Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

10 věcí, které možná nevíte (a měla byste vědět) o rakovině děložního čípku

Abychom se mohli co nejlépe bránit proti různým onemocněním, je třeba mít o nich dostatek informací a znát možnosti vhodné prevence. Jaké jsou nejdůležitější současné poznatky o rakovině děložního čípku?

Veronika Hong | 9. 06. 2017

1) Ročně je zhoubný nádor děložního čípku diagnostikován zhruba u tisícovky českých žen  

Rakovina děložního čípku je čtvrtým nejčastějším zhoubným nádorem u žen na světě. V České republice je diagnostikováno zhruba tisíc nových pacientek ročně. Jedná se o zhoubné nádorové onemocnění, při kterém se buňky děložního čípku začnou nekontrolovatelně množit.

1

2) Před zhoubným nádorem děložního čípku vás kondom neochrání

Zhoubný nádor děložního čípku způsobuje téměř výhradně lidský papilomavirus (HPV). Nejčastěji se přenos uskuteční pohlavním stykem. Stoprocentní ochranu před přenosem nemůže zajistit ani kondom, jak se mnohé ženy (a nejen ony) mylně domnívají.

2

  3) HPV infekce – nejčastější pohlavní choroba

HPV je poměrně běžný typ viru, se kterým se během života setká až 80 % populace. Přenáší se pohlavním stykem, nicméně s většinou těchto infekcí si imunitní systém poradí. Pouze u malé skupiny žen tato infekce způsobí přednádorové změny na děložním čípku. Z více než 150 typů HPV jsou nejnebezpečnější typy 16 a 18, které jsou zodpovědné za 70 % všech případů zhoubného nádoru děložního čípku. 

3

4) V raném stádiu nemusíte příznaky poznat

V raném stádiu se zhoubný nádor děložního čípku téměř neprojevuje, je proto vhodné chodit na pravidelné preventivní prohlídky ke gynekologovi. V pokročilých stádiích se nejčastěji objeví nepravidelné krvácení v průběhu menstruačního cyklu nebo po pohlavním styku, krvácení po přechodu (menopauze), vaginální výtok či nepříjemné pocity během pohlavního styku.

4

5) Prevence existuje

Primární prevence onemocnění spočívá v očkování proti HPV. Sekundární prevencí je včasný záchyt onemocnění během gynekologického vyšetření. Během preventivní prohlídky gynekolog odebere stěr z děložního hrdla a pošle jej na cytologické vyšetření, které odhalí změny v buňkách děložního čípku. Moderním trendem je náhrada cytologického vyšetření testem HPV DNA, který stoprocentně odhalí, zda je na děložním čípku přítomná riziková HPV infekce, a to ještě dříve, než dojde k rozvoji přednádorových změn. Až 30 % žen s HPV infekcí má normální cytologický nález. 

5

6) Řekněte si o HPV DNA test

Jedná se o test, který umí rozlišit přítomnost HPV infekce a typy virů HPV. I přesto, že je žena očkovaná, může tento test v jejím těle objevit další nebezpečné papilomaviry, které očkování nezahrnovalo. Jedná se proto o doporučované vyšetření jako doplněk k tradičnímu cytologickému vyšetření, a to i u žen po očkování proti HPV.  

 

7) Čas hraje nejdůležitější roli

Zda je zhoubný nádor děložního čípku léčitelný, záleží na stádiu onemocnění, ve kterém se pacientka nachází. Čím dříve se zhoubný nádor děložního čípku zjistí, tím lépe se dá léčit. Nádory v raném stádiu jsou dobře léčitelné, zatímco pokročilé stádium je onemocnění většinou nevyléčitelné. 

 

8) Lékař vyslovil podezření na zhoubný nádor děložního čípku. Co se bude dít teď?

Záleží na tom, v jakém stádiu se nádor nachází. Pokud jde o tzv. přednádorové stádium (prekanceróza), je nejčastější volbou malý chirurgický zákrok, tzv. konizace. Větší nálezy se řeší buď chirurgicky, radioterapií či podáním chemoterapie nebo biologické léčby. 

6

9) Inovativní léčba, která pomáhá

Biologická léčba, nebo také cílená léčba, je inovativní metoda, která se v případě léčby nádorů děložního čípku používá v kombinaci s chemoterapií. Biologická léčba nejprve umožní lepší průnik chemoterapie do nádoru a následně znemožňuje vytváření nových cév, bez kterých se nádorovému ložisku nedostávají živiny a kyslík a růst nádoru je tak znemožněn.

7

10) Vybírejte si pečlivě své sexuální partnery

Viry HPV obecně nezpůsobují u mužů problémy jako u žen, ale muži jsou zdrojem infekce pro své sexuální partnerky. Infekce HPV u mužů nelze léčit. 

Ride4woman

RIDE4WOMEN

Odborníci napříč medicínským spektrem se shodují, že zcela zásadní roli v ochraně ženského zdraví hraje prevence a včasný záchyt onemocnění v raném stádiu. Proto vznikla iniciativa Ride4Women – cyklojízda lékařů Evropou se zastávkami v jednotlivých metropolích, při kterých jsou odborníci k dispozici médiím a veřejnosti pro diskusi o prevenci a léčbě zákeřné nemoci. Letos poprvé se peloton Ride4Women zastaví i v Praze a jeho cestu můžete sledovat na www.facebook.com/mojemedicina   

 

Podívejte se, jak evropští lékaři šíří osvětu na kolech

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky