Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zelená lékárna: Kráska plná vitaminů

Lichořeřišnice ozdobí zahradní plot i obohatí váš talíř. Podívejte se, na kolik způsobů lze tuto šťavnatou rostlinku využít.

Jana Kantorová | 18. 06. 2023

TEXT: Alexandra Koutná 

Kdybychom chtěli vyjmenovat všechna pozitiva lichořeřišnice (Tropaeolaceae), sepsali bychom pěkně dlouhý román. Několik jejích předností však přece jen připomeneme. Lichořeřišnice odpuzuje škůdce. Naproti tomu její sladký nektar láká do záhonů čmeláky a včelky. Její léčivé účinky znali už staří Inkové. V lidovém léčitelství je ceněná zejména pro vysoký obsah hořčičných glykosidů – glukosinolátů. Tyto přirozeně se vyskytující látky chrání rostlinu před některými škůdci a nemocemi, zároveň jí dodávají příjemně nahořklou chuť. Úspěšně ale také bojují s bakteriemi, viry a houbovými chorobami

Galerie: Lichořeřišnice pro zdraví i krásu
Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Bylinky plné energie

Mnoho jarních bylin roste volně, člověku přímo přede dveřmi. Kromě toho, že jsou lehce dostupné, jsou navíc pro lidský organismus zdravé. S jejich pomocí lze načerpat vitalitu a životní sílu.
marianne.cz

Proč by neměla chybět v lékárničce?  

K zevnímu užití jsou tinktury z lichořeřišnice vhodné zejména při kožních problémech, poraněních a modřinách. Vnitřně se tato bylina užívá při onemocnění dýchacích a močových cest. Skvělá je zejména v kombinaci s křenem, který umocňuje její účinky při léčbě bronchitidy nebo zánětu močového měchýře. Využívá se také v čínské medicíně, a to například k potlačení lehkých depresí. V částech Jižní Ameriky jsou oblíbené její vařené nebo sušené hlízy jako prevence proti nemocem a také jako doplněk vitaminu C.

Lichořeřišnice je silné přírodní antibiotikum, což bylo prokázáno i vědecky. Dokáže působit proti stafylokokovým bakteriím, zodpovědným za zánětlivá onemocnění močových cest a ledvin. Antibakteriální, antivirové a antibiotické látky v ní obsažené pomáhají při zápalu plic, zánětu prostaty, žaludečních vředech a zánětu vaječníků. Díky vysokému obsahu vitaminu C zvyšuje obranyschopnost organismu, posiluje imunitu i centrální nervový systém a pomáhá při bolestech v krku či nosohltanu. 

Mohlo by se vám líbit

Jarní atmosféra u vás doma: Vyrobte si doma svíčky a využijte jarní bylinky

Výrobou svíček si můžete rychle a jednoduše zútulnit vlastní domov. A navíc si do něj můžete vnést vůni všude rostoucích bylinek, které mají řadu dalších pozitivních účinků, jako je pocit klidu nebo navození relaxační nálady. Máme pro vás tipy, jak svíčky doma vyrobit.
marianne.cz

Pryč s opary i akné 

Své místo si lichořeřišnice vydobyla také v kosmetice. Funguje proti vypadávání vlasů a lupům. Spařená nať se dává do koupelí, ulevuje od migrén a bolestí svalů. Čerstvá šťáva nebo obklady z rozdrcených listů zase mají dezinfekční účinek a pomáhají na poranění kůže. Tinktura si poradí s léčbou akné, oparů či lišejů

Z jihoamerického kontinentu pochází také u nás velice rozšířená pnoucí lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus). V Evropě se pěstuje zhruba od poloviny 19. století. Od té doby byla vyšlechtěna řada nádherně zbarvených kultivarů s různou barvou květů od krémové přes žlutou, oranžovou až po červenou. A ještě jedna rada na závěr. Pokud chcete mít na rostlině co nejvíce květů, nepřihnojujte ji. Hodně hnojiva sice podpoří její intenzivní růst, nikoli však kvetení, a to by byla škoda. Lichořeřišnice si totiž už dávno právem vydobyla místo na našich zahradách, balkonech, v kuchyni, ale také v lékárničce

Mohlo by se vám líbit

Když příroda léčí: Přivoňte si k bylinkám a využijte jejich sílu

Bylinky jsou skvělým způsobem, jak přidat chuť a vůni do jídla, ale také mají mnoho léčebných vlastností a mohou být skvělým doplňkem vaší zahrady. Pěstování bylinek je poměrně snadné a můžete si být jisti, že své úsilí budete odměněni bohatou sklizní aromatických rostlin.
marianne.cz

Krásná, zdravá i chutná 

Lichořeřišnice vás na zahradě bude těšit od června až do prvních mrazíků. V podstatě rozlišujeme dva druhy této půvabné a užitečné letničky.

  • Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) dovede při správné opoře, například u plotu či pergoly, rychle vyšplhat až do výšky tří metrů.
  • Její nízké a kompaktní formy (Tropaeolum minus) se zase výborně hodí do truhlíků či větších nádob na balkony a terasy nebo jako půdokryvná rostlina.

Obě milují slunné a teplé místo a spíše chudší, vlhkou, propustnou půdou nepřehnojenou dusíkem. Jeho nadbytek totiž podporuje růst listů a omezuje kvetení, což by byla škoda. Lichořeřišnice má totiž vesele žluté, nejčastěji však oranžové květy. Její semena klíčí při teplotách nad 15 °C, takže je vyséváme na záhon v druhé polovině května, kdy už by neměly hrozit přízemní mrazíky. Je dobré vysít a pěstovat ji pod jabloněmi, neboť dokáže odradit vlnatku krvavou. Umí zabránit i rozšíření plísně bramborové. Další užitečnou schopností lichořeřišnic je, že na sebe dokážou nalákat mšice z okolních rostlin. 

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Bylinky plné energie

Mnoho jarních bylin roste volně, člověku přímo přede dveřmi. Kromě toho, že jsou lehce dostupné, jsou navíc pro lidský organismus zdravé. S jejich pomocí lze načerpat vitalitu a životní sílu.
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • Každá část lichořeřišnice je k jídlu, dokonce i semena. Květy i listy jsou jemně pikantní a kořenité. Poupata můžete naložit jako kapary – postačí vám k tomu olej, sůl a ocet. Zralá a vysušená semena zase můžete rozdrtit v hmoždíři na prášek a využívat ho jako koření.  
  • Na tinkturu, která působí jako přírodní antibiotikum, rozdrťte semena. Dejte je do lahve a zalijte (ideálně) 85% alkoholem. Na teplém místě nechte louhovat 14 dnů, pak přefiltrujte. Užívejte třikrát denně před jídlem sedm kapek do vlažné vody. Tinkturu můžete připravit také z květů. Napěchujte je do lahve, zalijte vodkou nebo čistým lihem a nechte týden až dva louhovat. Poté sceďte a uchovávejte na tmavém a chladném místě.  
  • Listy, květy a poupata se chuťově podobají řeřiše či ředkvičkám. Dodávají jemný říz zeleninovým salátům, přidávají se do brambor, kuskusu a těstovin. Jsou originální ozdobou chlebíčků a jednohubek. 
  • Šťavnatý hlávkový salát, koktejlová rajčata a zahradní bylinky. Lichořeřišnice navíc dodá pikantní chuť i barvu. Dresinkem zalijte teprve, až budete servírovat, aby salát neuvadl.  
  • Využijte lichořeřišnici na přípravu bylinkového másla. Nasekejte ji nadrobno a smíchejte se změklým máslem. Směs srolujte do pečicího papíru a nechte na hodinu ztuhnout v chladu. Podávejte nakrájené na plátky na dřevěném prkénku. Vše můžete dozdobit květy a listy lichořeřišnice. Když ji přimícháte do tvarohu, skvělá pomazánka je na světě. 
  • Popínavé výhonky lichořeřišnice lze využít i jako stolní dekoraci. Omotejte jimi ubrousky nebo je jen tak nechte volně položené uprostřed slavnostně prostřené tabule. 
Mohlo by se vám líbit

Cestovatelská bylinková mapa světa

Cestovat můžete různými způsoby. Třeba se vydat za zajímavými bylinkami. Jsou mimořádné – vůní nebo účinkem, ale hlavně tím, že spokojeně vyrostou i uprostřed českých polí, luk či ve vaší zahradě. Stačí zamířit do pořádně vybaveného zahradnictví a můžete si svět přinést rovnou domů.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada

<span>Měsíček lékařský je všestranná rostlina: Na okrasu, vaření i posilování zdraví</span>

Měsíček lékařský je všestranná rostlina: Na okrasu, vaření i posilování zdraví

Zahrada

<span>Mějte muškáty, po kterých bude sousedka závistivě pokukovat. Stačí dodržet pár pravidel</span>

Mějte muškáty, po kterých bude sousedka závistivě pokukovat. Stačí dodržet pár pravidel

Zahrada

<span>Vytvořte si z balkonu zelenou oázu plnou zdravých plodů</span>

Vytvořte si z balkonu zelenou oázu plnou zdravých plodů

Zahrada

<span>Ať nostalgie a romantika v zahradě jen kvete. Naše fotogalerie vás inspiruje</span>

Ať nostalgie a romantika v zahradě jen kvete. Naše fotogalerie vás inspiruje