Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Vzpomínky na léto: Kvítí, které bydlí ve škarpě

Co můžou mít společné hluchavka, lopuch či kopr se zvonkem? Bydliště! Rostou klidně u cest, v příkopech, na skládkách, rumištích... A nejde o žádné roští, květena z téhle části krajiny zaslouží pozornost.

Jana Kantorová | 10. 10. 2023

Text: MONIKA OTMAROVÁ 

Příkopy a meze budily a stále budí vášně; prvně jmenované zpravidla mezi silničáři a starosty obcí. Kamenem úrazu jsou většinou rozporné názory na to, komu vlastně patří a kdo se má starat o jejich údržbu. Ať tak či tak, užitečné jsou pro všechny zúčastněné. Příkopy nevznikly zbůhdarma – jejich hlavním úkolem je chránit cestu před zaplavením. A meze? S příkopy, pěšinami a křovinami po desetiletí zřetelně oddělovaly pole, ale i s nimi spojené různé způsoby obhospodařování půdy. Dělily i odlišné zájmy jejich jednotlivých vlastníků... Zpět k botanickému aspektu této části přírody. Není nezajímavý, meze i příkopy jsou plné pozoruhodných druhů flóry. Stačí se dívat. 

Galerie: Rostliny, které si jen tak rostou v příkopech
Mohlo by se vám líbit

Příroda všemi smysly: Sto vůní lesa

Na splíny je nejlepší pohyb, klidně pouhá procházka. A vede-li lesem, o to lépe. Lesní vůně zaručí terapeutický úspěch takřka stoprocentně! Zajímavé je, že les voní stále svěže, pohodově, optimisticky... byť v každou roční dobu jinak.
marianne.cz

CHUDOBA CTI NETRATÍ! 

Pravdivé přísloví míní, člověk ve stavu nouze se za svůj momentální bod na životní trajektorii nemusí stydět. Stejně jako rostliny, které neprosperují na atraktivních místech, ale právě na mezích, v příkopech. Ač se neocitají v pugétech určených do záře reflektorů, jejich půvab, vlastnosti a schopnosti to nesnižuje. Jako příklad stačí pár zástupců vysmívané příkopové květeny. 

Mohlo by se vám líbit

Příroda plná zajímavostí: Zvířecí meteorologové

Kohout, rosnička, vlaštovky a mnohá další zvířata instinktivně vycítí změny počasí. Pozorujte v přírodě jejich chování. Prozradí vám, zda se blíží déšť, nebo jestli bude celý den slunečno.
marianne.cz

LÉČIVKA ZE SMETIŠTĚ 

První z nich roste skoro všude, na okrajích lesů i cest, pustých místech, na smetištích. Ani na pohled není nic moc, takový ošuntělý bodlák. Mysleli si to možná i naši rodiče, když jsme jako děti po sobě házely plody lopuchu v podobě pichlavých kuliček. A ty pevně držely na oblečení... Držely i na srsti psa švýcarského technika jménem Georges de Mestral, když spolu chodívali alpskou přírodou. V čem je tohle zajímavé? Mestrala kuličky lopuchu inspirovaly k vynálezu suchého zipu! Zdánlivě obyčejná, nepříliš vzhledná bylina by se měla dočkat poct za usnadnění života. Nejen za to, i za léčivé účinky; jeho nejmocnější částí je kořen, který se vykopává na podzim u jednoletých rostlin, na jaře u dvouletých. Účinky? Zmírňuje trávicí obtíže, podporuje látkovou výměnu, zlepšuje činnost jater a žlučníku. Ale v zahradě je považován za plevel, který se k neradosti pěstitele šplhá do výšky tří metrů. Neomlouvá ho ani to, že za bouřky se jeho listy mění v deštník. Vysoké divizně se odpustí víc, byť je též první dámou rumišť. 

Mohlo by se vám líbit

Divoká příroda: Král vrcholů hor

Kozorožec je pánem alpských kopců. Zdolává je jako zkušený horolezec a svým lidským kolegům přitom dává na odiv své majestátní rohy.
marianne.cz

AROMATICKÝ SILÁK 

Už se hlásí rostlina, která reálné příkopy obývá, a ty imaginární mezi lidmi hloubí. Kopr! Ač jednoletka dokáže lidi drsně rozdělit – jedni ho milují, jiní nemohou ani cítit. Ať člověk stojí na kterékoli straně barikády, aromatické bylině se nedají upřít pozitivní účinky na lidský organismus. Rostlinu znali už lidé ve starověku a vkládali do ní důvěru při řadě obtíží. Gladiátoři si koprem před zápasem údajně potírali končetiny, aby posílili svaly. V Novém zákoně se zase objevuje zmínka o jeho přínosu při bolestech hlavy. On skutečně podporuje uvolnění a uklidnění, což s bolehlavem leckdy souvisí. Ceněný je kopr i pro vysoký obsah vitaminu C, žvýkáním jeho semínek lze osvěžit dech. A v kuchyni se nehodí jen do omáčky nebo kulajdy. V horkých dnech osvěží bulharský tarator – studená okurková polévka se snítkami kopru.

V příkopech se s koprem nezřídka usazuje i podběl lékařský, sléz lesní či heřmánek pravý – tři pohledné bylinky, jimž prach, opuštěná železniční vlečka ani rozbitý hrnec opodál neuberou na kráse či léčivé energii. Ještě chybí zmínka o chrpách, jitroceli, šípkové růži... Jak vidno, skromnost není hendikep, právem se řadí k ctnostem. Jen lidé to často nechápou! 

Mohlo by se vám líbit

Když se na jaře probouzí příroda: Sympatický sedmispáč

Plch je drobný hlodavec, který přebývá v lesích, dobře ukrytý před zraky lidí. Pokud si však pro své námluvy vybere půdu vašeho domu, připravte se na pěkně hlučné noci.
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • Krásné zvonky bývají ozdobou letních luk, ale také pastvin, mezí, lesních mýtin. I míst dehonestovaných, jako je třeba škarpa. 
  • S lopuchem větším se na procházkách českou přírodou nelze nesetkat
  • Pitulník žlutý je také léčivý, jen se o něm tolik neví.  
  • Rumiště i louky, náspy či úhory jsou domovem bodláku obecného
  • Kotvičník zemní vypadá jako plevel, přitom jde o mocnou léčivku. V naší volné přírodě je spíš vzácný. 
  • Na okrajích cest lze běžně vidět kostival lékařský i kopr vonný
  • Má mě rád, nemá... Kopretina umí víc než věštit lásku! Léčit, ozvláštnit pokrmy, nebo jen tak ve váze dělat radost. 
Mohlo by se vám líbit

Když příroda léčí: Přivoňte si k bylinkám a využijte jejich sílu

Bylinky jsou skvělým způsobem, jak přidat chuť a vůni do jídla, ale také mají mnoho léčebných vlastností a mohou být skvělým doplňkem vaší zahrady. Pěstování bylinek je poměrně snadné a můžete si být jisti, že své úsilí budete odměněni bohatou sklizní aromatických rostlin.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Bílé jahody vám zamotají hlavu. Mají netradiční vzhled a zajímavou chuť

Bílé jahody vám zamotají hlavu. Mají netradiční vzhled a zajímavou chuť

Zahrada
Přilákejte včely a čmeláky do své zahrady. Budou vám užitečnými společníky

Přilákejte včely a čmeláky do své zahrady. Budou vám užitečnými společníky

Zahrada
Měsíček lékařský je všestranná rostlina: Na okrasu, vaření i posilování zdraví

Měsíček lékařský je všestranná rostlina: Na okrasu, vaření i posilování zdraví

Zahrada
Mějte muškáty, po kterých bude sousedka závistivě pokukovat. Stačí dodržet pár pravidel

Mějte muškáty, po kterých bude sousedka závistivě pokukovat. Stačí dodržet pár pravidel