Přejít k hlavnímu obsahu
Zábava

6 tipů, jak lépe fotit mobilem

Chytrý telefon neboli smartphone. Zařízení, které v současné době vlastní více než 2,5 miliardy lidí po celém světě. Jen v České republice je to zhruba 65% populace. Smartphone je navíc nejrozšířenějším fotoaparátem na světě. Jak ho správně využít, aby výsledné fotografie byly co nejlepší?

Karolína Peřinová | 16. 04. 2019

Focení na mobil přináší řadu nesporných výhod – mobilní telefon máme neustále při sobě, je malý, lehký a nezabere moc místa. V současné době jsou navíc smartphony technologicky takřka dokonalé. Na druhou stranu, co se týče kvality, klasické fotoaparáty stále vedou a je-li pro vás kvalita snímků na prvním místě, investice do nich se určitě vyplatí. „Pokud i přesto dáváte při focení přednost mobilu, berte v potaz počet megapixelů, světelnost objektivu nebo optickou stabilizaci obrazu (OIS), která pomůže při třesu rukou,“ doplňuje Bohuslav Brož, komunitní specialista a lektor kurzů Megapixel.

Jděte blíž

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že mobil zkrátka vyfotí dobře jen něco. Smartphone většinou postrádá optický zoom a jedna ze základních pouček praví, že digitálnímu zoomu je radno se vyhnout. Naučte se proto chodit blíž k fotografovanému objektu. Dokážete tak spíše snížit hloubku ostrosti a detailu tak dáte ten pravý důraz.

Mřížka poskytne další úroveň

V každém pokročilejším telefonu lze zapnout funkci mřížky v podobě čar, které rozdělí váš displej podle známého pravidla třetin, tzv. zlatého řezu. Pravidlo platí horizontálně i vertikálně. Je dobré na něj myslet při vybírání správné kompozice. Ústřední motiv fotografie nebo horizont by neměly být uprostřed. Nebojte se ale pravidla porušovat. Vsaďte třeba na nezvyklý úhel pohledu kolmo nahoru nebo dolů a uvidíte, že to fotografii dostane na úplně jinou úroveň.

foceniS bleskem opatrně

Blesk obecně je lepší příliš nepoužívat. Může způsobit přílišné přesvícení fotografovaného objektu, červené oči a celkově nepřirozené vzezření. Jeho dosah je reálně zhruba jen jeden metr. Můžete zkusit kliknout na jiné místo obrazovky, protože záleží na tom, odkud je měřena expozice. Pro prosvětlení stínů lze použít i funkci HDR. Pokud je ale pro vás důležitější zachytit vzpomínku, než pořídit uměleckou fotku, a jste v tmavém špatně osvětleném prostředí, tak se bez blesku neobejdete.

Zkuste to manuálně

Některé smartphony disponují možností manuálního nastavení. Například u iPhonu tuto možnost nenajdete, je potřeba si nejdříve stáhnout některou z volně dostupných aplikací. Nastavit si můžete hodnotu expozice, čili ztmavení nebo zesvětlení snímku nebo tzv. citlivost fotoaparátu na světlo (ISO). „Čím více máte světla, tím nižší číslo ISO si nastavíte a naopak čím je světla méně, tím vyšší číslo ISO potřebujete. Myslete však na to, že s vyšším číslem ISO přibývá i šumu ve výsledné fotografii. Pozor si dejte také na typ osvětlení, např. bílou zářivku, kvůli níž může mít výsledná fotografie namodralý nádech. Právě proto už řada mobilů umožňuje nastavení vyvážení bílé, a to výběrem režimu, který nejlépe odpovídá typu osvětlení,“ říká Bohuslav Brož.

foceni

Úpravou k jedinečnosti

V prvé řadě je ideální fotit do formátu RAW, což dnes nabízí čím dál více fotomobilů. U iPhonu je opět potřeba si nejdříve stáhnout aplikaci. Máte tak mnohem větší možnosti při úpravě fotografií, než kdyby byl snímek převeden do formátu JPG. Pro úpravu fotografií v mobilu existuje celá řada aplikací, například Adobe Photoshop Lightroom nebo Adobe Photoshop Express, Snapseed ad. Spousta lidí používá k úpravám nejrůznější filtry, které fotografii dodají jedinečnou atmosféru. Pokud se však od ostatních chcete odlišit, nezůstávejte jen u aplikace filtru – vždy si můžete pohrát s intenzitou barev, doostřením, světly, stíny, strukturou a celkovým doladěním výsledného snímku.

Pár vychytávek na závěr

Víte, že jako spoušť můžete použít i tlačítko ovládání hlasitosti? Díky tomu bude pořízení snímku snazší a palec vám nebude překážet na displeji. Poohlédněte se také po příslušenství k telefonu, jako je třeba stativ praktický při focení selfie či natáčení videí. Pokud má váš mobil časosběr, hodit se vám bude držák na časosběr, díky němuž budete moci dokonale zachytit třeba západ slunce. A nezapomeňte před každým focením očistit čočku fotoaparátu, kterou lze snadno zamazat držením mobilu v ruce. Zbytečně byste si výslednou fotografii zkazili.

ČTĚTE TAKÉ:

 

 

Jak uspět na Instagramu

Selfie není věda: 10 tipů, jak na něj!

Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst lednovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst lednovou Marianne

Zábava
Kvíz: Znáte hlavní města asijských států? Otestujte se v zeměpisném kvízu

Kvíz: Znáte hlavní města asijských států? Otestujte se v zeměpisném kvízu

Zábava
Stvořila Barbie a pomáhala ženám najít ztracené sebevědomí: Připomeňte si životní příběh Ruth Handler

Stvořila Barbie a pomáhala ženám najít ztracené sebevědomí: Připomeňte si životní příběh Ruth Handler

Zábava
Kvíz: Co je jupka nebo karkule? Uhádněte názvy oblečení z lidových pohádek a říkadel

Kvíz: Co je jupka nebo karkule? Uhádněte názvy oblečení z lidových pohádek a říkadel

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit