Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Elixír mládí! Co udělat pro to, aby řezané květiny dlouho vydržely?

Info ikona

Připravte pro své květiny „živou vodu“.

Valentýn, svátek, narozeniny, pozornost nebo omluva – řezané květiny jsou jedním z nejlepších způsobů, jak vyjádřit lásku či pozvednout náladu. Není tedy divu, že pánové často sahají právě po tomto „dárku“, s pomocí kterého nám chtějí vykouzlit úsměv na tváři. Jenže zatímco opravdová láska je věčná, řezaná květina to občas „zabalí“ i po druhém dnu ve vodě. Naštěstí existuje několik způsobů, jak květinu připravit na dlouhý život ve vaší váze.

Elixír života

Nebojíte se zaexperimentovat? Pak vyzkoušejte trik Michaela Gaffneyho, zakladatele New York School of Flower Design. V první řadě nasypte do vázy 2 lžíce cukru, který květiny vyživí a podpoří rozvinutí květů. Následně do vody přidejte dvě lžíce bílého octa, jehož kouzlo spočívá v tom, že dokáže potlačit růst bakterií a udržuje květy svěží. Michael také na webu Woman's Days radí, abyste odstranili všechny lístky, které jsou ve vodě a nezapomněli uříznout stonek květiny. Pak už stačí vázu položit na chladnější místo bez průvanu a přímého slunečního svitu. Vodu vyměňujte každý druhý den.

Květiny
Podceňované sáčky

Všichni si je vezmeme, ale málokdo je doopravdy do vázy nasype. Řeč je o zázračných sáčcích, které nám květinářka nabízí k nákupu. Jejich účinek bychom ale neměli podceňovat, neboť dokážou vodu krásně vydezinfikovat, a tím pádem prodloužit životnost řezaných květin. Pokud sáček z květinářství nemáte po ruce, podobnou práci odvede také obyčejný acylpyrin.

Co druh, to jiná životnost

Udělali jste pro řezanou květinu všechno, co bylo ve vašich silách, ale přesto se nedožila ani pěti dnů? Možná není chyba ve vás, ale v samotném druhy. Například životnost pivoněk, tulipánů, frézie, irisů či hortenzie se pohybuje mezi šesti až deseti dny. Naopak květiny jako kala, lilie, slunečnice, orchideje, růže mohou při správném zacházení vydržet ve váze i čtrnáct dnů. Mezi největší „držáky“ pak patří karafiáty, jejichž životnost se pohybuje okolo třech týdnů.

Máte nějaký svůj trik, díky kterému zůstanou řezané květiny dlouho při životě?

ČTĚTE TAKÉ: Voňavá krása: Co nevíte o květinách