Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

5 nejdůležitějších vitaminů, bez kterých se ženy neobejdou

Padají vám vlasy, máte ošklivou pleť nebo máte náladu na bodu mrazu? Možná vám chybějí některé vitaminy a tělo vám to dává hlasitě najevo. Víte, jaký vitaminový koktejl je vhodné si každý den namíchat?

Redakce Marianne | 5. 02. 2014


Vitamin A

100824132359-large

Jeho nedostatek se projevuje ztrátou chuti, šeroslepostí, špatným zrakem, poruchou imunity a vysycháním sliznic. Podobně jako beta-karoten patří do skupiny antioxidantů a dokáže neutraliovat volné radikály. Najdete ho v zelenině a některém masu, rybách, játrech, másle a žloutku. Pozor, ve vysokých dávkách je jedovatý, denní dávka by neměla překročit 1 mg.

Vitamin B6

banana

‚Béčku‘ se říká také ženský vitamin, protože dokáže léčit řadu typicky ženských potíží, včetně premenstruačního syndromu, těhotenské nevolnosti či vedlejších účinků orální antikoncepce. Ženám sluší tento vitamin právě proto, že je nepostradatelný pro výrobu hormonu štěstí – serotoninu, který zlepšuje náladu. Stačí vám 80 mg denně, a nálada bude stokrát lepší. Najdete ho v tučných rybách, rybím tuku, kuřecím mase, fazolích, cereáliích, celozrnné rýži, banánech či ve slunečnicových semínkách. Odborníci tvrdí, že až polovina žen nemá ve stravě doporučené množství tohoto vitaminu.

Vitamin C

strawberry_shortcakes

Nedostatek se projevuje menší pevností cévních stěn, zvýšenou krvácivostí a třeba i problémy se zuby. Podporuje vstřebávání železa. Denně byste ho měla snít aspoň 75 g. Nalézá se v šípkách, rakytníku, brokolici, černém rybízu, jahodách, citrusech. A opravdu nejvíc ho je v šípkách – každý den si tedy dopřejte šálek šípkového čaje.

Vitamin D

dairy_products_milk20

Nejvíce ho najdete venku na slunci. Ideální způsob, jak ho do těla dostat, je tedy pobývat co nejvíce venku, a to i v zimě. Samozřejmě to neznamená, že se budete nenamazaná krémem ‚válet‘ na slunci celý den, podle odborníků stačí deset minut denně, a je vystaráno. Vitamin D stimuluje produkci serotoninu a je důležitý pro tvorbu a mineralizaci kostí, fungování svalů a má vliv na imunitu. Máte-li ho málo, hrozí vám časté zlomeniny. Najdete ho (kromě slunce) v rybích vnitřnostech, oleji z tresčích jater, mléčných výrobcích, hovězím mase a ve vejcích.

Vitamin E

almonds1

Tento vitamin prodlužuje život – zpomaluje totiž stárnutí, chrání pokožku a zabraňuje tvorbě křečových žil. Zvyšuje také hladinu ‚hodného‘ cholesterolu a reguluje hladinu krevního cukru. Pomáhá při léčbě akné, kožní dermatitidy a popálenin. Najdete ho v rostlinných olejích, mandlích, celozrnných potravinách, špenátu a avokádu.

Dnes s námi můžete soutěžit v naší valentýnské soutěži na http://valentyn.marianne.cz/ o 5 balíčků kosmetiky Vermione v hodnotě 1275 Kč

Související články