Přejít k hlavnímu obsahu
Zahrada

Výtečné bylinky do polévky: Ty nejlepší si snadno vypěstujete na zahradě i balkoně

Polévka bez bylinek? To je jako chléb bez soli. A přitom stačí tak málo – pár lístků zeleně, které dají i obyčejné vývarové základně duši a vůni domova. Bylinky do polévky nejsou žádná raketová věda, zvládne je vypěstovat i ten, kdo má jen truhlík za oknem. A jakmile si je jednou natrháte čerstvé, už se nebudete chtít vracet ke kupovanému „sušenému univerzálu“ ze sáčku.

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách
Nikola Zatloukalová | 16. 05. 2025

Petržel – základ, bez kterého to nejde

První, co by vám na zahradě nebo v květináči nemělo chybět, je klasika všech klasik – petržel. A teď nemyslíme kořen, ale naťovou variantu. Roste rychle, zvládne i trochu chladnější počasí a když ji pravidelně stříháte, obrazí znovu a znovu. Sázejte ji na slunné místo, ideálně do propustné hlinité půdy, a nezapomeňte na zálivku. Když moc vyschne, jde rychle do květu.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Poznáte bylinky podle vzhledu a vůně? Otestujte své znalosti!

Bylinky nejsou jen ozdobou našich zahrádek nebo okenních parapetů. Jsou doslova pokladem, který nám příroda poskytuje pro zdraví, chuťové zážitky i celkovou pohodu. Vůně bylin dokáže uklidnit mysl, zlepšit náladu, a dokonce i ozdravit prostředí, ve kterém žijeme. Bylinky dnes zažívají obrovský boom, protože stále více lidí hledá cesty, jak zpomalit, vrátit se k přírodě a žít zdravěji. A právě voňavé rostlinky jsou k tomu ideálním nástrojem.
marianne.cz

Libeček – přírodní bujon

Vedle petrželky je ideální mít i libeček. Ten vám do polévky dodá takovou hloubku, že s ním klidně nahradíte bujon. Silná vůně, masový tón, lehká hořkost. Prostě přesně to, co vývar potřebuje. Je to vytrvalá bylinka, takže jakmile se jí někde zalíbí, roste vám celé roky. Potřebuje hlavně dostatek místa a vlhčí půdu. A pozor: dorůstá klidně i metr a půl, takže mu dopřejte prostor.

Pažitka – svěžest v každé lžičce

Další skvělou volbou je i pažitka. Když ji jednou vysadíte, máte postaráno na dlouho. Roste rychle, daří se jí i v květináči, snese stín i polostín a na rozdíl od jiných bylinek ji zvládnete stříhat i několikrát do měsíce. Polévce dodá jemně cibulovou chuť a svěží zelenou barvu, která na talíři nikdy nezklame.

Mohlo by se vám líbit

Čtyři druhy bylinek, které vám doma nesmí chybět. Pěstujete je?

Bylinky jsou všestrannými rostlinami. Mnohé z nich v květináčích i záhonech vypadají skvěle, a navíc je využijeme při vaření i během neduhů nebo jako podporu našeho zdraví. Vybrali jsme pro vás proto čtveřici, která by vám doma neměla chybět.
marianne.cz

Majoránka – chuť domova

Na seznam se rozhodně hodí také majoránka. Sice není trvalka, ale daří se jí skvěle na teplém, slunném místě. Voní po domově, babiččiných bramboračkách a vepřo knedlu z dob, kdy byl čas sednout si ke stolu. Když si ji vysadíte do květináče, můžete ji mít pořád po ruce. Ale počítejte s tím, že venku nepřečká zimu. Sušenou si ale snadno uchováte na později.

Něco navíc – estragon a saturejka

A kdo má rád trochu experimentování, může zkusit i estragon nebo saturejku. Estragon si rozumí s kuřecím vývarem a francouzskou kuchyní, saturejka naopak ladí s luštěninami a je výborná třeba do hrachové nebo fazolové polévky. Obě dvě chtějí slunce a dobře propustnou půdu. A pokud je pěstujete v květináči, nezapomeňte na drenáž, jinak vám uhnívají kořeny.

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×
  • Marianne Venkov & styl
  • 499 Kč
  • PŮLROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + VŮNĚ BETTY BARCLAY + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu PŮLROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + VŮNĚ BETTY BARCLAY + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit