Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

Vídeň: Město hudby, kultury, historie a oslnivého koutku venkova

Vídeň, hlavní město Rakouska, je jedním z nejpopulárnějších cílů pro turisty z celého světa. Není divu. Jde o centrum umění a kultury, ale také dějiště významných historických událostí.

Jana Bitalová | 14. 05. 2024

Vídeň je město s bohatou historií, a tak se stačí vydat na procházku ulicemi jejího centra, nechat se oslnit zámkem Schönbrunn, kde žila Marie Terezie a další významné osobnosti evropské historie, nebo si prohlédnout palácový komplex Hofburg. Ani to ale není zdaleka všechno…

Galerie: Vídeň je turistickým rájem!

Pochutnejte si na řízku a sachru

Nenechte si ujít ochutnávku klasických rakouských jídel, jako je vídeňský řízek a tafelspitz. Ze sladkých dobrot nevynechte jablečný štrůdl a sacherův dort, jehož historie sahá k roku 1832. V té době ho totiž poprvé připravil šestnáctiletý učeň Franz Sacher pro knížete Metternicha. Nejspíš sám netušil, že při zastupování nemocného šéfkuchaře oslní vzácné hosty i samotného šlechtice natolik, že se jeho jméno zapíše do cukrářské historie. 

Užijte si zeleň

I přesto, že je Vídeň pulzujícím městem, nabízí také spoustu přírodních krás. Mezi ně patří rozlehlý park u zmiňovaného zámku Schönbrunn, který návštěvníkům poskytne zábavu na celý den. Kromě procházky a odpočinku v příjemném stínu stromů si lze projít labyrint, vystoupat ke Gloriette s kavárnou, prohlédnout si sbírku kaktusů v Pouštním domě a tropické rostliny v palmáriu. Důležitým místem je pak nejstarší zoologická zahrada v Evropě, kterou založil František Štěpán Lotrinský, manžel Marie Terezie. Právě v ní se mimo jiné přenesete do venkovského života, a to v části, kde jsou postavené dvě horské chalupy s dobovým vybavením, restaurací a obchůdkem.

Mohlo by se vám líbit

Kypr mimo letní sezónu by mohl být tím pravým pro vás. Zjistěte to

Ostrov Kypr je oblíbenou letní destinací, ale své kouzlo neztrácí ani mimo sezónu. Možná právě naopak. Pokud neradi trávíte čas opalováním, ale místo toho vám víc vyhovuje prozkoumávání nových míst, potom by právě Kypr mohl být tím pravým místem, kam se na jaře vydat.
marianne.cz

Navštivte panovníky

Za návštěvu samozřejmě stojí i samotný Schönbrunn, jenž nabízí několik prohlídkových okruhů. Všech 1440 místností sice neprojdete, ale ať už se vydáte na kteroukoliv trasu, užasnete nad zdobením a vybavením. Nahlédnout totiž můžete do reprezentativních místností i pokojů císařské rodiny.

Do soukromí Františka Josefa I. a jeho krásné ženy Alžběty Bavorské se vypravíte také v Muzeu Sisi v palácovém komplexu Hofburg, který býval zimním sídlem Habsburků. Expozice muzea představuje život císařovny prostřednictvím osobních předmětů – fotografií, dopisů, šatů atd. Jednotlivými exponáty vás přitom provede audioprůvodce, jenž je dostupný v mnoha jazycích, včetně češtiny.

Zanotujte si

Vídeň je známá jako světové centrum hudby a umění. Milovníci klasické hudby si mohou užít koncert ve státní opeře, která je považována za jedno z nejprestižnějších operních divadel na světě. Prozkoumat můžete také místní filharmonii a Dům hudby.

Mohlo by se vám líbit

Cestujeme po Česku: Poznejte Litomyšl a její zákoutí. Vyrazte na výlet!

Litomyšl je malebné historické město v Pardubickém kraji, které láká návštěvníky architekturou, atmosférou i místy spojenými s významnými osobnostmi naší kultury.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Cestování
KVÍZ: Krása a rozmanitost české přírody. Vyzkoušejte, jak dobře ji znáte

KVÍZ: Krása a rozmanitost české přírody. Vyzkoušejte, jak dobře ji znáte

Cestování
Cestujeme po Česku: Litoměřice jsou městem historie, piva i loutek

Cestujeme po Česku: Litoměřice jsou městem historie, piva i loutek

Cestování
Cestujeme po Česku: Litomyšl vás okouzlí svými zákoutími i atmosférou

Cestujeme po Česku: Litomyšl vás okouzlí svými zákoutími i atmosférou

Cestování
VHS, diskety a další. Zavzpomínejte na věci, které dnešní děti už neznají

VHS, diskety a další. Zavzpomínejte na věci, které dnešní děti už neznají