Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Rostliny, které nás provázejí létem až do podzimu: Krásky jediného dne

Denivky se zaměňují s liliemi, lidově se jim tak i říká, ale s přídomkem denní. Krásky rodící se s létem kvetou jen den! Zato až do podzimu, to asi aby krátkou dobu žití vynahradily.

Jana Kantorová | 21. 10. 2023

Text: MONIKA OTMAROVÁ 

Už švédský přírodovědec a lékař Carl von Linné pojmenováním rodu Hemerocallis trefně popsal vlastnost těchto květů. Použitím řeckých slov „hemera“ (den) a „kallos“ (krása) – označil rostlinu, jejíž květ je krásný pouze jeden den. Angličané dali těmto jednoděložním rostlinám jméno daylilies, Němci zase Taglilien... Zkrátka jednodenní lilie, jejíž jediný květ se na vysokém stvolu rozvine ráno a v noci uvadne. Tyto trvalky s květy mnoha tvarů a barevných kombinací mají domovinu ve východní Asii. Poprvé se objevily v Indii, Číně, Mongolsku, Koreji či Japonsku. Staří Číňané denivky používali již před 2 500 lety jako léčivé rostliny i zeleninu.  

Galerie: Rostlina, která zdobí zahradu jen jeden den
Mohlo by se vám líbit

Připravte rostliny v zahradě na zimu a zazimujte je správně

Než udeří první mrazy, měli bychom zazimovat, kromě zahradní techniky, nářadí a závlahy, také některé rostliny v zahradě, které vyžadují ochranu před zimou. Pozor na ukládání rostlin do skleníku, vhodnější je uskladnění choulostivých rostlin v chladné místnosti.
marianne.cz

KVĚTINA RENESANCE 

Do Evropy se houževnaté a nenáročné květiny dostaly v době renesance; první na náš kontinent přicestovaly ty žluté a plavé. Zdobily u nás zahrady, ale i zplaněly. Pak lemovaly hřbitovy, byvší statky a sem tam „utekly“ z parků... Falešná lilie má prostě výdrž! Denivky jsou blízké příbuzné lilií, na první pohled se od nich ale liší typem listů; lilie je mají na stonku, ty u denivek připomínají trsy trávy. Z nich vyrůstají vysoké stvoly a na každém lze napočítat patnáct až dvacet poupat. Přírodní botanické druhy, jichž je popsáno na dvacet, mají pouze žlutou a oranžovou barvu. Povedlo se však vyšlechtit odrůdy snad všech barev, kromě modré. Okrová, fialová, tmavě bordó až skoro černá... Více barvami může hrát i jeden květ, neobvyklé nejsou ani ty žíhané. První vyšlechtěné odrůdy začaly vznikat už na přelomu 19. a 20. století a mezi nejstarší se řadí ta s názvem Apricot. Nicméně šlechtitelé nepřestávají zásobovat dalšími barevnými variacemi. 

Mohlo by se vám líbit

Rostlina z českých luk: Kvítí, které smiřuje

Květomluva praví, že kohoutek luční vyzývá k udobření. Odtud lidové laskavičník. Toto nebotanické pojmenování ale není jediné, s nímž je růžově kvetoucí rostlina spojovaná...
marianne.cz

KRASAVICE VŠECH TVARŮ 

Kromě klasických jednoduchých tvarů květů se mezi denivkami najdou také ty plné, miniaturní i netradiční s velmi dlouhými a úzkými okvětními plátky. Jimi je obdařena například denivka pavoukovitá. Ani okraje květů nezůstávají co do rozmanitosti pozadu, a to jak v barevnosti, tak tvaru. Je libo jinou barvu okraje než základu květu? Je požadavkem snad zoubkovaný, krepatý, zkadeřený či plisovaný okraj? Vše existuje, jen vybrat! 

Mohlo by se vám líbit

Rostlina, která zdobí zahrady: Když zlato začne kvést...

