Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Jak dobře se orientujete v zastaralých výrazech?

Jazyk je jako živý organismus. Některá slova, která se v minulosti používala běžně, se dnes už nepoužívají vůbec, a naopak tu máme nějaké nové výrazy. Otestujte, jak se v zastaralých slovech čili archaismech vyznáte vy.

Tereza Čaladi | 22. 03. 2024

Pomalu, ale jistě, se blíží Velikonoce – jeden z nejvýznamnějších křesťanských svátků, který se z velké části opírá o Bibli. Ta je přitom psaná jazykem, kterému málokdo porozumí, i když je český. Řeč se totiž neustále vyvíjí a mění dle daného století, ale i dle generací. Někteří rodiče tak mají problém porozumět svým dětem v pubertě. Schválně, jestli vy dokážete rozklíčovat některé zastaralé výrazy, které se dnes běžně nepoužívají.

Jaká slova dnes považujeme za zastaralá?

Mluva před pár stoletími vypadala úplně jinak než ta dnešní. Slova, která se hojně využívala v minulosti, dělíme přitom na dvě skupiny: archaismy a historismy.

Archaismy

Archaismy jsou slova zastaralá, která ustupují do pozadí a nahrazují je nové, více používané, výrazy. Běžně to nastává, když se stane neologismus velmi populárním a původní slovo je vytlačeno do pozadí, až se přestane používat. Příkladem může být slovo bicykl, namísto nějž se dnes používá kolo.

Objevují se tak především v psaném jazyce – v literatuře ze starší doby nebo v knihách, jejichž děj se odehrává v minulosti. Vedle toho je stále používají někteří starší lidé a často se používají v projevech, když dotyčný chce, aby jeho vyjádření znělo trochu více vznešeně. A dnes je můžete zaznamenat i v pohádkách.

Za archaismy jsou považována přitom nejen konkrétní slova, ale i tvary některých slov. V minulosti se používaly například často infinitivy s koncovkou -ti. Tedy namísto být – býtimít – mítijít – jíti. A někdy se to týká i starších variant pravopisu – dříve se používalo například gymnasium, dnes gymnázium. Stejně tak sem lze ale zařadit i gramatický úkaz – přechodníky, neboli tvar slovesa vyjadřující současně probíhající nebo navazující děj. Od slova chtít jím je například chtíce. V neposlední řadě se to může týkat i fonetických a fonologických jevů.

Historismy

Historismy jsou také slova zastaralá, ale taková, která se používají ještě méně, jelikož označují věci, které už neexistují. Běžně se s nimi tak setkáte v muzeích, učebnicích dějepisu či historické literatuře. Týká se to například označení společenských rolí a povolání lidí – leník, názvů peněz – groš, nebo středověkých zbraní – řemdih. Tyto předměty tak nemají žádný novější název, protože se přestaly používat a přestalo se o nich mluvit.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Zjistěte, zda znáte velikonoční tradice

Kdysi býval celý rok obestřený tradicemi a pověrami. Dnes už mnohé z nich nejen nedodržujeme, ale ani neznáme. To se týkalo samozřejmě i Velikonoc, které máme za dveřmi. Pojďte se na ně naladit už teď a vyzkoušejte, jak dobře znáte velikonoční tradice. Možná budete překvapeni.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava

<span>10 tipů na knižní novinky letošního jara, které si nenechte ujít</span>

10 tipů na knižní novinky letošního jara, které si nenechte ujít

Zábava

<span>Horoskop od 29. dubna: Váhy mají zbystřit, Štíři najít toleranci a Býci se zklidnit</span>

Horoskop od 29. dubna: Váhy mají zbystřit, Štíři najít toleranci a Býci se zklidnit

Zábava

<span>KVÍZ: Známe jejich činy, ale co tváře? Poznejte české osobnosti podle obrázku</span>

KVÍZ: Známe jejich činy, ale co tváře? Poznejte české osobnosti podle obrázku

Zábava

<span>Kvíz: Co víte o tradici pálení čarodějnic? Otestujte své znalosti</span>

Kvíz: Co víte o tradici pálení čarodějnic? Otestujte své znalosti