Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zelená lékárna: Zázrak jménem Netřesk

Víte, proč se vyplatí pustit se do pěstování tohoto sukulentu? Nejen proto, že si nenárokuje téměř žádnou pozornost zahradníka, ale i kvůli tomu, že se hodí mít pár jeho dužnatých listů pěkně po ruce. Důvod je nasnadě.

Jana Kantorová | 22. 03. 2023

TEXT: HELENA POKORNÁ HLADÍKOVÁ  

Vídáme ho na skalkách, suchých zídkách, ve všelijakých škvírách nebo na střechách. Netřesk totiž roste na takových místech, kde se jiné rostliny nemají šanci uchytit. Nevadí mu nedostatek živin ani sucho, ba naopak, právě přelitím se mu dá hodně ublížit. Těchto rostlin s latinským názvem Sempervivum, neboli věčně živý, existuje až tisíce forem a kultivarů. Několik druhů bylo kvůli tomu dokonce zařazeno do nového rodu jménem netřeskovce (nechrastce), které se vyskytují v hornatých oblastech na jihovýchodě Evropy. U nás víme pouze o jediném zástupci, a sice o netřeskovci výběžkatém. Jinak je zde nejrozšířenějším zástupcem netřesků netřesk střešní.  

Galerie: Netřesk

Bez náročné péče 

Tyto sukulenty se těší velké oblibě hlavně u pěstitelů-začátečníků, protože skutečně nevyžadují žádnou náročnou péči. A navíc krásně vypadají, nejen samy o sobě, ale hlavně když kvetou. To se děje v létě a na podzim. Po odkvětu hlavní růžice odumírá, rychle však vyrůstají růžice nové, takže se netřeba bát, že byste o rostlinu jako takovou přišli. Přízemní růžici netřesků tvoří krátké dužnaté listy, které jsou plné vody. Představují vlastně způsob přežití netřesků, jelikož díky tomuto vodnímu rezervoáru dokážou vydržet i dlouhá suchá období. Tekutina v listech ale dobře slouží rovněž lidem. 

Mohlo by se vám líbit

Okrasná kapusta: Ozdoba zahrad do časů mrazivých

Představte si zahradu jako plesový sál. Která z tanečnic se stane nádhernou dámou, co zazáří ve chvíli, kdy její sokyně odkvetou? Odpověď je nasnadě: kapusta! Tedy ta okrasná.
marianne.cz

Hojí zvenku i zevnitř  

V listech netřesků se skrývá spousta látek, jako jsou třísloviny, vápník, hořčiny, kyselina jablečná či pryskyřice, které nabízejí široké léčebné využití dostupné po celý rok. Rozmělníte-li dužinu listu, buďte si jisti, že jste právě získali úžasného pomocníka do domácí lékárničky. Šťáva z netřeskových listů skvěle hojí spáleniny od sluníčka, odřeniny, požahání kopřivami, bodnutí hmyzu a pomůže zbavit se i nepříjemných bradavic. Při pravidelném potírání umí změkčit ztvrdlou kůži například na patách nebo vyčistit a báječně hydratovat pleť. Zejména teď v létě ho můžete vyzkoušet třeba v podomácku připravené pleťové masce. Že vám výčet blahodárných účinků připomíná jednu jinou rostlinu? Ano, správně – aloe vera!

Stejně jako aloe jsou i netřesky úžasnými léčivkami, jež se hodí na zevní, ale také vnitřní léčení. Ať už si dopřejete každý den trochu netřeskového medu (recept na něj je v rámečku na předchozí straně), vyrobíte z netřesku limonádu, nebo povaříte pár listů ve vodě na čaj, pomůže vám v boji proti různým obtížím – zvládne špatné trávení, hemoroidy, záněty v dutině ústní, nemoci dýchací soustavy... Celkově netřesk přispěje k lépe fungující imunitě a podpoří kardiovaskulární systém. Umí také zmírnit následky léčby případných onkologických onemocnění. A v neposlední řadě jeho užívání pomůže udržet správnou míru hydratace organismu, za což vám poděkuje doopravdy celé tělo. 

Mohlo by se vám líbit

Zahrada v Českém ráji pro radost své paní i kohokoliv, kdo ji navštíví

Lída Vondrová zasvětila svůj život bylinkám a jako mávnutím kouzelného proutku proměnila odlehlý kout Českéhéo ráje ve svět netušených krás.
marianne.cz

Magický hromosvod 

Na závěr jedna zajímavost o magické síle, kterou netřesky (údajně) disponují. Věděli jste, že se tyto sukulenty dříve považovaly za ochranu před blesky? Oblíbil si je totiž sám římský bůh hromu a nebes Jupiter. Už v raném středověku se doporučovalo vysazovat netřesky na střechy domů, aby nedošlo k zásahu bleskem a následnému požáru. Tento obyčej byl ve střední a také jižní Evropě poměrně rozšířený, což dokládají i historické a etnografické studie zabývající se obřady a zvyklostmi spojenými se stavbou vesnických obydlí. Může na tom být něco pravdy? Teoreticky ano...

Naši předci zřejmě považovali vodnatou dužinu těchto rostlin za dobrou obranu proti rychlému přeskočení ohně z jedné střechy na druhou. A sílu té víry dokládá vlastně i název rostliny. Je odvozený od slova „netřísknout“, které se vžilo ve spojení „blesk netřeskne“. Kdoví, možná že už tehdy, před stovkami let, lidé věděli, že zelená střecha je fajn věc. Květomluva připomíná, že netřesk znamená sílu, leč i pracovitost. Jak vidno, z minulosti se máme stále co učit. 

Mohlo by se vám líbit

Divoká zahrada plná tajuplných zákoutí i zarostlých stezek

Vystoupejte spolu s námi do zahrady, která, ač se rozkládá v Praze, je divoká a plná stezek, které ve vás při prvním letmém pohledu probudí neodolatelnou touhu po dobrodružství.
marianne.cz

Léčivý krém 

Co je potřeba:  

  • 1 šálek listů netřesku  
  • 1 šálek kokosového oleje  
  • 2 lžíce panenského olivového oleje  
  • sklenice s víčkem nebo uzavíratelná plastová nádobka 

Příprava: 

1. Listy rozmixujte nebo rozdrťte v hmoždíři tak, abyste získali co nejvíce šťávy. 

2. V kastrůlku nechte na mírném plameni rozpustit kokosový olej (zahřívejte max. do 40 °C). 

3. Přimíchejte šťávu z netřesku a přilijte olivový olej. Dobře vymíchejte a vzniklou směs uložte do vhodné nádoby. Skladujte v chladničce, vzniklý krém vydrží po dobu až dvou měsíců. 

Účinky: Netřeskový krém pomáhá na nejrůznější kožní obtíže - od zrohovatělých míst až po spáleniny či škrábance. Hodit se bude i tehdy, jestliže vás trápí bradavice a kuří oka, ty jím potírejte co možná nejčastěji. 

Mohlo by se vám líbit

Kouzelná zahrada, ve které možná bydlí dokonce i víly

Křišťálově čistá voda, svěží vzduch a provoněná zákoutí, ve kterých přebývají jemné bytosti – komu by se tu nežilo jako v pohádce? Přesně takový malý kousek ráje představuje zahrada Anastázie paní Ireny Kovářové v Pošumaví.
marianne.cz

Netřeskový med 

Co je potřeba:  

  • 300 g čerstvých listů netřesku  
  • 500 g medu 
  • sklenice s víčkem 

Příprava: 

1. Listy omyjte a pokrájejte nadrobno. 

2. Připravte si čistou sklenici a nalijte do ní med. Vsypte do něj pokrájený netřesk a pečlivě promíchejte. 

3. Zavíčkovanou sklenici nechte odležet na chladnějším místě po dobu 2–3 dnů. 

Účinky: Konzumací medu s netřeskem se dají zmírnit všelijaké žaludeční a trávicí obtíže. Med také přispívá k pročištění organismu od škodlivin a zlepšuje fungování imunitního systému. Jen pozor, kvůli obsahu alkaloidů neboli dusíkatých látek se nedoporučuje vnitřní užití většího množství netřesku a produktů z něj těhotným a kojícím ženám ani dětem. Zevní použití omezené není. 

Doporučené užívání: 1 lžíce medu asi hodinu před snídaní 

Mohlo by se vám líbit

Becherovka? Rodinné karlovarské stříbro z bylinek

Od dob, kdy hořkosladký bylinný likér začal šířit slávu rodinné firmy Becherů po celém světě, uplynula již pěkná řádka let. Je i váš oblíbený? Poznejte také jeho dlouhou historii.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

Poradna
Čím ochránit balkon či terasu proti slunci: Poradíme, zda pořídit plachtu, slunečník nebo markýzu

Čím ochránit balkon či terasu proti slunci: Poradíme, zda pořídit plachtu, slunečník nebo markýzu

Zahrada
Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Zahrada
Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo