Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zelená lékárna: Rýmovník nejen rýmu vyléčí

Info ikona
Rýmovník nejen rýmu vyléčí

Málokterou léčivou rostlinu strčíte jen tak do kapsy a nosíte s sebou, aby v případě potřeby pomohla. Rýmovník klidně, dokonce se to doporučuje. Přičichnutím k jeho listům začíná cesta ke zdraví.

Jana Kantorová | 14. 03. 2023

TEXT: HELENA POKORNÁ HLADÍKOVÁ

Nenáročná pokojovka, které se říká kubánské oregano nebo mexický eukalyptus, není vzhledově hodna velkého obdivu. Ale ty účinky! Největší pomoc nabízí v sezoně náchlad a všelijakých neduhů cest dýchacích. Šťáva dužnatých listů obsahuje totiž léčivé aromatické silice podobné těm v šalvěji či eukalyptu. Ty se uvolní do éteru už při pouhém promnutí čerstvého listu mezi prsty a jejich vdechnutí pak pomůže uvolnit ucpaný nos i ulevit od dalších příznaků zimních „pšíkanců“. Stačí tudíž utrhnout list a jen přičichávat, přičichávat a přičichávat. Lépe dýchat se bude díky zásahu rýmovníku nejen při akutním nachlazení. Přítomnost léčivé rostliny zvyšuje i kvalitu vzduchu v místnosti. Ten je tam hned příjemnější, čistší, svěžejší. Ocení to hlavně astmatici a alergici, ale není pochyb, že v rýmovníkovém ovzduší se kvalitněji relaxuje a spí každému

Galerie: Rýmovník pomůže při rýmě i trávicích potížích

Šťavnatá pomoc 

Nejběžnější druh rýmovníku zvaný latinsky Plectranthus argentatus se nemusí jen inhalovat, dá se také žvýkat. Jeho antisepticky působící šťáva se hodí hlavně při bolestech v dutině ústní. Afty, záněty dásní a jiné potíže se po pravidelném žvýkání listů hojí lépe a rychleji. Silice v tekutině pomohou rovněž s odstraněním zápachu z úst nebo při bolení v krku. Rýmovník dobře funguje jako první pomoc, ale nic se nezkazí jeho preventivním užíváním, i naopak. Díky snadné aplikaci může být čerstvý list stále po ruce.

Aroma rýmovníku je většině lidí příjemné a prospěšné, hmyz to ale (doslova) cítí jinak. Této živočišné třídě rostlina nevoní, ba naopak – komáry, mušky a jim příbuzné drsně odpuzuje. Nasnadě je tudíž další způsob využití této léčivky, a sice coby domácího repelentu. A i kdyby pak na nějaký štípanec přece jen došlo, rýmovník opět zabere. Šíři jeho použití potvrzuje i fakt, že se tato bylinka, zvlášť druh citronový, dobře uplatňuje také v kuchyni. Sirup z rýmovníku chutná jak v čaji, tak v jogurtu; lahůdka je rýmovníkový med. Někdo přidává léčivku do polévek, dochucuje s ní maso... Stojí to za vyzkoušení. Pokud ale jde o případné sušení, šťavnaté listy by nejspíš dříve shnily, než uschly. A vlastně to ani není vzhledem ke snadnému pěstění rýmovníku nutné. Čerstvé je přece vždy lepší volba. 

Mohlo by se vám líbit

Zajímavosti:  

  • Nejběžnější rýmovník není ve své druhové rodině sám. Kromě aromatických léčivek k němu patří i okrasné druhy, třeba purpurový s fialovým zabarvením.  
  • Léčivka umí mnohé, její užívání ale není neomezené. Těhotným se nedoporučuje konzumovat, jen inhalovat; jedinci s poruchou srážlivosti krve či vegetariáni a vegani se mají mít též na pozoru. 
  • Pěstovat rýmovník zvládnou i amatéři. Rostlina potřebuje hlavně dost světla, pozor jen na chlad a přemíru vody.  
  • Připomíná hluchavku a není divu, patří do stejné čeledi. Rozdíly ale existují, hlavně výškové či ve tvaru listů.  
  • Nejen s rýmou a nachlazením pomůže rýmovníkový čaj, je vhodný také při špatném zažívání. Pár listů se spaří horkou vodou a nechá asi osm minut louhovat. 
Mohlo by se vám líbit

Ošetřující mast 

Co je potřeba:  

  • 45 čerstvých listů rýmovníku  
  • 300 g tuku (např. kokosový olej, bambucké máslo) 

Příprava: 

1. V hrnci rozehřejte tuk a vsypte pokrájené listy rýmovníku. Snižte plamen na minimum a nechte asi 2 hodiny zahřívat. Nevařit, jen promíchávat. 

2. Až směs vychladne, vložte do ledničky a nechte 24 hodin odstát.  

3. Postup ještě jednou opakujte, pak mast přendejte do vhodné nádoby. 

Nosní sprej 

Co je potřeba:  

  • 20 čerstvých listů rýmovníku  
  • 2 lžičky mořské soli 
  • 1 l horké vody 

Příprava: 

1. Listy se solí rozdrťte. Přendejte do kastrůlku, zalijte vodou a nechte 10 minut louhovat. 

2. Přeceďte přes plátno a nechte vychladnout. Přelijte do lahviček vybavených nosním aplikátorem. 

 

Mohlo by se vám líbit

Sirup s citrusy 

Co je potřeba:  

  • 1 kg krupicového cukru  
  • asi 30 středně velkých listů rýmovníku  
  • 1 pomeranč v bio kvalitě  
  • 1 citron v bio kvalitě  
  • 1 l vody 

Příprava: 

1. Ovoce omyjte a nakrájejte i s kůrou na kousky či plátky. Dejte vařit vodu.  

2. Listy rýmovníku zbavené nečistot vložte do kastrůlku, přidejte nakrájené ovoce a zalijte převařenou, ještě horkou vodou. Nechte odstát do druhého dne. 

3. Přeceďte do hrnce, přisypte cukr a 1–2 hodiny vařte na mírném plameni, dokud směs nebude akorát hustá. Přelijte do čistých sklenic. 

Užívání: Podle chuti lze sirup přidat do čaje, vody, dá se jím dochucovat nebo mazat jako medem. 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku