Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Proč bychom měli dětem číst?

Info ikona
Čtení dětem

To nejlepší, co dětem můžeme darovat, je náš čas. Jak ho strávit a kvalitně využít? No přece čtením. Na první pohled jednoduchá aktivita, na pohled druhý vzácný moment, který do dětského světa přináší spoustu radosti a benefitů. Znáte je všechny?

Vyzvednout děti ze školy, odvézt je na kroužky, udělat svačiny, večeři, napsat úkoly, vykoupat a spát. Takhle přibližně vypadá v dnešním uspěchaném světě odpolední program mnohých rodin. Je těžké skloubit všechny své aktivity, práci a péči o rodinu a ještě k tomu se z toho všeho nezbláznit. Máme pro vás ale několik pádných důvodů, proč byste si denně ve vašem nabitém rodinném programu měli najít alespoň deset minut na čtení dětem.

Celoživotní zájem o knihy. Pokud začnete číst svým dětem již od útlého věku, je pravděpodobné, že si později budou číst i samy a snáze si svou lásku ke knihám udrží. Taky budou mít mnohem větší trpělivost při učení se číst ve škole a lépe překonají občasné překážky, které se během toho objeví.

Mohlo by se vám líbit

Rozšíření pozornosti. Možná si kladete otázku, jaká je ideální doba čtení? Ze začátku, obzvlášť u menších dětí, to nepřehánějte. Začněte nejdřív s pár stránkami a uvidíte, jak dlouho budou malí čtenáři schopni se soustředit. Postupně pak vaši čtecí chvilku prodlužujte. Tím potrénujete i pozornost, která se dětem pak bude hodit jak ve škole, tak i v každodenním životě.

Rozvoj slovní zásoby. Pouhým posloucháním vašeho čtení si děti rozšiřují jazykové znalosti. Učí se správnou výslovnost, větnou skladbu, používání slov a gramatiku. Všechny tyto dovednosti se nakonec projeví v jejich mluveném i psaném projevu.

Mohlo by se vám líbit

Rozvíjení dětské fantazie. Co je krásnějšího než dětská fantazie, která nemá hranice? Čtením ji dětem pomůžete ještě více rozvinout. Ve svých hlavičkách si totiž vizualizují příběhy z knihy a zažívají dobrodružství, která jsou mimo jejich vlastní zkušenosti. V jejich každodenním životě se to pak projeví tak, že jsou mnohem zběhlejší ve vymýšlení příběhů. 

Sblížení. Pravidelné čtení poskytuje skvělou příležitost najít si s vaším dítětem chvilku jen pro sebe a zpomalit během jinak hektického dne. Čtením jim předáte nejen všechny výše zmíněné znalosti a dovednosti, ale taky mu dáte najevo tu nejdůležitější věc –⁠ že tu jste pro něj.

Našli jste si chvilku na čtení, ale nevíte, jaké knížky by se dětem mohly líbit? Inspirujte se naším výběrem v galerii.

Knížky pro děti