Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

ČTENÁŘSKÝ KLUB MARIANNE: Nejlepší autobiografické knihy, které stojí za přečtení

Říká se, že nejlepší příběhy píše sám život. A tak se začtěte do stránek autobiografických knih, ze kterých srší životní prohry, trápení, ale i chvíle radosti a úspěchu. Vybrali jsme pro vás nejlepší autobiografické tituly, které v posledních měsících rezonují společností.

Jsou čtenáři, kteří zásadně vyhledávají smyšlené příběhy, a pak se také najdou milovníci autobiografických knih. Pokud patříte do první skupiny, zkuste dát autobiografii šanci. Možná vás překvapí, jak poutavé i dojemné jsou příběhy ze života. Navíc, většina osobností disponuje spisovatelským střevem, a tak se nemusíte bát, že by vás autobiografie nudila nebo vám připadala zmatečná. A jaké autobiografické knihy byste měli mít v hledáčku?

Mohlo by se vám líbit

Knižní novinky, které vám zpříjemní letní dovolenou

Stále nevíte, jaké knižní tituly vám budou dělat společnost na dovolené u moře, při turistickém pobytu v horách nebo během poznávacího zájezdu? Vybrali jsme pro vás skvělé knižní novinky, které letos v létě stojí za přečtení.
marianne.cz

Nalakuj to narůžovo, Martina Formanová

Nová kniha Martiny Formanové vás zaujme nejen svým krásným obalem, ale také příběhem, který se skrývá uvnitř. První deníkový zápis pochází ze srpna 2018, tedy čtyři měsíce poté, co zemřel Martiny manžel, režisér Miloš Forman. Martina upřímně reflektuje svůj život po smrti milovaného muže a ukazuje, jak se s velkou bolestí rvala a snažila vypořádat. Možná vás překvapí, že součástí duševní terapie byly i lekce stand-upu, který spojil její touhu po komunikaci, smysl pro humor i dávné vzpomínky na chvíle strávené v dětském recitačním kroužku.

Po povrchu, Tomáš Třeštík

„Nebojím se toho, že budu fotit blbě. Občas blbě fotím a vím to. Bojím se toho, že budu fotit blbě a nevšimnu si toho,“ zní jedna z pasáží knihy Po povrchu od fotografa Tomáše Třeštíka. V knížce nenajdete spisovnou češtinu nebo květnatá souvětí, naopak se připravte na upřímnou, a leckdy syrovou, osobní zpověď uznávaného fotografa, který se zamýšlí nad svým životem, blízkými lidmi i nesplněnými touhami. Věřte nebo ne, tahle knížka vás natolik pohltí, že ji přelousknete za jeden letní večer. A dost možná se poté vydáte do Prahy nasát letenskou atmosféru, která prostupuje knížkou od prvního řádku.

Životem na zelenou, Matthew McConaughey

Ne, tohle není knížka, ve které by hollywoodský herec Matthew McConaughey opěvoval filmové úspěchy nebo sebestředně upozorňoval na svůj herecký um. Naopak, Matthew McConaughey v knize přináší neotřelé návody, jak v životě dosáhnout spokojenosti. „Pětatřicet let poznávání, ukládání do paměti, zkoumání, shromažďování a zapisování všeho, co mě cestou životem dojalo nebo povzbudilo. Poznámek o tom, jak žít čestně. Jak nepodléhat stresu. Jak se bavit. Jak méně ubližovat druhým. Jak nechat méně ubližovat sobě. Jak se stát dobrým člověkem. Jak dosáhnout toho, po čem toužím. Jak v životě nacházet smysl. Jak být víc sám sebou,“ říká Matthew McCounaghey o své knize Životem na zelenou.

Jako bych žila dva životy

Pravda, nejde o autobiografii v pravém slova smyslu, avšak knížka Jako bych žila dva životy nesmí v našem výběru chybět. Autorem je básník Milan Ohniska, který vedl otevřený rozhovor s moderátorkou Danielou Drtinovou a jejími jednadvaceti nejbližšími. Pokud patříte k obdivovatelům Daniely Drtinové, pak vám kniha poodkryje život, náturu i postoje této výjimečné ženy. Věděli jste například, že Daniely blízkou přítelkyní byla i Libuška Šafránková? Právě v této knize herečka odkrývá, jak osudově se propojily jejich duchovní cesty.

Země zaslíbená, Barack Obama

Michelle Obama si svou spisovatelskou premiéru už odbyla, a tak je na řadě její manžel Barack Obama. I když v češtině vyjde kniha Země zaslíbená až v listopadu letošního roku, už teď si můžete přečíst anglickou verzi s názvem A Promised Land. Bývalý prezident Spojených států amerických působivě popisuje své politické vzdělávání i přelomové okamžiky prvního funkčního období v prezidentském úřadu a provází čtenáře od svých nejranějších politických ambicí přes zlomové vítězství v prezidentských primárkách v Iowě až po historickou noc 4. listopadu 2008, kdy byl zvolen prezidentem USA a stal se prvním Afroameričanem zastávajícím nejvyšší pozici ve státě.

Mohlo by se vám líbit

Z hloubi duše brutálně upřímná Michelle Obamová

Díky barvy pleti se s manželem Barackem zapsali do dějin USA, jako první prezidentský manželský pár afroamerického původu. Když si přečtete její memoáry Můj život zjistíte, že to spravedlivé není. Tato inteligentní, vzdělaná, a empatická žena by byla výjimečná i jako Evropanka, Asiatka, Indiánka nebo Avatar.
marianne.cz

Vzdělaná, Tara Westover

V tomto případě nejde o autobiografii slavné osobnosti, nýbrž životní příběh Tary Westover, která vyrůstala na samotě v idažských horách jako členka mormonské rodiny survivalistů a náboženských fanatiků. Ponořte se do vyprávění, které vám ukáže, že i v sedmnácti letech můžete poprvé usednout do školních škamen. A které poodhalí, jak ohromnou vnitřní sílu Tara Westover musela prokázat ve chvíli, kdy se vzbouřila rodičům a odešla z domova. I když by se občas mohlo zdát, že jde o fabulaci, musíme vás ujistit, že Tara Westover doopravdy do posledního detailu popisuje svůj život. Ne nadarmo o této knize Bill Gates prohlásil, že je ještě lepší, než říkali ostatní.

Mazl Tov, Margot Vanderstraeten

K autobiografickým románům se řadí také kniha Mazl Tov od novinářky Margot Vanderstraeten. Jak už název napovídá, knížka vás zavede do tajů ortodoxní židovské rodiny, ve které Margot působila coby doučovatelka dětí. Díky tomu, že si Margot s rodinou Schneiderů vybudovala pevné přátelství, mohla nakouknout pod pokličku židovských tradic a zvyků. Připravte se na čtivé vyprávění, které vám poodhalí, proč židovské ženy v Antverpách nosí na hlavách paruky, že každá věřící židovská rodina má dvě separátní kuchyně a jak jsou důležité dohazovačky sňatků.

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Zábava
Kvíz: Znáte základní anglické fráze? Otestujte své znalosti před letní dovolenou v zahraničí

Kvíz: Znáte základní anglické fráze? Otestujte své znalosti před letní dovolenou v zahraničí

Zábava
Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Zábava
Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu

Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu