Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Z našich zelených zákoutí: Klenoty zahrad

Nejdůležitější samozřejmě je, kolik se vám ve skleníku podaří vypěstovat rajčat, okurek nebo salátu. Skleník by ale měl souznít i s vaším domem a pozemkem.

Jana Kantorová | 20. 11. 2023

TEXT: Libor Hruška 

Není náhodou, že se téma skleníků mezi zahrádkáři řeší právě teď na podzim. Období vegetačního klidu je totiž ideálním časem k budování nových staveb nebo generálním opravám těch stávajících. Vždyť první truhlíky se semínky některých druhů zeleniny či bylinek se osívají už počátkem února a třeba ředkvičkami nebo salátem lze skleník ‚zabydlet‘ klidně ještě v průběhu měsíce září. Doba, po kterou skleník leží ladem a venkovní teploty umožňují stavební práce, je tedy velice krátká. 

Galerie: Postavte si vlastní skleník
Mohlo by se vám líbit

Zahrada rozkvétá i v zimě: Voňavý zázrak jménem zimokvět

Záplava drobných květů a omamná vanilková vůně – seznamte se se zimokvětem časným. Keřem, který svými žlutými květy prozáří chladné měsíce ve vaší zahradě.
marianne.cz

K čemu bude skleník sloužit?  

Časy, kdy se diváci oblíbeného televizního Receptáře předháněli v tom, kdo na koleni postaví důmyslnější skleník ze zavařovaček, jsou dávno ty tam. Dnes trh nabízí mnoho kvalitních alternativ – a to jak pro manuálně zručné, kteří chtějí zeleninu pěstovat ve vlastnoručně postaveném skleníku, tak pro ty, kteří preferují stavbu na klíč. Než se zahrádkář vrhne do budování nebo do nákupu, měl by si však ujasnit, co vlastně od skleníku očekává. Má to být čistě užitková stavba nebo zahradní klenot, za který by se nestyděli ani Lichtenštejnové na lednickém zámku? Skleník vás totiž může – kupříkladu v hobby marketu – vyjít jen na pár tisíc, ale stejně tak může stát statisíce. Budoucí majitel si také musí pořádně rozmyslet, do kterého koutu zahrady stavbu umístí. Záleží především na tom, zda chce mít skleník k celoročnímu užívání, nebo pouze na hlavní pěstitelskou sezonu, tedy zhruba na dobu mezi květnem a koncem léta.  

Mohlo by se vám líbit

Zahrada: Levandule aneb Květina mnoha tváří

Levandule je jednou z nejčastěji používaných a nejoblíbenějších bylinek po celém světě. Její krásné fialové květy a výrazná vůně ji činí nejen okrasnou rostlinou, ale také důležitým prvkem v kuchyni, kosmetice a léčitelství.
marianne.cz

Správné místo je základ  

V prvním případě se stává lovcem každého slunečního paprsku, v tom druhém bude naopak hledat takové umístění, aby se skleník v těch nejparnějších dnech extrémně nepřehříval. Skleník samozřejmě patří na slunce, a nikoli do stínu, protože rostliny světlo k životu potřebují. Velký rozdíl však udělá už správná orientace vůči světovým stranám. V případě plánovaného celoročního využívání je dobré delší stranu konstrukce orientovat směrem na jih. „Základním pravidlem je využít během krátkých dnů doslova každého paprsku. Člověk by si měl proto vysledovat, kudy přesně se pohybuje slunce na obloze kolem zimního slunovratu, kdy je nejníže nad horizontem,“ říká architekt Karel Vančura, který se stavbou skleníků začal experimentovat už během studia vysoké školy. Může tak potvrdit, že správnou orientací stavby získáte na jaře i na podzim maximum světla a tepla

Pokud naopak plánujete pěstovat zeleninu pod střechou jen během pozdního jara a léta, měli byste stavbu nasměrovat k jihu krátkým čelem. Sníží se tím potřeba odvětrávání skleníku v horkých dnech. Nepředstavujte si ale, že to půjde úplně bez větrání. Práci si však lze usnadnit nákupem pístů, které ventilační okna otevírají automaticky podle teploty uvnitř. Princip je obdobný jako u teploměru, kde kapalina s velkou tepelnou roztažností se změnou teploty mění svůj objem a stoupá či klesá ve skleněné trubici.  

Mohlo by se vám líbit

Ze zahrady: Ředkvičky aneb Malé kořenové zázraky pro vaše zdraví

Ředkvičky jsou malé, ale mohou vašemu zdraví nabídnout mnohem více, než byste čekali. Tyto drobné kořeny jsou plné výživných látek a mají mnoho zdravotních výhod. Proč by měly být ředkvičky součástí vaší stravy.
marianne.cz

Jak regulovat teplotu?  

Teplotu lze regulovat i nejrůznějšími druhy stínění, jako jsou zastiňovací fólie nebo známé rohože přehozené přes hřeben střechy skleníku. A pak je tu také stínění vnitřní, tedy různé druhy žaluzií. Nejjednodušší modely se ovládají ručně za pomoci tažného lanka. Dražší typy už mohou být vybaveny čidlem a práci obstarají za vás. Vnitřní stínění je ale další investicí, a tak by si měl pěstitel dobře rozmyslet, jestli ho vůbec potřebuje. Výrobci doporučují nespěchat – během první sezony si můžete vyzkoušet, jak se váš nový skleník během parných letních dnů chová a jak konkrétní teploty svědčí různým druhům zeleniny. Žaluzie a další doplňky si pak můžete dokoupit až ve druhé vlně. 

