Přejít k hlavnímu obsahu
Zábava

Proč bychom měli dětem číst?

Info ikona
Čtení dětem

To nejlepší, co dětem můžeme darovat, je náš čas. Jak ho strávit a kvalitně využít? No přece čtením. Na první pohled jednoduchá aktivita, na pohled druhý vzácný moment, který do dětského světa přináší spoustu radosti a benefitů. Znáte je všechny?

Vyzvednout děti ze školy, odvézt je na kroužky, udělat svačiny, večeři, napsat úkoly, vykoupat a spát. Takhle přibližně vypadá v dnešním uspěchaném světě odpolední program mnohých rodin. Je těžké skloubit všechny své aktivity, práci a péči o rodinu a ještě k tomu se z toho všeho nezbláznit. Máme pro vás ale několik pádných důvodů, proč byste si denně ve vašem nabitém rodinném programu měli najít alespoň deset minut na čtení dětem.

Celoživotní zájem o knihy. Pokud začnete číst svým dětem již od útlého věku, je pravděpodobné, že si později budou číst i samy a snáze si svou lásku ke knihám udrží. Taky budou mít mnohem větší trpělivost při učení se číst ve škole a lépe překonají občasné překážky, které se během toho objeví.

Rozšíření pozornosti. Možná si kladete otázku, jaká je ideální doba čtení? Ze začátku, obzvlášť u menších dětí, to nepřehánějte. Začněte nejdřív s pár stránkami a uvidíte, jak dlouho budou malí čtenáři schopni se soustředit. Postupně pak vaši čtecí chvilku prodlužujte. Tím potrénujete i pozornost, která se dětem pak bude hodit jak ve škole, tak i v každodenním životě.

Rozvoj slovní zásoby. Pouhým posloucháním vašeho čtení si děti rozšiřují jazykové znalosti. Učí se správnou výslovnost, větnou skladbu, používání slov a gramatiku. Všechny tyto dovednosti se nakonec projeví v jejich mluveném i psaném projevu.

Rozvíjení dětské fantazie. Co je krásnějšího než dětská fantazie, která nemá hranice? Čtením ji dětem pomůžete ještě více rozvinout. Ve svých hlavičkách si totiž vizualizují příběhy z knihy a zažívají dobrodružství, která jsou mimo jejich vlastní zkušenosti. V jejich každodenním životě se to pak projeví tak, že jsou mnohem zběhlejší ve vymýšlení příběhů. 

Sblížení. Pravidelné čtení poskytuje skvělou příležitost najít si s vaším dítětem chvilku jen pro sebe a zpomalit během jinak hektického dne. Čtením jim předáte nejen všechny výše zmíněné znalosti a dovednosti, ale taky mu dáte najevo tu nejdůležitější věc –⁠ že tu jste pro něj.

Našli jste si chvilku na čtení, ale nevíte, jaké knížky by se dětem mohly líbit? Inspirujte se naším výběrem v galerii.