahnutý plech, který slimáci nepřelezou.

Když už se slimáci objeví

Slimáci se ukrývají na tmavých a vlhkých místech. Toho využijte a připravte jim takové prostředí, kam je ještě nalákejte na zeleninové zbytky z kuchyně, jako jsou slupky z mrkve, odřezky z kedlubny a květáku. Jakmile se tam nahromadí, můžete je odnést někam hodně daleko od zahrady. Se slimáky také zatočí kachna druhu indický běžec, která si na nich ráda smlsne, takže pokud je ve vašich možnostech ji chovat, stane se při zahradničení vaším pomocníkem.

Mohlo by se vám líbit

Příliš vytažené sazenice budou pro další růst slabé. Vyhněte se těmto chybám!

Zasejete semínka, sledujete první náznaky toho, že klíčí, pak se konečně objeví stonek. Ten ale vyjede do nepatřičné délky, kvůli níž se ohýbá, polehává a je slabý. Přemýšlíte, co s tím a jak tomu příště předejít? Tak čtěte dál a vše se dozvíte.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Půdu už pro pěstování rostlin potřebovat nebudete. Vyzkoušejte hydroponii!

Půdu už pro pěstování rostlin potřebovat nebudete. Vyzkoušejte hydroponii!

Zahrada
Domácí postřik na padlí, kadeřavost a další choroby rostlin: Pomůže jedna bylina

Domácí postřik na padlí, kadeřavost a další choroby rostlin: Pomůže jedna bylina

Zahrada
Známe čtyři pravidla pro úspěšné pěstování rajčat. To bude úroda!

Známe čtyři pravidla pro úspěšné pěstování rajčat. To bude úroda!

Zahrada
Rododendron svými květy rozzáří vaši zahradu, terasu i balkon

Rododendron svými květy rozzáří vaši zahradu, terasu i balkon