Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Zahrada, kde pod šmouhami mračen svítí ostrůvky svěží zeleně, kvetou hortenzie a vlají trávy

Info ikona
ADÉLA MCLINTOCK

Počasí je na rozpacích, zda se hlásit k létu, nebo k podzimu, ale zahradu to z míry nevyvádí. Po šestnácti letech získala bujné křivky a nezůstalo v ní jediné místo, které by neupoutalo obdivné pohledy.

Terezie Benoni | 5. 10. 2023

Zahrada během pandemie lehce zdivočela, o to je teď sympatičtější. Zjištění, že člověk nemusí lpět na dokonalosti, aby vzniklo něco krásného, bylo pro majitelku Pauline osvobozující a dodalo jí to víc odvahy. Ani vy se nebojte a stejně jako ona do záhonu klidně postavte pařez s obnaženými kořeny. Mnohé zahrady jsou úžasné na jaře a začátkem léta, ale už na jeho konci to přestává být ono. Toho si Pauline, manželka anglického vinaře Johna Clougha, byla dobře vědoma, a proto do svého zeleného království nedaleko hradu Bamburgh pozvala jen ty rostliny, které kvetou dlouho a opakovaně nebo drží barvu a fazonu celý rok. Kakosty, hortenzie, ale ani fuchsie, které v Česku musíme na zimu uklízet, kdežto tady, v Anglii, si bezstarostně rostou jako všední křoví, ji nikdy nezklamaly a ve spojení s trávami dávají okolí statku z viktoriánského období moderní grády.

Galerie: Letní dohra
Mohlo by se vám líbit

Obdivné pohledy poutá každý kout zahrady

Dovolte trvalkám a keřům, ať se vyvíjejí, jak jim velí přirozenost, a je veta po formální uspořádanosti, o jakou jste zpočátku usilovali. O tom se majitelka přesvědčila během pandemie, kdy k ní nemohli docházet pomocníci. Rostliny vytušily svobodu a směle překročily vymezené hranice záhonů, takže mezi nimi dnes prosvítají jen úzké stezičky, po kterých když procházíte, cítíte, jak se vám zeleň vrhá okolo kotníků. To je zvlášť příjemné při kontaktu s voňavou šantou či levandulí. Nově nabytou uvolněnost výsadby akcentují geometricky tvarované buxusy a trávník dokonalosti kulečníkového plátna, prostřeného mezi brankou a skleníkem, který je nejen užitečnou, ale i krásnou součástí zdejšího vytříbeného zahradního inventáře. Počátek proměny, kdy léto pomalu předává štafetu podzimu, v sobě nenese ani náznak smutku. Naopak. Právě teď začíná skutečný mejdan. Hortenziím už nehrozí úžeh z horka a kvetou jako o život. Uzounké stezičky člověka nutí být v intimním kontaktu s rostlinami. Občas schytáte škrábanec od růží, ale jinak je to prožitek příjemný, zvlášť když se pod nohy připlete vonná šanta, která se bohatě vysemeňuje a zjemňuje ostré hranice trávníku.


TEXT A FOTO: ADÉLA MCLINTOCK

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku