Zelená lékárna: Zázrak jménem Netřesk
Víte, proč se vyplatí pustit se do pěstování tohoto sukulentu? Nejen proto, že si nenárokuje téměř žádnou pozornost zahradníka, ale i kvůli tomu, že se hodí mít pár jeho dužnatých listů pěkně po ruce. Důvod je nasnadě.
TEXT: HELENA POKORNÁ HLADÍKOVÁ
Vídáme ho na skalkách, suchých zídkách, ve všelijakých škvírách nebo na střechách. Netřesk totiž roste na takových místech, kde se jiné rostliny nemají šanci uchytit. Nevadí mu nedostatek živin ani sucho, ba naopak, právě přelitím se mu dá hodně ublížit. Těchto rostlin s latinským názvem Sempervivum, neboli věčně živý, existuje až tisíce forem a kultivarů. Několik druhů bylo kvůli tomu dokonce zařazeno do nového rodu jménem netřeskovce (nechrastce), které se vyskytují v hornatých oblastech na jihovýchodě Evropy. U nás víme pouze o jediném zástupci, a sice o netřeskovci výběžkatém. Jinak je zde nejrozšířenějším zástupcem netřesků netřesk střešní.
Bez náročné péče
Tyto sukulenty se těší velké oblibě hlavně u pěstitelů-začátečníků, protože skutečně nevyžadují žádnou náročnou péči. A navíc krásně vypadají, nejen samy o sobě, ale hlavně když kvetou. To se děje v létě a na podzim. Po odkvětu hlavní růžice odumírá, rychle však vyrůstají růžice nové, takže se netřeba bát, že byste o rostlinu jako takovou přišli. Přízemní růžici netřesků tvoří krátké dužnaté listy, které jsou plné vody. Představují vlastně způsob přežití netřesků, jelikož díky tomuto vodnímu rezervoáru dokážou vydržet i dlouhá suchá období. Tekutina v listech ale dobře slouží rovněž lidem.
Hojí zvenku i zevnitř
V listech netřesků se skrývá spousta látek, jako jsou třísloviny, vápník, hořčiny, kyselina jablečná či pryskyřice, které nabízejí široké léčebné využití dostupné po celý rok. Rozmělníte-li dužinu listu, buďte si jisti, že jste právě získali úžasného pomocníka do domácí lékárničky. Šťáva z netřeskových listů skvěle hojí spáleniny od sluníčka, odřeniny, požahání kopřivami, bodnutí hmyzu a pomůže zbavit se i nepříjemných bradavic. Při pravidelném potírání umí změkčit ztvrdlou kůži například na patách nebo vyčistit a báječně hydratovat pleť. Zejména teď v létě ho můžete vyzkoušet třeba v podomácku připravené pleťové masce. Že vám výčet blahodárných účinků připomíná jednu jinou rostlinu? Ano, správně – aloe vera!
Stejně jako aloe jsou i netřesky úžasnými léčivkami, jež se hodí na zevní, ale také vnitřní léčení. Ať už si dopřejete každý den trochu netřeskového medu (recept na něj je v rámečku na předchozí straně), vyrobíte z netřesku limonádu, nebo povaříte pár listů ve vodě na čaj, pomůže vám v boji proti různým obtížím – zvládne špatné trávení, hemoroidy, záněty v dutině ústní, nemoci dýchací soustavy... Celkově netřesk přispěje k lépe fungující imunitě a podpoří kardiovaskulární systém. Umí také zmírnit následky léčby případných onkologických onemocnění. A v neposlední řadě jeho užívání pomůže udržet správnou míru hydratace organismu, za což vám poděkuje doopravdy celé tělo.
Magický hromosvod
Na závěr jedna zajímavost o magické síle, kterou netřesky (údajně) disponují. Věděli jste, že se tyto sukulenty dříve považovaly za ochranu před blesky? Oblíbil si je totiž sám římský bůh hromu a nebes Jupiter. Už v raném středověku se doporučovalo vysazovat netřesky na střechy domů, aby nedošlo k zásahu bleskem a následnému požáru. Tento obyčej byl ve střední a také jižní Evropě poměrně rozšířený, což dokládají i historické a etnografické studie zabývající se obřady a zvyklostmi spojenými se stavbou vesnických obydlí. Může na tom být něco pravdy? Teoreticky ano...
Naši předci zřejmě považovali vodnatou dužinu těchto rostlin za dobrou obranu proti rychlému přeskočení ohně z jedné střechy na druhou. A sílu té víry dokládá vlastně i název rostliny. Je odvozený od slova „netřísknout“, které se vžilo ve spojení „blesk netřeskne“. Kdoví, možná že už tehdy, před stovkami let, lidé věděli, že zelená střecha je fajn věc. Květomluva připomíná, že netřesk znamená sílu, leč i pracovitost. Jak vidno, z minulosti se máme stále co učit.
Léčivý krém
Co je potřeba:
- 1 šálek listů netřesku
- 1 šálek kokosového oleje
- 2 lžíce panenského olivového oleje
- sklenice s víčkem nebo uzavíratelná plastová nádobka
Příprava:
1. Listy rozmixujte nebo rozdrťte v hmoždíři tak, abyste získali co nejvíce šťávy.
2. V kastrůlku nechte na mírném plameni rozpustit kokosový olej (zahřívejte max. do 40 °C).
3. Přimíchejte šťávu z netřesku a přilijte olivový olej. Dobře vymíchejte a vzniklou směs uložte do vhodné nádoby. Skladujte v chladničce, vzniklý krém vydrží po dobu až dvou měsíců.
Účinky: Netřeskový krém pomáhá na nejrůznější kožní obtíže - od zrohovatělých míst až po spáleniny či škrábance. Hodit se bude i tehdy, jestliže vás trápí bradavice a kuří oka, ty jím potírejte co možná nejčastěji.
Netřeskový med
Co je potřeba:
- 300 g čerstvých listů netřesku
- 500 g medu
- sklenice s víčkem
Příprava:
1. Listy omyjte a pokrájejte nadrobno.
2. Připravte si čistou sklenici a nalijte do ní med. Vsypte do něj pokrájený netřesk a pečlivě promíchejte.
3. Zavíčkovanou sklenici nechte odležet na chladnějším místě po dobu 2–3 dnů.
Účinky: Konzumací medu s netřeskem se dají zmírnit všelijaké žaludeční a trávicí obtíže. Med také přispívá k pročištění organismu od škodlivin a zlepšuje fungování imunitního systému. Jen pozor, kvůli obsahu alkaloidů neboli dusíkatých látek se nedoporučuje vnitřní užití většího množství netřesku a produktů z něj těhotným a kojícím ženám ani dětem. Zevní použití omezené není.
Doporučené užívání: 1 lžíce medu asi hodinu před snídaní
- Zdroj článku
-
Venkov a Styl