Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Netradiční místa, kde si můžete vychutnat literaturu

Máte čtení knížky spojené s pohodlným ušákem, hrobovým tichem a plápolajícím ohněm? Pak je nejvyšší čas okusit i jiné formy čtení knih.

Už dávno neplatí, že čtení knížky je ryze individualistická záležitost. Naopak, v poslední době můžeme navštívit mnoho různorodých akcí, kterým dominují právě knihy a jejich autoři. Pokud tedy patříte k milovníkům literatury, a zároveň toužíte po novém knižním zážitku, zkuste okusit jednu ze zmiňovaných akcí. Odměnou vám bude originální zážitek, který byste při čtení knížky „v duchu“ rozhodně neměli. 

Mohlo by se vám líbit

6 benefitů, které přináší čtení

S knihou v ruce je život šťastnější.
marianne.cz

Čtení ve vlaku

Dojíždíte do zaměstnání vlakem? Pak pravděpodobně patříte k lidem, kteří ihned po usednutí otevírají rozečtenou knihu a zaklapnou ji až v momentě, kdy vlak dojede do cílové stanice. Co kdybychom vám ale řekli, že existují spoje, na kterých vám z knížky budou předčítat přední čeští spisovatelé? Akce s názvem Čtení ve vlaku se v letošním roce uskutečnila v týdnu od 13. do 16. září, a přinesla s sebou zajímavé „knižní“ spoje, které potěšily všechny náruživé čtenáře. Ze své knížky předčítala například Johana Fundová, Michala Jendruchová, Iva Hadj Moussa nebo Irena Obermannová. Mně to připadá jako taková milá kulturní akce. Já mám vlaky velmi ráda, také si myslím, že vlaky slouží jako důležitá doprava a je skvělé toto spojit se čtením,“ řekla Irena Obermannová. A pokud jste v letošním roce Čtení ve vlaku nestihli, nezoufejte, určitě se můžete těšit na následující ročníky.

Listování

Není to autorské čtení, není to klasické divadlo. Projekt Listování staví na scénickém čtením, které stírá hranice mezi klasickým čtením a divadelním představením. A tak se můžete těšit na vizuální efekty, rekvizity, kostýmy, a především geniální přednes literatury, který vás naprosto pohltí. Výhodou projektu Listování je především fakt, že ansámbl vyráží se svým repertoárem i do nejzazších míst České republiky, tudíž je velmi pravděpodobné, že dříve nebo později navštíví i vaše město. Aktuálně si ptáčci štěbetají, že za zhlédnutí (či poslechnutí?) stojí zpracování knížky Soběstačný.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Noc literatury

Netradiční místo, potemnělá atmosféra, současná evropská literatura a známé tváře. Přesně tak bychom mohli popsat akci s názvem Noc literatury, která se v letošním roce uskuteční 22. září. Série veřejných čtení přibližuje čtenářům originální evropskou literaturu, a zároveň upozorňuje na význam multilingvismu a překladů z velkých i malých jazyků. Dobrou zprávou je, že Noc literatury se koná nejen ve velkých městech, ale také v menších městečkách po celé České republice. Podívejte se tedy na oficiální stránky projektu a prozkoumejte, zda veřejné čtení proběhne také ve vašem městě.

Svět knihy

Všichni knihomilové jistě mají v diáři zapsáno, že od 23. do 26. září proběhne na Výstavišti Holešovice knižní festival Svět knihy. V bohatém programu se představí nejen známá zahraniční jména, ale také oblíbení čeští autoři, kteří budou předčítat ze svých knih. V Literárním sále narazíte například na Petru Soukupovou a Biancu Bellovou, v Literárním salonu na Tomáše Boukala či Viktorii Hanišovou a na Gauči ve Stromovce potkáte Alenu Mornštajnovou. Pokud se chcete setkat s oblíbenými autory nebo si poslechnout autorská čtení, Svět knihy vás jistě nezklame.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

„Krimi žánr už není vnímán s despektem,“ říká autorka nejprodávanějších českých detektivek Michaela Klevisová

Už dávno neplatí, že dokonalá detektivka pochází výhradně z pera severských autorů. O malý "krimi převrat" se postarala spisovatelka Michaela Klevisová, jejíž detektivky můžeme bez nadsázky odznačit za bestsellery. V tomto roce ale Michaela od psaní kriminálního příběhu upustila, a tak se můžeme těšit z jejího nového románu o mezilidských vztazích s názvem Prokletý kraj.
marianne.cz

Související články

Zábava
Horoskop od 24. června: Lvi čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Horoskop od 24. června: Lvi čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Zábava
Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Zábava
Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi