Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

6 bylinek, které účinně zatočí s únavou

Cítíte se unavení a hledáte něco, čím byste se nakopli? Zkuste to s bylinkami! Dají se využít na tisíc způsobů a jsou naprosto přírodní.

Redakce Marianne | 6. 05. 2014

Bez bylinek si už život neumím ani představit. Pěstuji je na parapetu a na balkoně, a když se nedaří, koupím si je v květináči. Jako okrasa vypadají skvěle, a ještě úžasněji chutnají jako přísada do jídla. A nepotřebujete žádný mix koření, který je plný chemie a soli. Víte, které bylinky jsou nejlepšími pomocníky v boji s únavou a špatnou náladou?

 

 

Máta peprná

Pomáhá zlepšit náladu, vyrovnat se s intuitivními pocity a předtuchami, léčí emoční bolesti a skvěle zabírá i na cestovní nevolnost, žlučníkový záchvat či špatné zažívání.

 

Šalvěj muškátová

Vyvolává radostnou náladu, pročišťuje emoce, přispívá k vyrovnanosti a vnitřní síle. Využijete ji při menstruačních bolestech, únavě, depresích a dalších potížích.

 

Ženšen

Zvyšuje schopnost organismu zvládnout stres, snižuje únavu a přirozeně posiluje zdravé funkce nadledvinek a vyrovnává hormonální hladinu. Bylo prokázáno, že podporuje také vytrvalost a kondici. Ženšen se používá jako ‚adaptogen‘, což je látka, která pomáhá tělu lépe zvládat stres, ať už duševní, nebo fyzický. Podporuje též vitalitu a dlouhověkost.

 

Lékořice

Kořen lékořice napomáhá lepší funkci nadledvinek, snižuje chuť na sladké a na kofein – obojí způsobuje energetický úbytek. Glycyrrhizin obsažený v kořeni lékořice zvyšuje hladinu kortizolu, čímž dojde ke zvýšení energie a snížení únavy.

 

Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný)

Patrně jde o nejstarší rostlinu na naší planetě. V listech jsou obsaženy flavonoidy, terpeny a další látky, které rozšiřují kapiláry v cévním řečišti, a zlepšují tak průtokové vlastnosti krve. Má také antioxidační účinky. Skvěle zabírá v případě únavy, protože zlepšuje využití kyslíku v těle.


Kopřiva dvoudomá

Může poskytnout více energie než jeden šálek kávy, a to bez negativních stimulačních účinků. Kopřiva obsahuje spousty vitaminů a minerálů. Má čisticí, posilující a antirevmatické účinky. Kromě toho, že zahání únavu, pomáhá i při kašli, snižuje hladinu krevního cukr a podporuje trávení. K vnitřnímu užití používejte odvary z nadzemní části kopřivy (koupíte v lékárně už sušené), k vnějšímu nálevy, odvary či tinktury.

 

Tip Marianne:

Připravte si doma olej z vašich bylinek. Výborný je olej z bazalky, rozmarýnu, tymiánu, kopru či fenyklu. Do ½ listu zastudena lisovaného oleje přidáte 4 lžíce bylinek, roztlučete v hmoždíři, přidáte olej a znovu ‚třete‘. Pak vše nalijete do lahve a dva týdny necháte na slunném místě. Každý den protřepete a nakonec přecedíte. Ve finále můžete do lahve přidat i celou bylinku – pro efekt. Hodí se do salátů, marinád či omáček.

Související články

Krása
Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny

Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Dobrý nápad
Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Lidé a místa
Zjistěte, jaké je to strávit noc ve Shrekově bažině: Připravte se na nezapomenutelný zážitek

Zjistěte, jaké je to strávit noc ve Shrekově bažině: Připravte se na nezapomenutelný zážitek