Skleníky dneska mohou být téměř bezúdržbové, kdy si samy dokážou regulovat teplotu nebo si i samy zalít rostliny uvnitř. Podle výrobců se ale stále najde celkem dost lidí, kteří veškeré technické výdobytky odmítají. Nestojí o skleník, do kterého si budou jen chodit pro ‚hotovou‘ zeleninu. Chtějí v něm trávit co nejvíce času prací, proto si ho přece pořizovali. 

Zajímavosti:  

  • Z čeho postavit konstrukci? Základní kostra musí být pevná, aby unesla krycí materiál, a zároveň dostatečně subtilní, aby nestínila rostlinám. Ideální materiál? Co člověk, to názor. Používá se ocel, hliník, pozinkovaný plech i tvrdý plast. V minulosti, hlavně v Anglii, bylo často využíváno také tvrdé dřevo. 
  • Trendem jsou dnes miniaturní domácí skleníky. Vypěstovat si v nich můžete bylinky nebo sazeničky. Krásně se v nich vyjímají třeba i sukulenty a malé pokojovky. Skleněný domeček na snímku mají na svědomí designéři dánské značky IB Laursen. 
Mohlo by se vám líbit

Zahrada, za jejímž vznikem stálo rozhodnutí ze srdce

O tom, že srdce je mnohdy spolehlivější rádce než rozum, ví své Markéta a Pavel Dvořákovi ze slunečného Smolotelského dvoru. I všední dny tu mají své nevšední kouzlo. Je to líbezná končina, kde uslyšíte ticho, uvidíte tmu a kde se místo na displej mobilu zakoukáte raději do korun nebetyčných stromů.
marianne.cz

Obří stavebnice 

Konstrukce skleníku nemusí být vždy svařena do jednoho kusu. Například nymburská firma Skleníky Tobiáš nabízí originálně řešené konstrukce, které se skládají z pozinkovaného plechu pospojovaného pomocí šroubů a matek. Jednotlivé díly jsou zřetelně označeny a montáž krok za krokem popsána v návodu, takže ji zvládne každý zručnější kutil. A kdo si netroufá, může si objednat sestavení přímo u sebe na zahradě. 

Sklo versus plasty 

V minulosti se jako výplň jednotlivých polí skleníku používalo pouze sklo, dnes na zahradu pronikají i další alternativní materiály. Nejčastěji se jedná o komůrkové polykarbonátové desky, které mají oproti sklu řadu výhod. Polykarbonáty – právě díky dutinkám uvnitř – lépe izolují, výhodou je rovněž jejich nižší hmotnost a také snadnější manipulace s nimi. Desky se dají rozřezat obyčejným kobercovým nožem. Jako každý materiál mají však i polykarbonáty své minusy. Oproti tradičnímu sklu propouštějí dovnitř k rostlinám podstatně méně světla, což může být problém hlavně u stárnoucího materiálu, který časem lehce žloutne a musí se chemicky čistit. Komůrkové polykarbonáty jsou také méně odolné vůči větru a do komůrek může zatékat voda

Mohlo by se vám líbit

Už dva a půl roku žijí v jurtě, odkud je nevyhnala ani krutá severská zima

Gro a její přitel Adrian se rozhodli žít minimalisticky se snahou zmenšit svým životem ekologickou stopu. Jestli ale čekáte nějaké neútulné provizorní bydlení, připravte se na pořádnou dávku překvapení!
marianne.cz

Pevná podezdívka, či volně stojící skleník? 

I když lze skleník umístit přímo na zem, výrobci většinou doporučují dát si tu práci a zbudovat nejprve fortelnou podezdívku. Jen takováto varianta zajišťuje opravdu spolehlivé ukotvení. Je tu i další důvod, proč se rozhodnout právě pro podezdívku – k vašim výpěstkům se nedostanou tak snadno hraboši ani další škůdci, eliminuje se tím i prorůstání plevele dovnitř. Skleník musí být vždy k podezdívce přišroubován nebo jinak pevně uchycen, a to na několika místech. Samotná podezdívka musí být zapuštěna do nezámrzné hloubky

Mohlo by se vám líbit

Luxusní zima? A co takhle v Alpách?

Neumíte si představit zimu bez pořádné lyžovačky? A co letošní Vánoce strávit za hranicemi, kde získáte jistotu zasněžených majestátních kopců a ještě se přitom můžete těšit z výjimečné sváteční atmosféry? Pár lákavých tipů bychom pro vás měli! Jenom je třeba rozhodnout se, kam přesně hodláte zamířit...
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Zachytávejte dešťovku. Použijete ji na zahradě i v domácnosti a ušetříte

Zachytávejte dešťovku. Použijete ji na zahradě i v domácnosti a ušetříte

Zahrada
Kompostování na zahradě: Bioodpad nemusíte házet do popelnice, zužitkujte ho

Kompostování na zahradě: Bioodpad nemusíte házet do popelnice, zužitkujte ho

Zahrada
Krásky fuchsie: Rozzáří balkon, terasu i zahradu. Stačí se o ně dobře starat

Krásky fuchsie: Rozzáří balkon, terasu i zahradu. Stačí se o ně dobře starat

Zahrada
Půdu už pro pěstování rostlin potřebovat nebudete. Vyzkoušejte hydroponii!

Půdu už pro pěstování rostlin potřebovat nebudete. Vyzkoušejte hydroponii!