Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Vytvořte si na vaší zahradě louku, která bude krásná pro oko i užitečná pro hmyz

Info ikona
Kvetoucí louka je potěchou pro oči i užitečný hmyz

Díky osvíceným nadšencům z luční květnice nazvané Planta naturalis také vaši zahradu mohou rozzářit nejen květy různých barev, ale také všemožné divoké, ale krásné býlí.

Terezie Benoni | 7. 06. 2022

Něžně poetická jména jako všedobr, velbloudník chundelka nebo třeba zeměžluč spanilá či jílek mámivý. Nejen tyto polozapomenuté byliny, ale spoustu dalších druhů můžete spatřit v botanické květnici v Markvarticích u Sobotky, kde se Planta naturalis nachází.

Galerie: Když příroda čaruje

Zachraňujeme co se dá

Podle Zdeny Nikodémové, která luční květové hospodářství spolu s Bohumilem Bradnou víc než před čtvrtstoletím zakládala, lidé průmyslovým hospodařením připravili přírodu o víc jak dvě třetiny lučních květin a trav. Planta naturalis se proto v rámci záchranného pěstování snaží navýšit rozmanitost luční vegetace a zachovat ji ve vší přirozenosti tak, jak měla v úmyslu příroda.

Info ikona
Lenka Nikodémová, spoluzakladatelka Planta naturalis

Nechte přírodě volnou ruku

Při zakládání květové louky musíte však počítat s tím, že nikdy nerozkvetou naráz všechna semínka, která jste zaseli. Okamžitě klíčí jen část z nich, ostatní čekají až na příhodnější podmínky, takže je dobré vysít více druhů a pak nechat přírodu, aby vše ostatní zařídila už sama. Hnojit netřeba a sekat jednou týdně také není nutné a dokonce ani vhodné. Podle Bohumila Bradny je dobré rozdělit osázenou plochu na tři díly a první posekat v půli května, druhý až odkvetou kopretiny a poslední až o pár týdnů později – klidně sekačkou nebo pěkně postaru, kosou.

Info ikona
Zemský ráj to na pohled

Směsi na míru

Ročně tu nasuší víc jak pětadvacet tun bylin. Dvě třetiny jsou určené k dalšímu zpracování a zhruba třetina na semeno. Těch tu skladují asi na patnáct set druhů, z nichž vznikají unikátní směsi – pro motýly, horské louky, bylinkové či z polního kvítí. Vybere si tu prostě každý, kdo si ze své zahrady chce udělat malý soukromý ráj na zemi.

Info ikona
K mání jsou tu také semínka jednotlivých druhů

Kromě lučních směsí tu mají k dispozici také semena jednotlivých druhů více či méně ohrožených rostlin, například koukolu, arniky, nebo brutnáku.

Zdroj informací: Venkov a styl