Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Vytvořte si avogang! Pěstování avokáda je hračka

Info ikona

Pokud máte doma volný parapet, chcete si trošku zazahradničit a vaše srdce se pomalu přeměňuje v zelený sval, pak je na čase přivést na svět malý avogang!

Ať už zbožňujete avokádo v salátu, na toustu nebo třeba v podobě guacamole, určitě byste měli zpozornět. Avokádo si totiž poměrně snadno můžete vypěstovat i doma. Zapotřebí je pouze vaše trpělivost a…opět trpělivost.

Ptáte se, jak na to?

  • Vyzrálé avokádo opatrně rozpulte tak, abyste pecku neporušili. Poté ji důkladně omyjte od dužiny. Pokud by se tak nestalo, mohlo by avokádo později začít plesnivět.
  • Následně si připravte sklenici s vodou, do které pomocí třech párátek upevníte pecku. Myslete na to, že z ploché strany budou růst kořínky, a tak právě tuto stranu ponořte do vody. Zašpičatělá část pecky naopak nesmí být ponořená ve vodě.
Avokádo
Zdroj: GETTY
  • Nejtěžší část máte za sebou, a teď už stačí, když rostlinku uložíte na teplé a světlé místo. Obecně se také nedoporučuje, aby avokádo bylo vystaveno přímému slunci. Pokud ho chcete mít umístěné na parapetu, pak ho do jeho klíčení mějte zakryté. Vlažnou vodu měňte obden.
  • Pocit štěstí ucítíte v momentě, kdy avokádo budou zdobit dva zelené lístky a nespočet kořínků. Právě tato doba je ideální pro přesazení do květináče s lehkým substrátem. Během přesazování nechte půlku pecka vykukovat z květináče.
Avokádo
Zdroj: GETTY
  • Dále už stačí doufat, že vše dopadne tak, jak má a vy si za pár měsíců budete moci pochutnávat na domácím avokádu.

Nedaří se vám?

S pěstováním avokáda to není jednoduché a ne jeden „zahradník“ si prošel tím, že mu avokádo nevyklíčilo. Pokud ani vy neuvidíte do šesti týdnů první známky kořínků, pak pecku raději uložte na kompost. Pravděpodobně jste při pěstování neudělali žádnou chybu, pouze pecka nebyla zcela připravena na další klíčení.  
 

Máte nějakou zkušenost s pěstováním avokáda?

ČTĚTE TAKÉ: Fenomén jménem avokádo! Kde si dopřát ten nejlepší avokádový toast?