Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zelená lékárna: Cesta do říše snů

Pokud je kvalitní spánek to, co vám dlouhodobě schází, nemusíte hned sáhnout po lécích. Vyzkoušejte nejdřív přírodní prostředky.

Jana Kantorová | 28. 12. 2023

TEXT: Alexandra Koutná 

Nepříjemné poruchy spánku dovedou hodně potrápit tělo i mysl. Větší zkušenosti s nimi mají ženy, které ve větší míře ovlivňují emoce. Při léčbě nespavosti se doporučuje nejdříve sáhnout po bylinkách. Léky proti nespavosti mají totiž často řadu vedlejších účinků. Navíc mohou vést ke vzniku závislosti. Přírodní prostředky nabízejí hned několik řešení. Na spánkové poruchy se doporučují bylinky, například meduňka, levandule, kozlík lékařský, chmel, růže nebo mučenka. Každá z těchto rostlin může být použita jednotlivě, ještě účinnější jsou však jejich kombinace. Byliny se skvěle se doplňují nejen v účincích, ale také v chuti. Například ne každému je příjemné aroma chmele či kozlíku, který jinak patří k nejúžasnějším bylinám na usínání. Pokud je však zkombinujete s meduňkou, levandulí nebo růží, vznikne výborný čaj, který vás ani po týdnech užívání neomrzí. 

Galerie: Jak si pomoci k lepšímu spánku?
Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Pravý čas léčit ... na bylinky je čas po celý rok

Některé bylinky se dají sbírat celé, doslova od hlavy po paty a klidně celý rok. Rozhoduje druh i to, na jakou část jejich rostlinného těla si člověk dělá zálusk.
marianne.cz

BYLINKOVÝ ČAJ 

Budete potřebovat: 40 g meduňky, 30 g chmelových šištic, 20 g kořene kozlíku lékařského Ī 25 g levandulového květu, 20 g nestříkaných květů růže  

Příprava: 

Usušené bylinky z vlastní zahrádky nebo z lékárny smíchejte a vložte do uzavíratelné nádoby. K přípravě jednoho šálku vám stačí 1 až 2 lžičky směsi, kterou zalijete 150 ml horké vody. Nechte 10 minut louhovat a poté sceďte. 

Použití: 

Tento čaj proti nespavosti pijte nejpozději hodinu před tím, než se uložíte do postele. Bylinky totiž potřebují určitý čas, aby se jejich účinek nastartoval. Užívejte po dobu 4 až 6 týdnů. V případě nervozity či úzkosti můžete tento nápoj popíjet také přes den. 

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Lněné zdraví

Přadný len se dnes vidí téměř jen v pohádkách. Rozšířenější je len setý, pěstovaný na výrobu oleje. Není divu, proti různým neduhům se těžko hledá lepší pomocník. To věděli už v Mezopotámii!
marianne.cz

HODNĚ MLSAT = DOBŘE SPÁT 

Zní to na první pohled neuvěřitelně, ale hořká čokoláda, oříšky nebo červené hrozny vám opravdu mohou pomoci ke kvalitnímu spánku. A to díky aminokyselině L-tryptofan, která je kromě těchto oblíbených laskomin obsažená také v mléčných a celozrnných produktech, vejcích, rybách, drůbeži nebo mořských plodech. Jedná se o takzvanou esenciální aminokyselinu, což znamená, že naše tělo si ji nedovede samo vytvořit. Je však pro lidský organismus nepostradatelná, protože je součástí mnoha důležitých biochemických procesů. Kromě jiného je významná při produkci takzvaného hormonu spánku melatoninu. Vitaminy B3, B6 a D, dále zinek, hořčík a kyselina listová podporují proměnu L-tryptofanu v melatonin. Pro lepší zpracování potravin bohatých na tryptofan a také usnadnění transportu látek přes hematoencefalickou bariéru je velmi vhodné kombinovat je s uhlohydráty. Například si dát k jídlu brambory s bylinkovým tvarohem, losos s celozrnnými těstovinami, torteliny s rukolou a parmazánem, míchaná vajíčka s chlebem nebo například čočku se špeclemi. 

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Bylinky plné energie

Mnoho jarních bylin roste volně, člověku přímo přede dveřmi. Kromě toho, že jsou lehce dostupné, jsou navíc pro lidský organismus zdravé. S jejich pomocí lze načerpat vitalitu a životní sílu.
marianne.cz

OSVĚŽOVAČ VZDUCHU 

Budete potřebovat: 20 ml vodky, éterický olej z borovice (10 kapek), jedle (8 kapek), douglasky (6 kapek), 50 ml vilínové vody  

Příprava: 

Vodku vlijte do lahvičky s rozprašovačem. Nejdřív přidejte kapky éterických olejů, následně vilínovou vodu. Vše řádně protřepejte, skladujte ve tmě a chladu. Osvěžovač má dobu použitelnosti zhruba čtyři měsíce. 

Použití: 

Lahvičku pořádně protřepejte a před spaním nastříkejte pár kapek na polštář nebo jen tak do vzduchu v ložnici. Směs olejů uklidňuje, osvěžuje vzduch a také pomáhá se lépe zhluboka nadechnout. 

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Uzdravení ve stínu lípy

Útočiště pod ní lidé hledali před paprsky slunce i bouřkou. Věřili, že lípy obývají dobří duchové a blesk sem neudeří... Strom má ale jiné kouzlo. Zázračně působí hlavně jeho květ.
marianne.cz

DOMÁCÍ WELLNESS 

Byliny podporující spánek se dají využít také zevně. Po náročném pracovním dni si zkuste dopřát levandulovou koupel. Bolavým nohám zase uleví osvěžení růžovou vodou. Ke klidnému spánku může pomoci také doušek třešňového smoothie nebo klasický recept našich babiček, mléko s medem (k jeho přípravě stačí 200 ml mléka a jedna lžíce medu). Oba nápoje totiž obsahují aminokyselinu L-tryptofan, který si lidský organismus nedokáže vytvořit sám, přitom poskytuje důležité psychické uvolnění. V mozku se pak tato aminokyselina mění na spánkový hormon melatonin. 

Cestu za sny lze podpořit i aromaterapií. Skvěle působí zejména éterické oleje z levandule, vanilky, růže, meduňky, pomeranče, mandarinky a bergamotu. Příjemné prostředí navodí ale také skořicový éterický olej nebo citrusová esence. Zkuste k nim přidat navíc meditaci – zavřete oči, na chvíli zapomeňte na vše, co se děje kolem vás, zklidněte dech a v představách zabořte své nohy do mořského písku či hebké zelené trávy v lese... Po takové relaxaci, která může trvat třeba jen pár minut, se vám bude usínat mnohem snadněji. 

Tip redakce:  

Polštářek naplněný oblíbenou bylinkou – levandulí, meduňkou nebo heřmánkem – aromaterapeuticky navodí snadnější usínání. 

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Přírodní podpora imunity

Bylinky jsou skvělým pomocníkem při posílení zdraví, a to zvláště v zimních měsících. Ale nenechte se zmást – posilovat imunitu se vyplatí i v létě. Protože pak budete připraveni na chladný podzim a nemoc vás neskolí.
marianne.cz

SŮL DO KOUPELE A LEVANDULOVÁ VODA 

Budete potřebovat: 400 g mořské soli, 4 plné hrsti sušených květů růží a stejné množství lístků meduňky, éterický olej z růží, 5 lžic levandulových květů + 1 sklenici s víčkem a lněné pytlíky 

Příprava: 

1. Sůl, květy růží a meduňku navrstvěte do sklenice. Na přípravu koupele použijte 6 lžic této bylinné soli, kterou smícháte s několika kapkami éterického oleje. Směs vložte do pytlíčků a svažte provázkem. 

2. Svařte 2 litry vody a zalijte jimi levandulové květy. Zakryté nechte 10 minut louhovat a následně sceďte. 

PoužitíLevandulovou vodu a pytlíčky se solí přidejte do koupele. Odpočívejte asi 20 až 30 minut. Po osušení natřete pokožku tělovým mlékem. 

Večerní relaxace pro nohy 

Vyzkoušejte osvědčený recept určený také pro všechny, které trápí věčně studená chodidla. 

Příprava: 

Potřebovat budete velkou mísu a do ní natolik teplou vodu, aby vám to bylo příjemné. Přidat můžete ještě polovinu kelímku smetany, do které nakapete 10 kapek růžového nebo levandulového oleje. Nohy nechte ponořené ve vytvořené směsi zhruba 10 až 15 minut, následně je lehce osušte a hned vklouzněte do postele.  

Použití: Večerní koupel nejenže rozproudí krev v chodidlech, ale pomůže vám také rychleji usnout. Vonné oleje příjemně pohladí duši a smetana zanechá nožky hebké a hladké. 

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Divoký a výjimečný mák

O prospěšnosti máku setého se už dobře ví. Možná jste ale netušili, že co se týká zdravotních benefitů, je na tom vlčí mák podobně.
marianne.cz

LEVANDULOVÉ TĚLOVÉ MLÉKO 

Budete potřebovat: 150 g kokosového oleje, 150 g bambuckého másla, 1 lžíci mandlového oleje, 30–40 kapek éterického levandulového oleje + uzavíratelnou sklenici 

Příprava: 

Ve vodní lázni rozehřejte nejdříve kokosový olej a poté bambucké máslo. Směs sundejte z ohně a nechte vychladnout. Přidejte mandlový a levandulový olej. Pomocí mixéru šlehejte, až získáte krémovou konzistenci. Hotové tělové mléko dejte do čisté nádoby a pevně ji uzavřete. Doba trvanlivosti v chladu jsou minimálně čtyři měsíce. 

Použití: Po koupeli si natřete celé tělo. Mléko dodá pokožce vlhkost, levandulová vůně zase příjemně zklidní mysl. 

Banánové smoothie s třešněmi 

Budete potřebovat: 1 svazek meduňky, 1 banán, 2 datle, lžíci citronové šťávy, 200–250 ml třešňového džusu  

Příprava: 

Lístky omyté a okapané meduňky nadrobno pokrájejte. Oloupaný banán očistěte a také nakrájejte nadrobno. Spolu s ostatními surovinami vložte do mixéru a prošlehejte. 

Použití: 

Američtí vědci zjistili, že jedna sklenice třešňového džusu denně zvyšuje hladinu melatoninu v těle až o 15 %. Zkoumané osoby byly odpočatější a spaly v průměru o 25 minut déle než obvykle. Meduňka tyto účinky ještě prohloubí. Banán kromě aminokyseliny L-tryptofan obsahuje draslík, který působí proti křečím. Drink si vychutnejte 30 minut před tím, než se budete chystat ke spánku. K docílení požadovaného efektu popíjejte po dobu 4 až 6 týdnů. 

Tip redakce:  

Mezi osvědčené babské rady na problémy s usínáním patří doporučení dát si dvě až tři jablka. Už jen samotná vůně ovoce zklidní mysl a během noci navíc jablka plná vlákniny podpoří vaše trávení. 

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Kráska plná vitaminů

Lichořeřišnice ozdobí zahradní plot i obohatí váš talíř. Podívejte se, na kolik způsobů lze tuto šťavnatou rostlinku využít.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Vytvořte si mini jezírko bez větší investice. Zurčení vody vás bude uklidňovat

Vytvořte si mini jezírko bez větší investice. Zurčení vody vás bude uklidňovat

Zahrada
Vertikální zahrada: Pěstujte květiny, zeleninu a ovoce, i když nemáte moc místa

Vertikální zahrada: Pěstujte květiny, zeleninu a ovoce, i když nemáte moc místa

Zahrada
Pěstujte rohatý meloun a ovocný kaktus. Pochutnáte si a návštěvy budou v šoku

Pěstujte rohatý meloun a ovocný kaktus. Pochutnáte si a návštěvy budou v šoku

Zahrada
Bílé jahody vám zamotají hlavu. Mají netradiční vzhled a zajímavou chuť

Bílé jahody vám zamotají hlavu. Mají netradiční vzhled a zajímavou chuť