Žluté bambule z okvětních plátků. Tak lze popsat květy zákuly či kerie japonské. Keře, jemuž pro zářivý jas říkají Němci japonské zlaté kvítí. Mohutně kvete šlechtěný druh, přírodní je skromný, ale stejně pronikavě zlatožlutý.
marianne.cz

MOC MUZIKY ZA MÁLO PENĚZ 

Denivky se dají doporučit fajnšmekrům, trochu lenivým zahradníkům či zahradnickým zelenáčům, jsou totiž vskutku bezúdržbové. Až k neuvěření, že za minimální péči odmění velkolepou krásou. Jak to? Denivku stačí zasadit a dát jí dostatek slunce. Na takovém místě pak může dělat radost klidně dvacet let. Jde o rostliny odolné proti chorobám, nezničí je velká sucha ani nájezdy hlodavců; i zimu většinou přežijí bez větších problémů. A jejich množení zvládne také každý začátečník. Stačí počkat, až denivka odkvete, poté zkrátit její trsy, vykopat je, očistit, rozdělit na menší. Zasadit do připravené jámy a jen přidat kompost či zahradnický substrát, aby rostlina měla dost živin. Ještě zahrnout, zalít a těšit se na barevnou nadílku příští rok. 

Mohlo by se vám líbit

Navštivte zahradu, kde pod šmouhami mračen svítí ostrůvky svěží zeleně, kvetou hortenzie a vlají trávy

Počasí je na rozpacích, zda se hlásit k létu, nebo k podzimu, ale zahradu to z míry nevyvádí. Po šestnácti letech získala bujné křivky a nezůstalo v ní jediné místo, které by neupoutalo obdivné pohledy.
marianne.cz

KYTKA K NAKOUSNUTÍ 

Dobře denivka vyniká i na talíři. Sníst se dá celá, od květů po kořeny, ale nejchutnější jsou asi dosud nerozvinutá poupata. Oblíbenou potravou je denivka hlavně v Asii, na Taiwanu patří pěstování denivkových poupat dokonce k výnosným odvětvím zemědělství. Ve velkém se sbírají a suší poupata denivky citronové. Usušeným poupatům se v asijské kuchyni říká „zlaté jehly“ a používají se jako přísada do polévek i pokrmů. Dají se rovněž nakládat jako okurky či jíst syrová. Složením se květy podobají chřestu, mají dokonce vyšší obsah vitaminu C. Rozemleté kořeny se dávají do kari a bývají rovněž součástí rozličných kořenicích směsí. 

Zajímavosti:  

  • Denivka 'Anzac', jednodenka, která vydrží v zahradě teplotu až -34 °C! 
  • Odrůda 'Frans Hals' dokáže vyrůst do výšky 80 centimetrů
  • Jednodenní krásky jsou v největší kondici třetí rok po vysazení. Prvoroční květy jsou ještě slaboučké, ale pak zesílí a začnou přitahovat pozornost. 
  • V asijské domovině se denivky používají na okrasu, ale oblíbené jsou zejména pro pozitivní účinky na lidské zdraví. Popularitě se těší víno vařené s kořenovými hlízkami denivky. Podává se na podporu krvetvorby, snížení horečky i při bolesti zubů. 
Mohlo by se vám líbit

Zahrada, za jejímž vznikem stálo rozhodnutí ze srdce

O tom, že srdce je mnohdy spolehlivější rádce než rozum, ví své Markéta a Pavel Dvořákovi ze slunečného Smolotelského dvoru. I všední dny tu mají své nevšední kouzlo. Je to líbezná končina, kde uslyšíte ticho, uvidíte tmu a kde se místo na displej mobilu zakoukáte raději do korun nebetyčných stromů.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Domácí postřik proti mšicím: Zabojujte s nimi levně a bez silné chemie

Domácí postřik proti mšicím: Zabojujte s nimi levně a bez silné chemie

Zahrada
Vaječné skořápky nevyhazujte! Mají všestranné využití při péči o rostliny

Vaječné skořápky nevyhazujte! Mají všestranné využití při péči o rostliny

Zahrada
Hortenzie potřebuje specifickou péči. S ní vám rozzáří zahradu nebo balkon

Hortenzie potřebuje specifickou péči. S ní vám rozzáří zahradu nebo balkon

Zahrada
Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce

Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce